Skip to content

Fabryka VW Września - juz oficjalnie

Posted on:28 października 2016 at 12:52
Reading TIme:5 min czytania
Feature Image for  Fabryka VW Września - juz oficjalnie

Po 23 miesiącach budowy fabryki VW Września w poniedziałek nastąpiło jej otwarcie. To wydarzenie bezprecedensowe, mający ogromny wpływ na przyszłość gminy i miasta - Wrześni - oraz makroregionu, jakim jest Wielkopolska. Jakiś czas temu napisałem wpis, w którym wyraziłem nadzieje i wątpliwości związane z budową, dziś postanowiłem się z nimi rozprawić.

Fabryka VW Września w skrócie

Najpierw zacznę od kilku ciekawych faktów:

VW Września na mapie

[caption id=“attachment_5061” align=“aligncenter” width=“800”]VW Września na mapie VW Września na mapie

Co się zmieniło?

Na przełomie tych 2.5 lat wiele się zmieniło w okolicach Wrześni, choć sam proces jeszcze nie został zakończony. W chwili obecnej trwa budowa nowej nitki, która ma połączyć drogę DW 432 i DK 15 od południowo-zachodniej strony zakładu. Mając na uwadze zapotrzebowanie na specjalistów, VW nawiązał współpracę z jedną ze szkół, co spowodowało utworzenie specjalnej klasy technicznej - źródło.

Nastąpił boom mieszkalny i budowlany, co widać gołym okiem. Pojawiło się więcej wielopiętrowych budynków, więcej domów jedno-/wielo- rodzinnych, a tym samym cena za m2 poszła diametralnie w górę. Szczęśliwi ci, którzy wyczuli koniunkturę i wykupili działki budowlane za małe pieniądze, a teraz mogą je korzystanie sprzedać za dużo wyższe kwoty.

Budowa fabryki, a także pojawienie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyczyniło się do powstawania innych firm z tej samej branży co VW, stanowiących uzupełnienie, składową procesu, jakim jest produkcja auta dostawczego; logistyka, części, akcesoria itp. Oczywiście, proces trwa dalej, a utworzona wrzesińska strefa wciąż czeka na innych inwestorów.

Skutki uboczne zmian

Września jako miasto przeszło niemałą metamorfozę; z małego miasta, znanego z historycznego Strajku Dzieci Wrzesińskich czy produkcji kultowych głośników Tonsil, stała się miastem znanym szerszej publice, jako jedno z najnowocześniejszych ośrodków motoryzacji w Europie.

Stała się miastem wielu kultur. Na ulicach można spotkać Hindusów, którzy pojawili się wraz z powstaniem fabryki FlexFilms i Słowaków, pracujacych przy budowie fabryki. Niestety wraz ze wzrotem międzynarodowego znaczenia wzrosły też nastroje antyimigranckie we Wrześni. W zeszłym roku został pobity Hindus, którego Wrześnianin wział za Syryjczyka - nadmienię, ze był pod wpływem %.

Od 17 maja działa również Centrum Handlowe “Karuzela”, na terenie którego działa 40 sklepów o małej i średniej wielkości. Lokalizacja „Karuzeli” jest nieprzypadkowa, bo w sąsiedztwie Tranzytu DK15 i ścisłego centrum miasta.

[caption id=“attachment_5059” align=“aligncenter” width=“800”]Karuzela Wrzesnia Karuzela Wrzesnia

Warto wspomnieć, że są to tereny potonsilowskie, które wróciły po latach do pierwotnego właściciela i zostały sprzedane dalej, czego efektem jest powstanie „Karuzeli”. Swego czasu zastanawiałem sie, czy to nie ubije do końca lokalnego biznesu, choć z pewnością pojawienie się takiego obiektu było raczej kwestią czasu; tą samą tendencję można zaobserwować w różnych miastach Polski.

O Wrześni ostatnio było głośno w politycznym konteście. Portal NaTemat pisze o niej jako Pisowskie Eldorado, podając przykład inwestycji VW i programów 500+, a teraz Mieszkanie+. Z racji moich zelażnych postanowień odnosnie polityki, poprzestanę na stwierdzeniu, iż Sukces ma wielu ojców i to niekoniecznie może dotyczyć PIS.

Porażki

Zerkając do wpisu z marca 2014, w którym opisałem nadzieje i wątpliwści, zwróciłem uwagę, żę pisałem o mozliwości przywrócenia połączeń kolejowych miedzy Jarocinem a Gnieznem. Na chwile obecną nie ma żadnego połączenia kolejowego, podobnie też nie ma tego w planach Województwo Wielkopolskie.

https://bobiko.blog/2014/03/fabryka-vw-wrzesni/

Szkoda, że dotychczas nie uruchomiono żadnych próbnych połączeń by zapewnić podstawowy transport pracownikom VW. Nie, nie mam na mysli połączeń PKS (bus), wystarczy popatrzeć na to, co sie dzieje na wjazdach do miastach w godzinach szczytu (i poza nim). Problem na tyle poważny, że wszyscy płacimy, łącznie z nowymi mieszkańcami, pracownikami, za brak obwodnicy z prawdziwego zdarzenia.

