Skip to content

Darmowe mapy do Garmina (2023)

Posted on:9 lutego 2023 at 11:02
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Darmowe mapy do Garmina (2023)

Prawie rok temu zapowiedziałem posta z aktualną listą serwisów z mapami do Garmina, które można pobrać i zainstalować za darmo lub z niewielką donacją. Nadrabiam to teraz, przy okazji aktualizując bazę map w swoim E530.

Strony z mapami

Poniżej piątka pewniaków, z których od lat korzystam (z powodzeniem )

Instalacja

Procedura jest dosyć prosta:

  1. Pobieramy mapę
  1. Podpinamy urządzenie pod szybkie USB w komputerze

  2. Warto sprawdzić, czy jest jakaś aktualizacja map z poziomu aplikacji Garmin Express

  3. Wrzucamy do katalogu /Garmin w pamięci urządzenia

  1. Po ponownym uruchomieniu aktywujemy mapę w ustawieniach profilu (sekcja nawigacja) Wszystko :)

Aktualizacja map garmina

Mała uwaga - krzaczki

Na przykładzie mojego E530 doświadczyłem problemy z renderowaniem polskich liter (pojawią się krzaczki w nazwach miejscowości, ulic itp.), dlatego warto zwrócić uwagę na kodowanie znaków. Jeśli są takie problemy, to warto wybrać wersję bez polskich ogonków lub z kodowaniem ascii.

Ten problem wystąpił na mapach od VasaM’a, ale po zeszłorocznej korespondencji z autorem map pojawiła się nowa dedykowana wersja map z odpowiednim kodowanie, tym samym problem zniknął.

Co ciekawe, tego nie doświadczyłem na nieco starszej wersji E1000, więc … tak.

Praktyczna rada - Wysoki kontrast

Doceniam mapy o niezwykle wysokim poziomie szczegółowości, do takiego stopnia, ze widać, jaki sklep znajduje się pod konkretnym punktem / celem.

Z własnego doświadczenia wiem, że tak szczegółowa mapa bardziej przeszkadza, niż pomaga — szczególnie w nawigacji po obcym mieście — stąd sugestia, aby zacząć używać w trybie wysokiego kontrastu.

Możemy wyklikać to w ustawieniach danego profilu aktywności; Ustawienia -> Profile aktywności -> <profil> -> Nawigacja -> Mapa -> Motyw mapy

Wówczas z ekranu znikają kontury budynków wraz z ich numeracją, wszelkie mało-istotne detale map, a znacząco poprawi się widok map z ulicami, rzekami wraz z innymi akwenami, duże lasy etc.

normalny kontrast

normalny kontrast z bliska

Nawigacja głosowa

To odkrycie zeszłego roku, którym jestem pozytywnie zaskoczony, bo mocno wspiera moją rowerową turystykę. Stało się to zakupie nowych aparatów (Recenzja Signia Insio Charge & Go AX - Bobiko ▪ Blog) i bezpośredniej współpracy z Pixelem oraz odkryciu funkcji głosowych monitów, transmitowanych przez aplikację Garmin Connect.

Jak włączyć odtwarzanie monitów dźwiękowych

W aplikacji Garmin Connect z menu (najczęściej kreski / kropki) wybieramy urządzenie, następnie przechodzimy kolejno: Opcje aktywności -> Monity dzwiękowe. Pojawi się lista alertów do wyboru; nas interesuje opcja Alerty nawigacji.

Od tego momentu, jak tylko mamy uruchomiony kurs, będzie transmitował komunikaty, o ile mamy podłączone słuchawki lub włączony dźwięk w telefonie.

Działa to bardzo dobrze, aczkolwiek bywa mocno wkurzające,

Testowałem to na kursach, wygenerowanych przez ConnectaStravę czy ulubionego przeze mnie Komoota. Jest ok.

Podsumowanie

To tyle na temat darmowych map dla urządzeń Garmina, w większości opartych na OpenStreetMap. Nie jest kolorowo w tej kwestii, bo jak wspomniałem w ostatniej sekcji, różnorodność map jest mocno ograniczona.

Z drugiej strony, Garmin dostarcza cyklicznie aktualizacje map, również dla naszego regionu (zwłaszcza te rowerowe). Niestety często czasochłonne procedury, bo nie dość, że ważą sporo (powyżej 10 GB), to jeszcze trzeba pamiętać o szybkości kopiowania plików pomiędzy komputerem / laptopem / makiem a urządzeniem. Nowe urządzenia mają wyraźnie szybsze transfery, ale i tak… trzeba liczyć się z blokadą czasową. Najlepiej to robić w godzinach pracy lub w nocy.

Kończąc, mamy rok 2023, Garmin nadal nie ogarnął możliwości zmiany kursów narysowanych na smartfonie w czasie rzeczywistym. Tak, jak jesteśmy w trybie rejestracji aktywności, to nie absolutnie żadna synchronizacja nie jest możliwa — nawet w wydaniu E1040.

Na szczęście metoda nr 3, czyli importowanie plików GPX z poziomu widgetu aplikacji działa do dziś (choć flow troszkę zmienił się, postaram się zaktualizować ten temat)



Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...