Skip to content

Jak pobrać pliki GPX ze Strava / Komoot za darmo?

Posted on:4 grudnia 2020 at 12:25
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for Jak pobrać pliki GPX ze Strava / Komoot za darmo?

Zastanawialiście się, czy istnieje sposób na pobieranie GPX z Komoot lub Strava za darmo? Odpowiadam: istnieje i pokażę Wam jak to zrobić.

Strava to GPX

W przypadku Stravy to możliwość pobierania gpx jest zarówno w wersji bezpłatnej jak i płatnej, ale tylko, kiedy korzystamy z niej w wersji webowej. Z jakiegoś powodu tej funkcji nie uświadczymy w wersji mobilnej, bez względu na subskrypcję.

Synchronizacja nie zadziała

Do dyspozycji mamy mechanizm synchronizacji między Stravą a urządzeniami Garmina, ale praktyka pokazuje, że nie zawsze on zadziała.

Warto pamiętać, że w trakcie włączonej aktywności (rejestracja), aplikacje connectIQ oraz synchronizacja z Garminem są zablokowane.

Co, jeśli potrzebujemy wgrać zapisaną trasę na Strava / Komoot, a nie chcemy stopować aktywności? Jest pewien sposób, o którym tutaj pisałem. Do pełni szczęścia brakuje tylko możliwości pobrania plików GPX z ww. serwisów - receptę znajdziecie poniżej.

Rozwiązanie via przeglądarka

Zanim odkryłem ww. aplikacje, to aby pobrać plik gpx, musiałem zalogować się do Stravy z przeglądarki mobilnej, ale wybrać wersję na komputer, przejść na daną aktywność i dopiero wtedy wybrać opcję export to gpx. W innym przypadku “sklonować” czyjąś aktywność i zapisać u siebie na koncie i procedurę powtórzyć.

Dlaczego wersja komputerowa? Otóż w wersji mobilnej opcja export to gpx jest … ukryta.

Komoot to GPX

Z Komoot jest dużo przejrzyściej. Wersja mobilna i pełna umożliwia pobranie plików GPX - zupełnie za darmo! Problem pojawia się, gdy chcemy pobrać trasę z poziomu urządzenia Garmin. Wtedy bez odblokowanych map całego świata lub poszczególnych regionów ani rusz.

Szerzej pisałem tutaj.

Warto dodać, że i tutaj występują ograniczenia w przypadku włączonej aktywności. Dlatego warto mieć pod ręką ww. aplikację oraz Gexporter.

Instrukcja

Komoot

Aby pobrać plik GPX w Komoot, należy:

 1. Utworzyć plan wycieczki i przejść na widok.
 2. Jeśli chcemy pobrać czyjś plan, należy zapisać go na swoim koncie (Save).
 3. Ustawić widoczność na “Public” - niestety to warunek konieczny.
 4. Kliknąć przycisk “Share” i z listy wybrać aplikację “Komoot to GPX”.
 5. Otworzy się aplikacja “Koomot to GPX” z przyciskiem o nazwie GPX.
 6. Klikamy w ten przycisk i po kilku sekundach pojawi się nowy ekran z pytaniem, co chcemy zrobić z plikiem.
 7. Zapisujemy na smartfonie.

https://youtu.be/8wkinmlToWI

Strava

Tu jest nieco bardziej złożony problem, bo wymaga korzystania z wbudowanej w “Strava to gpx” przeglądarki, by po przejściu na daną aktywność móc pobrać gpx. To efekt zmian, jakie wprowadziła Strava w 2018 roku, ukrywając możliwość udostępniania aktywności znajomym, ograniczając się tylko do naszego.

https://youtu.be/FS4yK4AjLNo

 1. Logujemy się do serwisu.
 2. Przechodzimy do danej aktywności.
 3. Poniżej znajdziemy duży pomarańczowy przycisk GPX.
 4. Przechodzimy do nowego widoku z opcjami wyboru zapisu plików / importu do istniejących aplikacji na smartfonie.
 5. Zapisujemy na smartfonie.

Co dalej z plikiem GPX?

 1. Możemy otworzyć w LOCUS Map i przejrzeć trasę.
 2. Przesłać do Garmina - opisałem aż 3 sposoby: ręczny, przy użyciu Garmin Connect oraz przy użyciu Gexportera i ten ostatnią polecam.

Podsumowanie

Na pytanie, co z prawami autorskimi, odpowiem “nie wiem”. Jak zapewnia twórca tych aplikacji, pliki gpx są dostarczane tak, jak są dostępne w serwisach - bez żadnej modyfikacji.

Jeśli chodzi o same aplikacje, to brakuje transparentności (tzn. brak dostępu do źródeł oprogramowania), co wpływa na zaufanie do tej aplikacji (zwłaszcza w przypadku logowania do Stravy przy użyciu hasła). No i pojawiające się reklamy w aplikacjach. Jeśli komuś to przeszkadza, może wykupić pełną wersję z poziomu aplikacji (in-app purcharse).

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to nie instaluj.

Jeśli chodzi o mnie, to:

https://bobiko.blog/2020/11/komoot-planner/

https://bobiko.blog/2020/11/strava-routes/Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...