W ramach ostatnich “niepogody” na rower zabrałem się za aktualizację i reorganizację zainstalowanych aplikacji Connect IQ wraz z konfiguracją ekranów na moim Garmin Edge 530 ↗.
Jak ustawić ekran danych
Tutaj warto sprawdzić podręcznik użytkownika, który tak rzadko (albo wcale) jest czytany przez większość z nas. W przypadku niedotykowego ekranu warto sprawdzić, jak się dodaje ↗ i edytuje ↗ ekrany danych na bazie E530/E540 oraz analogicznie w przypadku dotykowych (na bazie E1040) dodawanie ↗ i edytowanie ↗ ekranu danych.
Aplikacje, pola danych i widgety Connect IQ
O samym Connect IQ ↗ pisałem dawno temu i idea pozostaje taka sama, ale zarówno platforma jak i aplikacje, widżety czy pola danych rozwijają się w swoim tempie. Widać to na nowych urządzeniach, które można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji oraz umożliwiają współpracę z zewnętrznymi platformami.
Lista zainstalowanych aplikacji
-
Kom0ot ↗ - pełnowartościowa aplikacja zintegrowana z Komoot ↗.com, umożliwiająca pobieranie zaplanowanych tras wraz z analizą profilu, przejrzenie kolekcji i atrakcji.
-
Gimporter ↗ (aplikacja) - umożliwia synchronizację plików FIT/GPX bezpośrednio z telefonu (wymagana jest aplikacja G Exporter na androidzie). Więcej informacji tutaj ↗
-
Gimporter ↗ (widżet) - to, co wyżej, ale działa w trybie włączonej aktywności jako widżet; wystarczy odpalić G Exporter, który powinien sam z automatu uruchomić widżet w Garminie
-
SPH Graph ↗ - do niedawna ekran nr 1 (pole danych) z uwagi na przejrzysty interfejs i dostęp do wszystkich potrzebnych informacji; - MapDashboard ↗ - do wykorzystania w formie pola danych, znajdującego się na ekranie z mapą.
-
Edge All in One 58 ↗ - niedawne odkrycie, które zastępuje mi ww. SPH Graph; w zasadzie robi to samo ale dla mnie wizualnie i kontekstowo jest lepsze. Istnieje wersja dla większych ekranów ↗
-
BRM Wind ↗ - wroga trzeba znać, więc pole danych wyświetla kierunek i prędkość wiatru zgodnie z kierunkiem jazdy;
-
Rain & Wind ↗ - kolejne fajne odkrycie, które podpowiada. aka jest temperatura i prawdopodobieństwo deszczu? Czy obecny wiatr jest wiatrem czołowym, poprzecznym czy tylnym? Jak dużą pomocą (lub przeszkodą) jest wiatr?
-
My Bike Radar Traffic ↗ - dla posiadaczy lampek Varia bedzie bardzo fajnym dodatkiem do analizy, które odp. na pytanie ile pojazdów, z jaką prędkością cię wyprzedziło;
Konfiguracja
Niektóre aplikacje pozwalają na personalizację pól ekranu, które można zrobić zarówno z poziomu aplikacji w telefonie (tutaj jest dedykowana aplikacja Garmin Connect IQ), jak i z poziomu Garmin Express na PC / Mac.
Co ciekawe, w nowej serii Edge x40, konfiguracja ekranów jest możliwa także z poziomu aplikacji Garmin Connect. W końcu to jest mały krok w stronę lepszej użyteczności całego ekosystemu amerykańskiej firmy, podczas gdy konkurencja ma to od dawna w standardzie.
Mapy do Garmina
Jeśli szukacie map do Garmina, to temat jest jeszcze świeży — niedawno pisałem o darmowych mapach ↗, wiec zajrzyjcie tam i zobaczcie, jak łatwo można zgrać mapę. Dyskusyjną kwestią jest zasadność instalowania alternatywnych map, skoro główna od Garmina jest w miarę często aktualizowana. To pozostawiam Wam.
Podsumowanie
Warto pamiętać o tym, ze
-
Aplikacje Connect IQ nie działają w trybie włączonej aktywności
-
nadal nie działa synchronizacja w czasie rzeczywistym (nawet na tej nowej sprzętowej platformie x40)
-
Jeśli są problemy z działaniem widżetu, to warto sprawdzić, czy nie trzeba aktualizować np. z poziomu Garmin Express
Jeszcze jednej rzeczy mi brakuje, a której nie będzie z wiadomych powodów: możliwość sterowania muzyką / podcastem.
To wszystko na temat moich preferencji względem niemłodego już Garmin E530. Jestem pewien, ze w jakiś sposób przyda się nowym właścicielom urządzeń ze stajni Garmina, szczególnie tych, którzy dopiero teraz przecierają szlak w świecie rowerowych komputerów.