Skip to content

Lokalizator Moto Tag

Posted on: 19 grudnia 2024  at  21:24
Reading Time: 5 min czytania

Lokalizatory Bluetooth stają się coraz popularniejszym narzędziem do śledzenia cennych przedmiotów. W świecie zdominowanym przez Apple AirTag, pojawia się nowy gracz - Moto Tag, dedykowany użytkownikom systemu Android. Czy jest w stanie konkurować z rozwiązaniem Apple? Jakie są jego mocne i słabe strony? W tym artykule podzielę się swoimi doświadczeniami z pierwszym lokalizatorem BT dla Androida, analizując jego funkcjonalność, efektywność i potencjał na rynku.

Będąc pod wpływem magii Black Friday / Cyber Monday, stałem się właścicielem pierwszego lokalizatora BT, dedykowanego dla użytkowników systemu Android1 - Moto Tag. Szczerze pisząc - mam mieszane uczucia.

Moto Tag jako odpowiednik AirTag

Sam Moto Tag został zaprojektowany jako odpowiednik Apple Airtag, co zapewnia kompatybilność z sprawdzonymi w boju akcesoriami. To z pewnością ułatwi selekcję akcesoriów pod kątem zabezpieczenia antykradzieżowego w rowerze, bazując na takich patentach jak Knog Scout Airtag.

Find my device
Urządzenie w aplikacji **urządzenie**
Find my device
Informacje na temat urządzenia - łącznie ze stanem baterii

UWB

Moto Tag wykorzystuje sieć Google Find My Device2 do śledzenia, oferując zaawansowane funkcje lokalizacyjne - m.in UWB3. UWB (Ultra-Wideband) to technologia komunikacji bezprzewodowej o krótkim zasięgu, która wykorzystuje szerokie pasmo częstotliwości radiowych do przesyłania danych. W kontekście lokalizatorów, UWB zapewnia znacznie dokładniejsze określanie pozycji obiektu w porównaniu do standardowego Bluetooth, umożliwiając precyzyjne namierzanie przedmiotów nawet w zatłoczonych przestrzeniach.

Te funkcje UWB są dostępne w Google Pixel 6 i nowsze, w Samsung Galaxy S21 i w górę, Note S20 i Z Foldy oraz Motorola Edge 50 Ultra, Xiaomi Mix 4 oraz Apple (iPhone od 11 w górę, Watch 6^).

Google Fast Pair

Rozwiązanie dostarczone przez Google, mające na celu znaczne uproszczenie procesu parowania urządzeń Bluetooth z urządzeniami z systemem Android.

Find my device
Urządzenie w aplikacji **urządzenie**

Mój Pixel 6 Pro dość szybko zlokalizował nowe urządzenie, dzięki czemu w sposób bezproblemowy dodało go do listy moich urządzeń. Niestety - nie wiedząc czemu - Mototag jest dostępny tylko w mobilnej wersji Google Find My Devices.

Prywatność vs. Efektywność

Zdążyłem zapoznać się z negatywnymi opiniami na temat działania lokalizatorów Bluetooth pod kontrolą zielonego robocika. Moto Tag nie jest pierwszym lokalizatorem na rynku, od wielu lat mamy produkty Chipolo, Tile, Notione GO czy Samsung SmartTag2, ale Google wciąż nie odrobiło lekcji i jak słusznie zauważył Dawid w swoim video, spierdoliło robotę.

Google, kładąc duży nacisk na ochronę prywatności, wprowadził pewne ograniczenia, które wpłynęły na skuteczność systemu lokalizacji:

Te restrykcje mają decydujący wpływ na codzienne użytkowanie Moto Taga:

Jest jeszcze jedna rzecz: sieć Apple “Znajdź moje urządzenie” jest dostępna wszędzie, nawet na słuchawkach czy w zegarku, dzięki czemu skuteczność Airtagów jest niemalże wzorowa. Google raczkuje, odświeżając niedawno projekt “urządzenia”, uwzględniając nowe urządzenia zgodne z usługą “Find My Devices”.

Moto Tag w praktyce

Troszkę skonsternowany poprzednim akapitem, postanowiłem przekonać się na własnej skórze.

Testy w środowisku miejskim
Informacje o przybliżonej lokalizacji

Robiłem kilka testów terenowych, polegających m.in. na:

To, co zaobserwowałem:

Od razu zaznaczę, że dotąd nie miałem bezpośredniej styczności z lokalizatorami, jedynie bazuję na doświadczeniach z najbliższego otoczenia — zwłaszcza beneficjentów ekosystemu Apple.

Niespodzianka

Niestety miałem pecha z egzemplarzem, który dotarł do mnie za pośrednictwem Amazon.pl. Polegał on na tym, że w ciągu tygodnia 3 razy zmieniłem baterie typu 2032, co też zgłosiłem w reklamacji i po dosłownie 2 dniach otrzymałem zwrot. Drugi egzemplarz trafił z rodzimej platformy sprzedażowej i na razie, leci na oryginalnej pastylce.

Zapomniałbym, producent zadeklarował czas pracy do max. pół roku na takiej małej pastylce.

Porównanie cen

Warto zwrócić uwagę na aspekt cenowy Moto Taga w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań:

LokalizatorCena (PLN)
Moto Tag129-159
Apple AirTag149-179
Tile Pro139-159
Samsung SmartTag2119-149
Chipolo ONE99-129

Jak widać, Moto Tag plasuje się w średniej półce cenowej, co niezbyt zachęca do zakupu - szczególnie, ze nie urywa dupska.

Podsumowanie

Na starcie byłem speszony negatywnymi opiniami na temat współpracy lokalizatorów z systemem Android, która znacząco odbiegała od konkurencyjnego Apple AirTag. Temu nie należy się dziwić, że większość rozwiązań tzw. antykradzieżowych dla rowerów, jest zaprojektowana z myślą o wykorzystaniu Airtagów.

Pierwsze testy pokazały potencjał lokalizatora, wyposażonego w m.in. UWB i możliwe, że dojdzie do przełomu w kwestii dominacji airtagów.

Moto Tag może być szczególnie przydatny dla:

Jednakże, osoby wymagające bardzo precyzyjnej lokalizacji lub mieszkające w obszarach o małej gęstości użytkowników Androida mogą być rozczarowane wydajnością Moto Taga.

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu

Wszystko zależy od podejścia Google do tematu prywatności i efektywności działania lokalizatorów. Być może jest to kwestia wypracowania standardów pomiędzy różnymi dostawcami rozwiązań, ale z pewnością chodzi o $$$

Footnotes

  1. Minimalne wymagania to kompatybilność z Android 9.0 i nowsze.

  2. Urządzenia Google czyli taki odpowiedni Apple Find Devices.

  3. ultra-wideband - technologia komunikacji bezprzewodowej o krótkim zasięgu, która wykorzystuje szerokie pasmo częstotliwości radiowych do przesyłania danych.



Możesz napisać do mnie e-mail lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...