Skip to content

Co zwróciło moją uwagę — Wrzesień

Posted on:9 października 2023 at 16:43
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Co zwróciło moją uwagę — Wrzesień

Wrzesień zostanie zapamiętany jako jeden z najcieplejszych i słonecznych miesięcy tego roku. Podtrzymując tradycję, czas na podsumowanie tego miesiąca na blogu.

Rowerowy Świat we wrześniu

Wrzesień kończę z przebiegiem 1150 km i gdyby nie sprawy związane z urlopem, to z pewnością dystans byłby dużo większy. Do ostatnich dni było niezwykle ciepło i słonecznie.

Poniżej kilka tematycznych wpisów, które zrealizowałem we wrześniu.

Skorzęcin

Miałem okazję odwiedzić Skorzęcin po sezonie wakacyjnym i byłem zdruzgotany tym, co stało się z jeziorem. Zacząłem szukać archiwalnych cyfrowych zdjęć związanych z tym miejscem, dokumentujących zmiany, jakie zaszły w ciągu kilkunastu lat.

Całość podsumowałem w odrębnym wpisem: Skorzęcin — Wielkopolska Ibiza, która zanika. - Bobiko ▪ Blog

Summer Closing Ride

W ramach odpokutowania za brak ultra wypraw w sierpniu, wymyśliłem Summer Closing Ride, czyli solo-wyprawa do Gdańska przez Tleń, Skarszewy, Tczew i Wyspę Sobieszewską. Całość-> Summer Closing Ride - Bobiko ▪ Blog

Krytycznie o radarze SR 30

Po ponad miesiącu testowania radaru od IGPSport przyszedł czas na nieco krytyczne i niezbyt przyjemne opinie na jego temat. Troszkę szkoda, że zarówno producent, jak i polski dystrybutor sprzętu nie znoszą dobrze krytyki. Więcej informacji: Krytycznie o IGPSport SR30 - Bobiko ▪ Blog

Go Pro jako kamerka internetowa pod Ubuntu

Zaintrygowany faktem użycia Go Pro jako kamerki do spotkań online, postanowiłem wypróbować jej działanie pod Ubuntu. Jest oficjalna aplikacja, która ułatwia przełączanie kamerki w tryb webcam bez zabawy z dodatkowymi paczkami.

Co prawda, wymagane jest podłączenie kabla usb-c, ale to sprawia, ze opóźnienia w przekazywaniu obrazu są bardzo minimalne, wręcz zauważalne. Niestety, jest dostępna dla platform Windows i Mac, do tej pory nie ma oficjalnego rozwiązania dla uniksowych systemów.

Społeczność nie zawodzi i pewna grupa przygotowała skrypt, umożliwiający zastosowanie kamery Go Pro jako kamerka internetowa pod Linuksem. Ten wątek zasługuje na odrębny wpis.

Wykorzystanie telefonu jako kamerki internetowej

Jeśli chodzi o wykorzystanie telefonu jako kamerki internetowej, to również jest możliwe pod Ubuntu.

Minimalne wymagania to konieczność używania oprogramowania OBS Studio, która umożliwia uruchomienie wirtualnej kamerki.

Kamerkę z telefonu można wykorzystać za pomocą zewnętrznego rozwiązania typu VDO.Ninja (nie wiem, jak z kwestią prywatności) lub można też wykorzystać totalnie darmową aplikację RemoteCam (APK jest do pobrania z GitHuba).

Android 14 z nową funkcją

I jeszcze mała wisienka na torcie w sprawie smartfonowych webkamerek.

Android 14 wprowadza nową funkcję, która pozwala na podłączenie smartfona do komputera PC za pomocą kabla USB i używanie go jako kamery internetowej. Funkcja ta wymaga, aby smartfon miał włączoną opcję USB webcam w ustawieniach USB i obsługiwał standard UVC (USB Video Class). (źródło: Android 14 adds support for using your smartphone as a webcam)

Nowe RPI5

W końcu pojawiła się nowa wersja Raspberry Pi, czyli Piątka Patrząc na specyfikację nowego modelu  to nie widzę sensu aktualizacji z 4 na 5 (ze względu na niewielkie różnice). Cenowo nie jest jakoś super, ale i tak najważniejszą jest dostępność w chwili sprzedaży.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...