Skip to content

Serialowy sezon w kalendarzu

Posted on:16 września 2011 at 12:00
Reading TIme:4 min czytania

by wizardjks

Przed nami jesień i oznacza to… ze wraz z nią przybędą nowe odcinki ulubionych i oglądanych seriali, będące kontynuacją poprzednich sezonów i jak zupełnie nowe na rynku ;-).  Sam czekam na swoje seriale, o których wspomniałem w zeszłym roku a  tegoroczny będzie nieco obfity i…z pewnością nie będę się nudził - w sumie wyliczyłem ze w szczytowym momencie będę miał tygodniowo ponad 13 seriali do obejrzenia. Rodzi się pytanie… jak ogarnąć to wszystko, zeby nie przegapić odcinka i.. mieć ściągnięte filmy na zawołanie?

Seriale do obejrzenia

Na początek seriale, które bym chciał obejrzeć… nie żebym nie miał co robić ale ostatnio na próżno znaleźć dobre filmy do obejrzenia.

Jak widać, nie są to nowe seriale  ale przez pewien czas zdążyły wyrobić pewne pozycje. W wielu przypadkach nadchodzący sezon ma być ostatnim, np. dla House, a z wieloma wciąż jest niepewna sytuacja (mowa o Fringe). Odnośnie nowości, to nie widzę nic ciekawego.. no chyba, że ktoś mnie ostatecznie przekona i poleci w komentarzach.

Chociaż, jak popatrzę na pozycje polecane przez Więcka, to dochodzę do wniosku, że jestem do tyłu z paroma serialami. Z pewnościa bede miał co robić w późno-jesienne i zimowe wieczory.

Kalendarz

W zeszłym roku, z inicjatywy blipowej ruszył kalendarz google, do którego każdy mógł mieć dostęp i dodawać nowe odcinki i seriale, lecz po jakimś czasie wszyscy zapomnieli o tym. Mi pozostało śledzenie, jaki i który serial będzie leciał w tym tygodniu i na własną rękę ustawiałem przypomnienia bez alarmów i zsynchronizować to z kalendarzem w Thunderbirdzie bądź w komórce.  To także było dość upierdliwe i mało użyteczne.

Screen Kalendarza w Google

Dlatego teraz postanowiłem sobie maksymalnie uprościć życie i pozwolić na nieco większą kontrolę. Z pomocą paru osób dotarłem do niesamowitej strony, która umożliwia każdemu za personalizację kalendarza pod kątem ulubionych seriali, dzięki czemu można zaimportować do rozmaitych kalendarzy, np. Kalendarz Google, Outlook czy Thunderbird/Sunbird. Co ciekawe, każdy taki wpis w kalendarzu jest okraszony krótkim opisem/spojlerem odcinka danego serialu.

screen Agendy

W prosty sposób mam wszystko, co bym chciał mieć w smartfonie :))

Inną metodą kontroli był serwis torrentowy z serialami - EZtv.IT, który był i będzie głównym źródłem pobierania seriali możliwie najszybszą drogą; warto zwrócić uwagę na dostęp do interesujących przez nas odcinków seriali (bogate archiwum to zdecydowanie atut tego serwisu)

Co trzeba zrobić?

Wbrew pozorom niewiele pod względem czynności i czasowym; zakładam, że większość z nas (zwłaszcza użytkowników telefonów z Androidem) posiada konta pocztowe w gmail.

  1. Wchodzimy na http://www.pogdesign.co.uk/cat/, zakładamy konto
  2. Po założeniu przechodzimy do http://www.pogdesign.co.uk/cat/showselect.php i wybieramy interesujące nas pozycje
  3. Nie zapominajmy o zapisaniu ustawień filtrowania
  4. Wracamy do strony głównej i widzimy kalendarz z pozycjami, wyświetlanymi na podstawie filtrów
  5. Szukamy linka download iCal file, prawym przyciskiem myszy kopiujemy jego adres i przechodzimy do Kalendarza Google
  6. W sekcji Inne Kalendarze wybieramy opcję Dodaj i z rozwijalnej listy Dodaj wg. URL, do którego wklejamy adres odnośnika
  7. Zatwierdzamy operację i po chwili powinny pojawić nasze seriale.

Kalendarze pochodzące z kont gAPPs mają inny i uproszczony interfejs dodawania nowych kalendarzy ale procedura jest podobna.  Aha, seriale są wyświetlane z wyprzedzeniem do 2 tygodni oraz tygodniem wstecz.

O innych zastosowaniach guglowego kalendarza bardzo fajnie napisał Jurek, więc zapraszam do lektury. Od siebie dodam, że starsze modele symbiana potrafią zsynchronizować się z kalendarzem ale w tym celu należy zainstalować dodatek Mail For Exchange - w razie problemów zapoznajcie się z tym wpisem (przepraszam za brak ilustracji)

 Skąd i jak ściągnąć seriale?

Od lat pewnym i najszybszym źródłem są torrenty a takim przodującym serwisem jest wspomniany wyżej EzTV.it. Bardzo szybko publikowane są linki do torrentów (2-4h po emisji serialu w USA, dla czasu polskiego najczęściej nad ranem w okolicach 3-6 i później).  Ściągamy plik i odpalamy program do wymiany plików i po paru minutach cieszymy sie nowym odcinkiem (dzień później są napisy do najpopularniejszych seriali). Proces ten można zautomatyzować w postaci RSSów do poszczególnych seriali, udostępnianych przez trackery publiczne i prywatne. Jeśli ktoś posiada dyski sieciowe pod kontrola unix, to żaden problem… Tyle, ze do tej pory nie znalazłem serwisu z tak po katalogowanym RSS.

Jeśli komuś nie pasują torrenty z powodów światopoglądowych i prawnych, może skorzystać z alternatywnego sposobu ściągania serialu -via HTTP. W porównaniu do torrentów, odcinki są publikowane na forach warez’owych ze znacznym opóźnieniem czasowym na płatnych serwerach, często mające ograniczenie prędkości dla kont darmowych. Obejściem jest posiadanie konta premium.  Kilka miesięcy temu pisałem o bardzo fajnym serwisie, umożliwiającym pobieranie plików z serwerów premium - mowa oczywiście o XLIMIT.pl (link do referencji i mój nick: bobiko).

xLimit okazał się strzałem w 10tkę, ponieważ umożliwia pobieranie plików z ogromnej ilości serwisów premium niemalże od zaraz, jest bardzo stabilny a do tego posiada bardzo korzystny program partnerski - za każdą referencję otrzymuję 100mb + połowę transferu świeżo upieczonego użytkownika (po kilku miesiącach uzbierało mi się prawie 1TB transferu). Nie muszę wspominać, ze istnieją programy wspomagające pobieranie danych, typu jDownloader? :) naprawdę nic protszego, jedynie trzeba znaleźć dobre fora z warezem :).

Więc wyświadcz mi przysługę i nie zapomnij wpisać nicku przy rejestracji ;))

 Propozycje

Jeśli macie propozycje odnośnie seriali czy znacznie ciekawszych rozwiązań odnośnie automatycznego pobierania odcinka, to walcie śmiało w komentarzach. :) z góry dzięki!Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...