Skip to content

Procedura wymiany prawa jazdy

Posted on:15 marca 2023 at 10:29
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Procedura wymiany prawa jazdy

Podzielę się ze swoimi spostrzeżeniami w związku ze zmianą / aktualizacją prawa jazdy, które — z racji mojej niepełnosprawności — muszę robić raz na kilka lat. Choć procedura jest bardzo prosta i nie powinna zająć więcej niż 3-4 godziny, to trafiłem na coś, co mnie zaskoczyło.

Koniec z bezterminowym prawkiem

Warto wspomnieć, że “bezterminowe” jazdy przechodzą do historii i po 2033 roku każdy kierowca będzie miał dokument ważny max. 15 lat. Jest to jakaś forma sprawiedliwości wobec osób z terminowym prawem jadem.

Do rzeczy.

Lista potrzebnych rzeczy

Co jest potrzebne do wymiany / odświeżenia prawa jazdy:

Weryfikacja i możliwe komplikacje

W wydziale komunikacji poproszą o okazanie dowodu osobistego oraz kserują prawo jazdy. Po przyjęciu wniosku — czekamy do 9-10 dni.

Nie mamy dokumentów, co nam Pan zrobisz?

Chyba że była przeprowadzka do innego miasta / powiatu / województwa, to cała procedura zostanie wydłużona o kilkanaście dni. Wydział, w którym został złożony nowy wniosek, musi się zwrócić z prośbą o wydanie dokumentów do poprzedniego wydziału (wydawca aktualnego prawa jazdy).

Ta nowość zaskoczyła mnie, bo nigdzie nie było wzmianki o takim przypadku.

Jak, po co?

Była informacja o możliwym wydłużeniu, gdy wniosek dotyczył zabranego uprawnienia (pod wpływem alkoholu, po przekroczeniu punktów etc.), ale na pewno nie w przypadku zmiany miejsca zamieszkania / zameldowania.

Szczególnie że nie ma obowiązku meldunku, prawo jazdy / dowód osobisty można sprawdzić z poziomu aplikacji mObywatel.

Warto nadmienić, że urzędy nie przyjmują wniosków, jeśli prawo jazdy jest ważne więcej niż 30 dni.

Manualna polska administracja

Kolejny aspekt, który mnie zaskoczył to brak usługi wymiany prawa jazdy w e-usługach administracji. Najwidoczniej, jeszcze nie skończyli procesu digitalizacji uprawnień do prowadzenia pojazdów i musi upłynąć sporo czasu, zanim będzie to możliwe- jak to ma miejsce w przypadku dowodów osobistych, których wniosek można złożyć przez ePUAP.

Pominę fakt, ze strony wydziałów komunikacji mają często zdezaktualizowane informacje, choćby nt. nr konta, na które można przelać opłatę z tytułu wydania prawa jazdy. Warto zatem przedzwonić do wydziału z pytaniem o aktualny nr konta lub zapytać się o płatność przy oknie.

Wiem, brzmi jak luksus.

Aktualizacja

Jak słusznie zwróciliście uwagę, obecnie nie da się “zamówić” nowego dowodu osobistego przez Internet. Z uwagi na konieczność złożenia odcisków biometrycznych. Nie nadążam za zmianami w e-administracjiMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...