Krótko o aktualizacji Ubuntu z 23.04 do 23.10 i nowych aktualizacjach, które ostatnio znalazłem i zamierzam przetestować. Jednym słowem - jest świetnie. No prawie ;)
W pierwszy weekend listopada zaktualizowałem swojego OS’a Ubuntu ↗ z 23.04 do 23.10 aka Mantic Minotaur
, które miało premierę w październiku.
Dopiero 1 listopada weszła jako produkcyjna wersja (nie wiedząc czemu) i mogłem na spokojnie przejść do robienia kopii zapasowej, by następnie przejść do kolejnych kroków.
Sam proces nie trwał długi i nie wymagał ode mnie dodatkowej uwagi poza wklepaniem kilku komend
sudo apt update && sudo apt full-upgrade
i uruchomieniem kreatora aktualizacji
update-manager -c
Odpowiedziałem na kilka pytań odnośnie do wyłączenia dodatkowych repozytorium, bootowania i wyrażenia zgody na restart bez mojego udziału. Nie robiłem screenów, ale wyglądało mniej więcej, jak w tym wpisie ↗.
Wow, działa ;-)
Pierwsze wrażenia, jakie miałem po restarcie? O dziwo, prawie wszystko działa!
Prawie, bo nie wszystkie rozszerzenia GNOME zostały zaktualizowane do współpracy z GNOME 45. Z drugiej strony była to doskonała okazja do wyczyszczenia listy z niepotrzebnych (wyłączonych) i ponownie skonfigurować cały ten obszar roboczy. Zapewne aktualizacja jest kwestia czasu i presja ze strony społeczności.
W moim przypadku najbardziej szkoda mi draw-on-your-screen2
↗, które w chwili publikacji notatki ma status outdated
. Na ten moment znalazłem w miarę prostą w obsłudze aplikację ksnip | Flathub ↗ z wszystkimi potrzebnymi opcjami. Jasne, mogłem skorzystać z GIMP-a, ale to strzela z armaty do much..
Nowe aplikacje
Przy okazji aktualizacji zainstalowałem 2 nowe aplikacje: Timeshift i Nala
Timeshift
Do tej pory kopie zapasowe robiłem za pomocą Deja Dup ↗, będący juz w pakiecie z Ubuntu i nie mogę narzekać na jego prace. Jeszcze nie miałem okazji przetestować jego skuteczności, ale ufam, ze nie bedzie z tym żadnych problemów.
Jaka jest różnica?
Timeshift jest aplikacją do tworzenia migawek systemu, która pozwala na szybkie przywracanie systemu do poprzedniego stanu w razie awarii lub błędu. Deja Dup jest aplikacją do tworzenia kopii zapasowych plików i katalogów, która pozwala na ochronę danych przed utratą lub uszkodzeniem.
Nala
O Nala dowiedziałem się u Slothmachine ↗ w tym artykule ↗. To nic innego, jak nakładka managera pakietów w Ubuntu (APT), który ładniej, współcześnie prezentuje wszelkie informacje nt. paczek czy aktualizacji.
Także, wciąż trwa osobisty rok Linuksa ↗ ;-)