Prawie rok temu zapowiedziałem posta z aktualną listą serwisów z mapami do Garmina, które można pobrać i zainstalować za darmo lub z niewielką donacją. Nadrabiam to teraz, przy okazji aktualizując bazę map w swoim E530 ↗.
Strony z mapami
Poniżej piątka pewniaków, z których od lat korzystam (z powodzeniem )
-
Mapy OpenStreetMap Polska dla odbiorników Garmin ↗ dedykowana strona dla urządzeń Garmina
-
Darmowa Mapa Polski dla GPS Garmin – UMP ↗ - klasyka wśród map, nie tylko dla Garmina
-
OpenTopoMap Garmin Maps ↗ - lista krajów (tutaj link z kotwicą na nasz kraj)
-
Frikart.no - Gratis kart til Garmin GPS - Free maps for Garmin GPS ↗ - norweski projekt z możliwością pobrania dedykowanych map dla turystyki rowerowej, zimowej, letniej;
-
OSM Garmin Maps by VasaM ↗ - ulubiona mapa, mająca świetny zestaw kolorystyczny ze szlakami, oraz dobrze odwzorowane detale terenu, ale niestety nie jest cyklicznie aktualizowana.
Instalacja
Procedura jest dosyć prosta:
- Pobieramy mapę
-
rozpakować, jeśli jest spakowana
-
Zmieniamy nazwę mapy np. na
vasam-20230208.img
w celu uniknięcia nadpisania standardowej mapy
-
Podpinamy urządzenie pod szybkie USB w komputerze
-
Warto sprawdzić, czy jest jakaś aktualizacja map z poziomu aplikacji Garmin Express
-
Wrzucamy do katalogu
/Garmin
w pamięci urządzenia
- Jeśli mamy stare wersje map z zewnętrznych źródeł — najlepiej usunąć
- Po ponownym uruchomieniu aktywujemy mapę w ustawieniach profilu (sekcja
nawigacja
) Wszystko :)
Mała uwaga - krzaczki
Na przykładzie mojego E530 ↗ doświadczyłem problemy z renderowaniem polskich liter (pojawią się krzaczki w nazwach miejscowości, ulic itp.), dlatego warto zwrócić uwagę na kodowanie znaków. Jeśli są takie problemy, to warto wybrać wersję bez polskich ogonków lub z kodowaniem ascii
.
Ten problem wystąpił na mapach od VasaM’a, ale po zeszłorocznej korespondencji z autorem map pojawiła się nowa dedykowana wersja map z odpowiednim kodowanie, tym samym problem zniknął.
Co ciekawe, tego nie doświadczyłem na nieco starszej wersji E1000 ↗, więc … tak.
Praktyczna rada - Wysoki kontrast
Doceniam mapy o niezwykle wysokim poziomie szczegółowości, do takiego stopnia, ze widać, jaki sklep znajduje się pod konkretnym punktem / celem.
Z własnego doświadczenia wiem, że tak szczegółowa mapa bardziej przeszkadza, niż pomaga — szczególnie w nawigacji po obcym mieście — stąd sugestia, aby zacząć używać w trybie wysokiego kontrastu.
Możemy wyklikać to w ustawieniach danego profilu aktywności; Ustawienia -> Profile aktywności -> <profil> -> Nawigacja -> Mapa -> Motyw mapy
Wówczas z ekranu znikają kontury budynków wraz z ich numeracją, wszelkie mało-istotne detale map, a znacząco poprawi się widok map z ulicami, rzekami wraz z innymi akwenami, duże lasy etc.
Nawigacja głosowa
To odkrycie zeszłego roku, którym jestem pozytywnie zaskoczony, bo mocno wspiera moją rowerową turystykę. Stało się to zakupie nowych aparatów (Recenzja Signia Insio Charge & Go AX - Bobiko ▪ Blog ↗) i bezpośredniej współpracy z Pixelem ↗ oraz odkryciu funkcji głosowych monitów, transmitowanych przez aplikację Garmin Connect.
Jak włączyć odtwarzanie monitów dźwiękowych
W aplikacji Garmin Connect z menu (najczęściej kreski / kropki) wybieramy urządzenie, następnie przechodzimy kolejno: Opcje aktywności -> Monity dzwiękowe
. Pojawi się lista alertów do wyboru; nas interesuje opcja Alerty nawigacji
.
Od tego momentu, jak tylko mamy uruchomiony kurs, będzie transmitował komunikaty, o ile mamy podłączone słuchawki lub włączony dźwięk w telefonie.
Działa to bardzo dobrze, aczkolwiek bywa mocno wkurzające,
-
gdy jedziemy niezaplanowanymi odcinkami a nawigacja każe ci zawrócić;
-
dyktuje konieczność jazdy chodnikiem, bo ktoś oznaczył je jako DDR/CPR;
Testowałem to na kursach, wygenerowanych przez Connecta ↗, Stravę ↗ czy ulubionego przeze mnie Komoota ↗. Jest ok.
Podsumowanie
To tyle na temat darmowych map dla urządzeń Garmina, w większości opartych na OpenStreetMap. Nie jest kolorowo w tej kwestii, bo jak wspomniałem w ostatniej sekcji ↗, różnorodność map jest mocno ograniczona.
Z drugiej strony, Garmin dostarcza cyklicznie aktualizacje map, również dla naszego regionu (zwłaszcza te rowerowe). Niestety często czasochłonne procedury, bo nie dość, że ważą sporo (powyżej 10 GB), to jeszcze trzeba pamiętać o szybkości kopiowania plików pomiędzy komputerem / laptopem / makiem a urządzeniem. Nowe urządzenia mają wyraźnie szybsze transfery, ale i tak… trzeba liczyć się z blokadą czasową. Najlepiej to robić w godzinach pracy lub w nocy.
Kończąc, mamy rok 2023, Garmin nadal nie ogarnął możliwości zmiany kursów narysowanych na smartfonie w czasie rzeczywistym. Tak, jak jesteśmy w trybie rejestracji aktywności, to nie absolutnie żadna synchronizacja nie jest możliwa — nawet w wydaniu E1040.
Na szczęście metoda nr 3, czyli importowanie plików GPX z poziomu widgetu aplikacji ↗ działa do dziś (choć flow troszkę zmienił się, postaram się zaktualizować ten temat)