Będąc w kontekscie drogowej inwestycji (a właściwie ich braku), należy wspomnieć o konflikcie, jaki powstał przy próbie połączenia nowowybudowanych dróg przy VW z autostradą A2, o czym pisały we wrześniu Wiadomości Wrzesińskie. I wyjątkowo się z nimi zgodzę - wstyd na całą Europę.

VW Września na zdjeciach

[gallery type=“rectangular” size=“medium” link=“file” ids=“5058,5054,5057,5056,5055,5053,5052,5051”]

Fotograficzny rekonesans

Gdy pisałem pierwszy (i jedyny) wpis nt tej budowy, myślałem o stworzeniu serii wpisów z fotograficzną dokumentacją zmian. Tak się nie stało, zabrakło mi cierpliwości i narzędzi, aby udokumentować zmiany, jakie zaszły w przeciągu 2.5 roku w okolicach Wrześni. Wiecie, takie które nadają się na tworzenie timelapse.

Jednak udało zebrać całkiem pokaźną galerię zdjęć, powstałych miedzy marcem 2014 a październikiem 2016. Dziś kilka miejsc nie istnieje, pozostają w moich wspomnieniach (i myslę, że nie tylko w moich). Warto zwrócić uwagę na nowe rozwiązania drogowe, jak chociażby ścieżka rowerowo-piesza, tworzona w polskim stylu - czyli kostka brukowa, niemal identyczna jak ciąg pieszy.

2014

[gallery type=“rectangular” link=“file” size=“full” ids=“5022,5023,5021,5024”]

2015

[gallery type=“rectangular” link=“file” size=“full” ids=“5025,5026,5027,5028,5031,5030,5029,5032,5033,5035,5036,5037,5038,5039,5041,5040”]

2016

[gallery type=“rectangular” link=“file” size=“full” ids=“5042,5043,5044,5046,5045,5047”]

Materiały  VW Września na YT

Przygotowałem też playlistę na YT, składającą się z kilku świetnych filmowych materiałów, które pokazują zmiany jakie zaszły w mojej rodzinnej okolicy, a kończąc na tych z poniedziałkowego otwarcia fabryki.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLh0qEq1Jt4xBhEs5fiWSibyn2yfOxfFJg

I na koniec taka wisienka na torcie: Linia produkcyjna VW Craftera

https://youtu.be/7P025NSI4Xs

Jest dobrze ale powinno być lepiej

Pamiętam dyskusje odnośnie rynku pracy i podstawowej płacy. Padały argumenty, że pojawienie VW w okolicy sprawi, że zarobki pójdą w górę, że VW będzie dawał więcej niz inni; drudzy martwili się o odpływ profesjonalistów z jednego zakładu do drugiego.

Dziś sytuacja jest inna, ale bez większych rewolucji. Zarobki może i poszły delikatnie w górę, ale praktycznie w innych zakładach tego się nie odczuwa. Co więcej, to deficyt pracowników w regionie jest na tyle duży, że doskonale ten fakt wykorzystują Agencje Pracy Tymczasowej.

Niestety robią to poniekąd nieuczciwie, zabierając 1/3 wypracowanych dochodów. Wielu moich znajomych musiało zrezygnować, bo finansowo nie odpowiadała im taka sytuacja oraz nie spełniono obietnic, że po 3 miesiącach pracy dostaną znaczną podwyżkę. Ale jest też pozytyw. Kilku moich przyjaciół i znajomych znalazło nowe zatrudnienie dzięki inwestycji VW i jej pochodnej, często na jeszcze lepszych warunkach, często bez koniecznośći dojazdu do pracy.

Sytuacja komunikacyjna jest dużo gorsza niż 2-3 lata temu. Brakuje wspomnianego wyżej odcinka do autostrady, połączeń kolejowych między Jarocinem a Gnieznem, a także innych połączeń miejskiego PKS, które w pewnym stopniu mogłyby rozładować ruch pracowników w pobliżu fabryk i innych zakładów pracy. Niestety, nic nie wskazuje na to, że bedzie lepiej.

Ba, w przyszłym roku mają wyłączyć linię kolejową Poznań - Konin na rok. Czuję ten paraliż i kompromitację.

Może nie będzie to Eldorado

Z pewnościa nie jest i nie będzie wielkopolskim Eldorado ale liczę, że z czasem to wszystko się ułoży.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...