Skip to content

kubuntu #3

Posted on: 9 lipca 2008  at  03:49
Reading Time: 4 min czytania

Dawno nie poruszałem tematu kubuntu, właściwie to nie powinno nikogo dziwić. Ja jako newbie chciałem posiadać drugi system obok WinXP, który z pewnością przydałby się w późniejszym terminie. Niestety od ostatniego wpisu, niewiele się zmieniło, tzn. problem z modemem pozostał nierozwiązany, a po dzisiejszych próbach, ostatecznie stwierdziłem, że trzeba jednak ruszyć jądro. Ale…

No właśnie zawsze pozostaje jakieś ale, ponieważ po dzisiejszych próbach udało mi się podłączyć modem, tak by system odczytał właściwie go. Teoretycznie jestem w domu już, ale próba połączenia się z Internetem niestety sie nie powiodła i nie wiem dlaczego, skoro konsola,a raczej program Global3G nie wyświetlał żadnego błędów w skrypcie. W tym celu skontaktowałem sie z autorem programu, który poradził kilka rzeczy, jednak na pytanie czy zmieniać PID w urządzeniu, nie potrafił mi odpowiedzieć, zaznaczając jednocześnie że korensponował z pewnym posiadaczem Comander’a 2, który z powodzeniem używał go do pracy z linuksem, tyle że to było inne distro niż kubuntu.

Wracając do Global3G, warto o nim wspomnieć kilka słów. Jest to prosty kreator połączenia do wszystkich, łącznie z polskimi, operatorów na całym świecie i posiada sporą bazę ustawień do różnorodnych urządzeń mobilnych (jest także neutralny skrypt). To sprawia, że każdy, kto chce bezboleśnie stworzyć odpowiednie skrypty połączeń, powinien go ściągnać. Natomiast niektórych może zdenerwować fakt, że program zanim połączy sie z siecią, rezerwuje 6 minut jako ze to program demonstracyjny, co zresztą autor tłumaczy koniecznością, by móc się rozwijać.Trzeba podkreślić, że jest to program demonstracyjny (jednorazowo trzeba czekać 6 minut) ale pełni funkcjonalny i niestety nie zapisuje ustawień. Aby ominąć ten niemiły szczegół, należy uiścić opłatę w wysokości 29zł, co moim zdaniem, troche sporo, ale po krótkiej kalkulacji, warto jednak zainwestować i wspomagać Darka w dalszym rozwoju programu.

Wspomniałem o zmianie PIDu urządzenia, o którym doczytałem na forum bez kabli, gdzie w zeszłym roku właśnie rozwiązywano problemy związane z tym samym modelem Comandera, co mój. Sposób, który został opisany, był ciekawy a jednocześnie wymagał sporej uwagi ze względu na urządzenie, a przecież łatwo można przedobrzyć podczas jakichkolwiek prac nad sterownikami.

Każde urządzenie podłączone do usb posiada indywidualne klucze VID i PID, o ile VID nie trzeba było zmieniać, o tyle PID w tym przypadku tak. Standardowo jest wartość 822b, aby pingwin mógł wykryć modem, trzeba zatem zmienić na EA60, w efekcie WindowsXP rozpoznawał modem jako nowe urządzenie i szukał nowych sterowników, które pobrałem oczywiście z forum. Później to już tylko mogłem podpiąć do wirtualnego kubuntu i testować czy jakieś zmiany są. Powyższa metoda zakończyła oczywiście z powodzeniem, konsola potwierdziła, ze na usb0 jest dane urządzenie. Co później było, wspomniałem już na początku. Kolejnym problemem, z jakim napotkałem to właśnie uruchomienie go ponownie pod kontrolą Windows - na początku myślałem ze już spieprzyłem modem, bo program służący do podmiany PIDu, nie chciał wykryć; po chwili zresetowania urządzenia, udało mi się przywrócić poprzednią wartość.

Trzeba zaznaczyć, że podjąłem spore ryzyko, zmieniając ustawienia samego urządzenia i dlatego nie radzę tym, którzy nie są tak do końca w temacie. Jeszcze nie wspomniałem o programie dostarczonym przez laboratorium chipu, na którym działa cały modem. Program nazywa się USBXpress Development Kit v3.1 () i w zasadzie jest prosty w obsłudze.

[

](http://www.silabs.com/)

Jednak polecam zapoznać się z manual’em, który dostarczył osobiście Silicon Labs.

Przyznam szczerze, że się pogubiłem w tych sprawach. Bo:

Jak wykryc modem COMMANDER 2 pod LINUXEM info ze strony producenta:

http://www.comander.pl/pl…ander2linux.zip

Program do zmiany PID w COMMANDERZE 1 i 2.

Nie wiem jak się go osługuje ale podobnie do MProg3.0a

http://www.silabs.com/pub…ess\_Install.exe

standardowy PID tdla tego układu to prawdopodobnie EA60 A vid 10C4

według takiej informacji:

{ USBDEVICE(0x10C4, 0xEA60) }, / Silicon Labs factory default _/

nazwa firmy układu się zgadza i powinno być ok “Silicon Labs factory”

VID się zgadza z tym co odczytał tujboo czyli układ to cp2101 wystarczy zmienić PID i gitara

z tego wynika, że treba jednak z tym jądrem coś zrobić. Osobiście jako newbie w tych sprawach jestem w nieco gorszym położeniu niż inni użytkownicy-posiadacze stałych łącz. Oj zdecydowanie tak

Kończąc notkę, pomyślałem, że dam sobie spokój az do czasu, kiedy zmienię modem w ramach przedłużenia umowy. I to na taki modem, który by działał zarówno pod Windows’em i jak pod Linuksem. Póki co, pozostaje mi maszynka wirtulna z działającym explorerem w tle. Jak widać, potrzebowałem sporo czasu, by w końcu zrozumieć, że nie wszystko działa, jak należy ;). Z tego miejsca chciałbym podziękować użytkownikom Blip’a za wszelką pomoc (a mam nadzieje, że to nie koniec ;) ) a także (przede wszystkim) Tomkowi, byłemu konsultantowi iPlusa, za cierpliwość i pomoc w sprawach związanych właśnie z konfiguracją modemu itp.

źródła

P.s.: Zaszła mała poprawka dotycząca programu global3G. Chodzi o screen, który dotyczył nierozwijalnej juz wersji GlobalUMTS, a także zaszło małe nieporozumienie zwiazane z słowami “wersja demonstracyjna” - mogły te słowa źle kojarzyć się innym, ale wbrew logice, program jest w pełni funkcjonalny. Za upomnienie dziękuję autorowi programu, Darkowi ;-) a pozostały pragnę przeprosić za nierzetelne informacje.



Możesz napisać do mnie e-mail lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...