Skip to content

Nowa wersja bloga

Posted on:18 grudnia 2023 at 18:30
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Nowa wersja bloga

Prosimy nie regulować odbiorników! TO wciąż ten sam blog, ale w zupełnie w nowej odsłonie, na nowym silniku i na nowych zasadach.

Od dłuższego czasu miałem ochotę na solidną zmianę bloga i zacząłem od odświeżenia motywu, który sam w sobie miał spore możliwości adaptacji, ale nie byłem zadowolony z efektu.

Co więcej, irytowała mnie każda akcja związana z edycją i zapisem w rozbudowanym edytorze Wordpressa — w Gutenbergu -które wręcz muliło przeglądarkę. Nieważne, czy to Firefox, czy to Chrome / Vivaldi, zawsze zapis wprowadzał w stan zawieszenia.

To dało do myślenia nad całkowitą zmianą silnika z dynamicznie i dosyć rozbudowanego CMS-a do statycznie generowanych stron, opartych o pliki Markdown. Teoretycznie brzmi to dość prosto, to w praktyce był to ogrom pracy, pochłaniający wolne jednostki godzinowe po tej właściwej.

W dużym uproszczeniu:

Finalnie, jestem zadowolony ze zmian, które tu wprowadziłem. Grubą krechą odciąłem się od WordPress (oczywiście poprzedzone odpowiednim backupem) i po wielu tygodniach “zabawy” zdecydowałem się na publiczną premierę w przededniu 16. urodzin bloga.

Jeśli widzisz ten wpis w RSS, to znaczy nie musisz nic robić / regulować. Z góry przepraszam Cię za wszelki bałagan z 700+ wpisami, które z pewnością pojawiły się w Twoim czytniku, ale to jest jedyna niedogodność, której nie udało mi się przeskoczyć.

W końcu mogę zacząć publikować kolejne teksty ;-).

ps.: Tak, świadomie nie ma (jeszcze) systemu komentarzy, gdyż nie ma takowego dla AstroJS czy NextJS, ale też nie chciałem wracać do disqusa oraz nie chciałem uniezależnić się od GiscusaMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...