Skip to content

Czas na nowe aparaty słuchowe

Posted on:28 stycznia 2010 at 08:35
Reading TIme:5 min czytania

Ze względu na “przebieg” aparaty musiałem podjąć decyzję zmiany aparatów na ich nowsze i lepsze technologicznie odpowiedniki. Każda zmiana wiąże się z nauką nowych (starych) dźwięków, nowych konfiguracji ale… opłacało się!

Prolog

W grudniu minionego roku upłynął 5.rok użytkowania obecnych aparatów słuchowych i szczerze jestem z nich zadowolony. Co prawda, muszę oddać je do naprawy, gdyż zużyciu uległy oba potencjometry głośności, będące także włącznikami zasilania.

Otóż po konsultacjach z firmą, z którą wiązałem się ponad 5 lat temu, zdecydowałem się wziąć całkiem nowe modele z innowacyjnymi rozwiązaniami, o których kiedyś marzyłem - może nie do końca takich, ale to równie dobre rozwiązanie. Mowa o Motion firmy Siemens, przeznaczonych dla osób o średnim i dużym ubytku słuchu. Standardowo biorę wersję wewnątrzuszną pełną czyli IT.

Kilka słów o

Z Siemensem jestem związany od ponad 10 lat i jestem niezmiernie zadowolony z tych produktów. Trzeba przyznać, że w kwestii audiologii i protetyki słuchu, zdecydowanie im się powodzi. I tak o to aparaty są zamówione i będą w przeciągu 2-3tygodni. Ano w cierpliwość muszę się uzbroić. Technika w ostatnich latach poszła zdecydowanie do przodu, wiele rozwiązań w końcu znalazło zastosowanie w audiologii. Nie jestem specjalista w tej dziedzinie, stąd też nie będę w stanie wyjaśnić co i jak to się dzieje ale poprzez osobiste doznania będę wstanie ocenić, czy warto było.

Funkcje i systemy

Rzecz jasna, nie wszystkie rzeczy te są wyposażone standardowo i za odpowiednią opłatą (o ile technicznie będzie to możliwe) będą montowane na życzenie klienta.

Część z tych powyższych rozwiązań były dostępne już 5 lat temu, niemniej liczę się z tym, że zostały ulepszone lub też przebudowane od podstaw. Jak naprawdę jest, okaże się później po pierwszych godzinach użytkowania nowych aparatów. Nie wiem, czy jesteście w stanie zrozumieć mój entuzjazm,  niecierpliwość ale po prostu to dla mnie nowość - nie pamiętam już tych naturalnych dźwięków, które słyszy na co dzień zdrowy człowiek, pewnie się róźnią niż te, które do mnie docierają.

Dane Techniczne

Wygląd w zasadzie nie zmienia się, aczkolwiek jest opcja rezygnacji całkowicie z potencjometru na rzecz własnie pilota ProPocket. Z kolei obecność potencjometru nie jest tu przeszkodą, bowiem domyślnie będzie nieaktywne a więc oznacza to, że w razie potrzeby można uruchomić. I to jest taki dylemat, bo z jednej strony będzie prostota wygladu a z drugiej awaryjne wyjście. Jeszcze mam czas na ostateczną decyzję - póki co, pół na pół.

System Tek

W zasadzie to najciekawsza i najbardziej oczekiwana rzecz, niestety opcjonalna i dostępna za dopłatą. Jednakże z mojego punktu widzenia będzie ona niezbędna, zdecydowałem na kolejny zakup. To jest ta rzecz o której się marzyło, aczkolwiek myślałem, ze moduł bluetooth będzie zbudowany w aparacie. Z punktu widzenia technicznego jest to możliwe ale ono pożeraczem połera baterii - to czy baterie będą działać krócej o 1-1.5 dnia, różnicy nie robi. Oszczędzanie energii nie jest najmocniejszą stroną BT, więc nie należy się dziwić, że w tym przypadku zastosowano pośrednie rozwiązanie, które imho jest dość optymalne.

Idea jest taka, że zamienia aparaty słuchowe w parę wysokiej jakości, bezprzewodowych słuchawek stereo. Bez żadnych kabli i przeszkód można się podłączyć pod dane urządzenie i … . Już się nie mogę doczekać wiosny, gdy wsiądę na rower, słuchając muzykę..z telefonu.. Czyż to nie jest piękne?!

Co u konkurencji?

Wspomniałem, że od ponad 10 lat używam tylko i wyłącznie marki siemens ale nie stanowi to bynajmniej przeszkody w rozeznaniu się, na jakim etapie znajduje się konkurencja. Ku mojemu zdziwieniu, rzadko która dokonała znaczącego postępu takiego, jak w przypadku mojej ulubionej. Na uwagę zasługuje firma Bernafon, tworząc podobnego do teka, system SoundGate. Zasada działania jest prawdopodobnie identyczna.

Nowy rozdział

Nowe aparaty otwierają nowy rozdział w moim życiu, tak samo jak nowe studia magisterskie, na które chciałbym się dostać zaraz po obronie pracy inżynierskiej w lutym. Chyba nie ma lepszego momentu na zmiany, naprawdę - 2 istotne zdarzenia, niezależne od siebie. Mam szczęście do ludzi, którzy profesjonalnie potrafią podejść do zadań - mówię o w/w firmie, a także cudowną rodzinę, wspierających mnie zarówno materialnie (koszty zakupów są…wysokie) i duchowo. NIe zapominam o przyjaciołach, bez których życie nie byłoby tak kolorowe. Po prostu dziękuje!

Ciekawe linki

Recenzja po kilku tygodniach użytkowania

https://bobiko.blog/2010/03/aparaty-sluchowe-siemen-it-motion-300-tek/Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...