Skip to content

Własny Mastodon - Subiektywne podsumowanie

Posted on:5 grudnia 2022 at 10:23
Reading TIme:1 min czytania
Feature Image for  Własny Mastodon - Subiektywne podsumowanie

Po ostatnich problemach technicznych i przekroczeniu krytycznych wartości uznałem, że nie stać mnie dalsze eksperymentowanie z osobistą instancją mastodonową. Wpis ten to subiektywne podsumowanie spontanicznej serii.

Miniseria

  1. Mastodon - mam i ja

  2. Mastodon - uruchomienie z Dockera

  3. Mastodon - Optymalizacja i cache

  4. To już jest koniec!

To już jest koniec social.bobiko.dev

Pomimo szczerych chęci i faktu, iż osobista instancja to najwyższy poziom autentyczności, prowadzenie własnego mastodona jest nieopłacalne, szczególnie pod kątem ekonomicznym i technicznym. Przede wszystkim nie jest to projekt superskalowalny i do optymalizacji bardzo dużo mu brakuje oraz (niestety) pożera sporo wolnego czasu na “zabawę”.

OpenAI wygenerowało całkiem fajnego Mastadona

Artykuł Aral Balkan daje wiele do myślenia w kontekście mastodonu, jak niewiele trzeba, by doprowadzić do upadku wielu instancji mastodonów - chociazby za pośrednictwem jednego, ale niezwykle popularnego toota. Zarazem uświadamia, że w interesie Fediwersum jest tworzenie małych sieci, za których sam twórca byłby odpowiedzialny, a nie ktoś, kto stoi za “mastodon.social”, ‘mastodon.pl’ czy też “101010.pl”.

Z drugiej strony, Fediwersum na mastodonach nie kończy się, na co zwrócił uwagę Sebastian. Jest mnóstwo ciekawych alternatyw, które finalnie komunikują się w ramach ActivePub.

Toot ( z mojego serwera) Karola wzniósł bardzo dużo

Zadałem sobie pytania:

Odp. brzmi nie. Dlatego też wróciłem do bobiko@101010.pl i zmierzam w stronę comiesięcznego abonamentu dla administratora.

Wcześniej nie byłem przekonany, czy należy się… ale po tygodniowym eksperymencie stwierdzam, że zdecydowanie tak.

Reasumując:Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...