Z jaki aplikacji pogodowych korzystam na co dzień i która jest najbardziej wiarygodna i praktyczna przy planowaniu treningu czy rowerowych tripów po Polsce? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.
Niedawno w rozmowie z gronie rowerowych znajomych padło pytanie:
Z jakich aplikacji pogodowych korzystam na telefonie.
Co ważniejsze:
A która jest taka wiarygodna? Godna polecenia?
No właśnie!
Trzeba przyznać się, że na tak pozornie proste pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć.
Dlaczego? Tych aplikacji jest sporo i trudno jest jednoznacznie wskazać najlepszą pogodynkę.
Lista
Moja lista jest następująca.
-
Foreca - daje szczegółowe prognozy pogody na 10 dni, z możliwością wyboru między modelami numerycznymi Foreca i ECMWF.
-
Źródło prognozy: Foreca Ltd.
-
Antistorm.eu - strona www (webapp) umożliwiająca śledzenie burz i opadów w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem danych z radarów i detektorów błyskawic.
-
Źródło prognozy: Antistorm.eu.
-
Meteo IMGW (prognoza ± radar) - korzysta z danych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oferująca prognozy pogody na 48 godzin, ostrzeżenia meteorologiczne, mapy radarowe i satelitarne oraz informacje o jakości powietrza.
-
Źródło prognozy: IMGW-PIB.
-
Pogodynka w Google - wbudowana funkcja wyszukiwarki Google, która pokazuje aktualną pogodę i prognozę na 10 dni dla wybranej lokalizacji, z uroczą grafiką przedstawiającą różne warunki atmosferyczne.
-
Źródło prognozy: The Weather Channel.
-
OpenWeather - aplikacja bazująca na otwartym projekcie OpenWeatherMap, który gromadzi dane pogodowe z różnych źródeł, takich jak stacje meteorologiczne, satelity, radary i modele numeryczne. Aplikacja oferuje prognozy pogody na 7 dni, mapy pogodowe i historyczne dane klimatyczne.
-
Źródło prognozy: OpenWeatherMap.
-
Monitor Burz - aplikacja służąca do monitorowania burz w Polsce i Europie, z wykorzystaniem danych z systemu Blitzortung.org, który składa się z sieci wolontariuszy instalujących detektory błyskawic. Aplikacja pokazuje aktualną lokalizację i kierunek przemieszczania się burz, a także ostrzega o zagrożeniach burzowych.
-
Źródło prognozy: Blitzortung.org.
-
Yr - aplikacja stworzona przez Norweski Instytut Meteorologiczny i Norweską Telewizję Publiczną, która oferuje ponoć dokładne i niezawodne prognozy pogody na 10 dni. Aplikacja zawiera również mapy pogodowe, radary opadów, animacje chmur i wiele innych funkcji.
-
Źródło prognozy: MET Norway.
-
Overdrop - aplikacja oferująca minimalistyczny i elegancki design, z wieloma motywami i widżetami do wyboru. Aplikacja korzysta z trzech różnych dostawców prognozy. Mozna wybrać ten, który uważa za najbardziej wiarygodny lub porównać je ze sobą.
-
Źródła prognozy: Dark Sky, AccuWeather i WeatherBit
Podsumowanie
Nie jestem w stanie odpowiedzieć: która jest najlepsza. I chyba nie będzie takiej jednoznacznej odpowiedzi.
-
Najczęściej korzystam z Foreca, która w moim odczuciu sprawdza się najlepiej
-
Często zestawiam z prognozami od rodzimego IMiGW, mającą solidną siatkę stacji meteorologicznych w naszym kraju (na szczęście jedna z nielicznych apolitycznych działek).
-
Dodatkowo posiłkuję radarami opadów i burz, dzięki czemu mogę przewidzieć trajektorię ewentualnego frontu,
-
Ostatnio zainstalowałem norweską pogodynkę YR i jeśli opinie sprawdza się, to będzie małe przetasowanie na liście
Jak to mówią, najlepsza pogodynką jest … nasze własne okno w biurze, w pokoju czy w kuchni.