Skip to content

Iplusopobieracz po 1.5 miesiącach

Posted on:7 lutego 2010 at 15:04
Reading TIme:3 min czytania

Iplusopobieracz to ta usługa, o której niemalże od samego początku marzyłem. Stało się to możliwe w grudniu, kiedy pierwsze portale doniosły o rewolucji, sponsorowanej przez Plus, co wręcz mnie zaskoczyło. Krótka piłka i usługa uruchomiona. Czas zatem podzielić się z wrażeniami.

Okres świąteczny

Trzeba przyznać, że w momencie gdy ta usługa była uruchomiona, przypadły święta Bożego Narodzenia a więc to idealny okres na przetestowanie w 100% bez biadolenia. Kosztowało to mnie kilkanaście godzin snu mniej ale i tak opłacało się. Obawiałem się, że sieć w mojej okolicy może nie wytrzymać ze względu na stale rosnącą liczbę użytkowników mobilnego Internetu, lecz ze spokojem można było surfować, ściągać pliki i oglądać online filmy / seriale.

Awarie

Trudno jest przewidzieć, kiedy nastąpi nagła przerwa w świadczeniu usług, do których operator zastrzegł bez konieczności informowania o tym klienta. Niemnie z moich obliczeń zdarzyły się 3-4 przerwy, w tym jedna całkowicie z mojej winy - zapomniałem o zapłaceniu rachunku (epic fail). Awarie te polegały głównie na tym, że wieża BTS nie przyjmowała próśb o zalogowanei się do sieci, tak można było czekać i czekać - być może w tych dniach były przerwy techniczne. No cóż. Większych problemów nie pamiętam. Aha. W ostatnich dniach iPlus zrywał połączenia bez względu na obciążenie sieci czy porę dnia - po prostu potrafił po 20 minutach zrestartować modem. Na chwilę obecną jest już ok.

Problemy

Zauważyłem też jedną rzecz w związku z tymi zerwanymi połączeniami. Nie wiem dlaczego ale najczęściej zrywa mi się przy wysyłaniu dużych plików via mail czy via www i to niezależnie od tego czy ściągając obciążam łącza czy wcale nie ściągam. Cóż, będę musiał dalej testować i ewentualnie zgłosić sprawę do działu technicznego.

Ewolucja kontra Rewolucja

To jest bardzo zastanawiające, czy oferta, którą opisuję a firmuje iPlus, jest ewolucją usług mobilnego Internetu czy raczej rewolucją na polskim rynku, nawet przebija Play. Np. w Niemczech za odpowiednią opłatą abonamentową,  znajomy ma nielimitowany i dostępny wszędzie Internet w swoim ajfonie, co przekłada się na pełną funkcjonalność urządzenia. Wolałbym, aby była to ewolucja w takim wykonaniu, jak właśnie w Niemczech a biorąc pod uwagę infrastrukturę w Polsce, jest to możliwe lecz niekoniecznie ekonomicznie. Kto by chciał brać abonament w wysokości 150zł za tą samą usługę, za którą u tradycyjnych operatorów zapłaciłby 0 50-60% mniej - oczywiście olbrzymią zaletą tego pierwszego jest nieograniczona przestrzeń (prawie).

Ubuntu + iplusopobieracz = ??

Usługa ta całkowicie rozwiązuje problem z codzienną aktualizacją Ubuntu, która jest czasem istotna dla funkcjonowania całego systemu. Dzięki temu jest sens korzystania z innych systemów niż Windows, przy czym należy podkreślić, że samo używanie iplusa jest ograniczone do łączenia sie z Internetem. Natomiast gdy chce sie korzystać z takich funkcji jak sms, ebok, to niestety tego nie uświadczymy pod kontrolą innych systemów niż ten spod znaku M$. Szkoda. Przez to przegapiłem termin uregulowania rachunku za poprzedni miesiąc. Fail.

Co dalej

Przyszłość mobilnego Internetu w Polsce jest bardziej realna ale wciąż jest luksusem, na który stać pewną grupę społeczną. Trzeba też przyznać, że się rozwija dynamicznie, co udowadnia nowa oferta Cyfrowego Polsatu, łącząca Telewizję z Internetem. Ciekawa idea ale wciąż w fazie rozwojowej (patrząc na mapę zasięgu), rzekomo skierowana do mieszkańców wsi i terenów, na których nie ma stałego dostępu do Internetu - to już temat na nowy wpis.



Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...