Skip to content

Jak (nie) kupować biletów PKP

Posted on:19 maja 2023 at 17:22
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Jak (nie) kupować biletów PKP

Podróżowanie pociągiem z rowerem to świetny sposób na połączenie aktywnego wypoczynku z odkrywaniem nowych miejsc (szczególnie nowych rowerowych kwadratów). Jednak nie zawsze jest to proste i wygodne, o czym przekonałem się całkiem niedawno.

Zależnie od przewoźnika i pociągu, trzeba liczyć się z różnymi zasadami i opłatami za przewóz roweru. Niektóre aplikacje do kupowania biletów kolejowych ułatwiają ten proces, a inne utrudniają (często nie z własnej winy).

Od dawna korzystam z aplikacji KOLEO, która umożliwia zakup biletów na pociągi różnych przewoźników. Niestety, jak się okazało w trakcie majówki — nie wszystkie bilety można kupić w KOLEO w pełnym zakresie. Z jakiegoś powodu nie mogłem kupić zryczałtowanego biletu na rower na połączenie obsługiwane przez PKP IC.

Do wyboru miałem rozwiązania:

Sprawdziłem, jak się ma sytuacja w innej aplikacji — Bilkom. Jak się okazało, takiego ograniczenia przy zakupie biletów na rower nie było. Co więcej, lista dostępnych kombinacji połączeń była zauważalnie większa niż w KOLEO.

Skąd taka rozbieżność? Wynika to z kilku faktów i przypuszczeń:

Po dyskusji z Wiktorem sprawdziłem możliwość zakupu biletów rowerowych u innych przewoźników. I jak się okazuje, KOLEO to dobrze robi.

Innym problemem jest kwestia rezerwacji miejsc powiązanych z dostępnością wieszaków na rowery. Niestety często zdarza się, iż miejsca są blokowane przez podróżujących, którzy niekoniecznie zabierają rowery ze sobą. Konsekwencje są takie, że … rowerzysta nie skorzysta z pociągu, mimo wolnych wieszaków.

Chciałoby się rzecz: Pięknie .k… pięknie ;-)

Ps.: poniższe zdjęcia są z pierwszej wyprawy majówkowej sprzed kilku lat

AKtualizacja z 2023/07/06

Dostałem informacje od KOLEO, że jest już możliwość dokupienia biletu rowerowego na połączeniach, obsługiwanych przez TLK i IC. Brawo :))Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...