Skip to content

Mastodon - mam i ja

Posted on: 19 listopada 2022  at  18:34
Reading Time: 5 min czytania
Feature Image for  Mastodon - mam i ja

Czym jest Mastodon i czy rzeczywiście jest alternatywą wobec Twittera (i Facebooka przy okazji)? Mastodon to otwarto-źródłowa zdecentralizowana sieć, komunikująca się miedzy różnymi serwerami i platformami w ramach protokołu ActivePub.

Miniseria

  1. Mastodon - mam i ja

  2. Mastodon - uruchomienie z Dockera

  3. Mastodon - Optymalizacja i cache

  4. To już jest koniec!

Co to jest Mastodon ?

Pierwsza myśl to klon Twittera, oparty na otwartym kodzie. Tak myśli większość nowych “imigrantów”, których miałem okazję zaobserwować w ciągu kilku ostatnich tygodni.

Zdecentralizowana sieć i wspólny protokół

Istnieją pewne różnice, które wyróżniają się na tle scentralizowanego Twittera. Mastodon to rozproszona sieć serwerów (tzw. federacja). Komunikacja pomiędzy nimi odbywa się za pomocą wspólnego protokołu - ActivityPub.

Nie ma znaczenia, jaki serwer wybierzesz, bo wszystkie komunikują się ze sobą. Możesz obserwować innych z poziomu swojego konta, wymieniać się z informacjami.

Możesz także podstawić własny serwer mastodontowy i ustalić własne reguły.

Popularność danego serwera nie ma znaczenia, bo wszyscy są wobec siebie równi, mają dostęp do tych samych informacji, gdyż nie ma śledzących algorytmów, pozycjonujących danych użytkowników.

Warto zaznaczyć, że im większa liczba aktywnych, to, tym większe obciążenie i “wydatki” dla administratora

Migracja

Migracja między serwerami jest bardzo prosta, w ramach instancji są dostępne narzędzia do importu i eksportu danych (obserwatorzy, obserwujący). Jedyna rzecz, której nie da się przenieść to posty. Przemyślano też kwestię “przejęcia kont” przez innych; jeśli ustawisz alias na starym koncie do nowego, to zabezpieczasz się przed przejęciem przez inne osoby twojego nicku

Terminologia

Kilka istotnych terminów

Różnice i zasady

Adresy / nazwa profilu

Obserwatorzy

Tweety i Re-Tweety

Zasięg i prywatne wiadomości

Zasady i moderacja

Narzędzia i aplikacje

Przydatne linki

Wynotowałem najważniejsze (z mojego punktu widzenia) rzeczy, ale nie zaszkodzi zapoznać się z innymi źródłami:

Podsumowanie

Niewątpliwie Mastodon ma swoje 5 minut sławy w obliczu zmian i porażek, jakie ma miejsce w przypadku Twittera. Nie jest pewne, czy jutro czy za tydzień serwis będzie istniał, dlatego też warto zainteresować się alternatywami.

Pytanie, czy instancje mastodonowe są takową alternatywą? To zależy.

Funkcjonalnie i wizualnie są podobne, ale gdy wejdzie się w szczegóły, to zauważamy spore różnice. Na pewno możemy czuć się bezpieczni, gdyż żaden algorytm nas nie śledzi, nie zdecyduje też, jakie informacje ma nam wyświetlać. Niestety, jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczysz czyjeś posty osób, których światopoglądowo nie tolerujesz. Wtedy pozostaje blokować i zapomnieć. To samo jest z tagami.

Jeśli chodzi o mnie, to od dłuższego czasu miałem konto na jednym z popularnych instancji i cross-postowałem posty z Twittera. Byłem do niedawna biernym użytkownikiem - tootowiczem ale z początkiem listopada to zmieniło się i rzadziej loguję się do Twittera. Na wszelki wypadek zrobiłem kopię zapasową, wygenerowałem zapasowy klucz (mam włączone 2FA) i tyle.

Zastanawiam się nad podstawieniem własnej instancji, by móc ocenic jak to wygląda od strony techniczno-administracyjnej.

Ps.: Pamiętacie polski serwis Blip.pl ? No właśnie, z tym skojarzyły mi się te instancje mastodonowe.



Możesz napisać do mnie e-mail lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...