Skip to content

Garmin Edge 530 – subiektywna opinia

Posted on:20 kwietnia 2022 at 14:38
Reading TIme:6 min czytania
Feature Image for  Garmin Edge 530 – subiektywna opinia

Po kilku latach użytkowania Garmin Edge 1000 przyszedł czas na zmianę rowerowego komputerka. Tym razem padło na … nieco młodszego i mniejszego brata - Garmin Edge 530.

Powody zmian

Jednym z głównych powodów, dla których zdecydowałem na zmianę komputera rowerowego, był wiek użytkowanego Garmina Edge 1000. Wprawdzie został wymieniony - w ramach gwarancji - na inny model (z odzysku), to i tak minęło co najmniej 5 lat od premiery.

Drugi aspekt zmian to brak komunikacji z czujnikami Bluetooth Smart zaczął mi przeszkadzać. Na co dzień korzystam z czujników Magene (pulsometr + kadencja/prędkościomierz x 2) a mój najnowszy Pixel 6 Pro nie wspiera ANT+, to przyśpieszyłem decyzję.

Trzeci aspekt to cena. Skorzystałem z listopadowej cebuli, jaką zafundował niemiecki Amazon; wówczas oferował kupno za 1/2 ceny z polskiego rynku. Pozostaje pytanie, co z gwarancją, ale nie powinno być problemu, gdyż za sprzedaż odpowiadania europejski oddział Garmina.

Czwarty aspekt, który powinien być tym najważniejszym (albo uzupełnieniem pierwszego akapitu) to nowszy software, przebudowany interfejs oraz dłuższy czas pracy na jednym cyklu ładowania.

Ogólny przegląd techniczny

Nie ma sensu przepisywać całej specyfikacji technicznej, którą można znaleźć na stronie producenta. Skupię się na kilku ważnych aspektach, które dostrzegłem po przejściu z Garmin Edge 1000

Przyciski

W obudowie urządzenia zlokalizowane są 7 przycisków:

Czas pracy

Wyświetlacz

Czy brak dotykowego interfejsu przeszkadza?

Początkowo brakowało dotykowego interfejsu — szczególnie w trakcie początkowych konfiguracji urządzenia. Nawigacja po menu wymagała czasu i przyzwyczajenia do nowego układu, złożonego się z 7 przycisków.

Po dłuższym czasie (tzn. po kilku jazdach) załapałem funkcjonowanie urządzenia i mięśnie automatycznie zaczęły klikac to, co w danej chwili potrzebuje.

Finalnie, nie jest tak źle, ale gdybym miał okazję, to kupiłbym E830.

garmin edge 530

garmin edge 530 / E530

garmin edge 530 / E530

Różnice między E530 a E1000

garmin edge 530 + Mapa

garmin edge 530 + Mapa

Nawigacja w E530

Może się wydawać, że przejście z turystycznego E1000 do sportowego E530 będzie traktowane jako downgrade, brak wsparcia dla mojej romantycznej wizji kolarstwa.

Nic bardziej mylnego! Bo:

garmin edge 530 / E530

garmin edge 530  + Mapa

garmin edge 530  + Mapa

Aplikacje Connect IQ w E530

aplikacjach Connect IQ opisałem jakiś czas temu i opublikowałem listę rozszerzeń i widgetów, jakie miałem w E1000.

Od ostatniej publikacji troszkę zmieniło się, pojawiła sie dedykowana aplikacja do instalacji dodatków - Connect IQ Store dla Android i dla iOS. Pozwala na zarządzanie aplikacjami i rozszerzeniami w urządzeniach Garmin oraz ich konfiguracje - jeśli takowa opcja jest.

Lista rozszerzeń:

Dashboard garmin edge 530

Segmenty Strava w Garmin Edge 530

Zablokowany Connect IQ w Garmin Edge 530

Mapa w garmin Edge 530

Migracja ustawień i konfiguracja

Znając specyfikę urządzeń i systemu Garmina, nastawiłem się na “zabawę” z konfiguracją. Pierwsza rzecz, jaką zrobiłem — poza autoryzacją urządzenia i sparowaniem go z kontem Garmina - to aktualizacja oprogramowania i map.

Ze względów technicznych jest to proces czasochłonny, wymaga dobrych łączy (sama mapa potrafi ważyć ponad 7 GB!). Po pobraniu wszystkich potrzebnych rzeczy proces instalacji przebiega zaskakująco szybciej i sprawne, niż miało to miejsce w E1000.

Kolejne zaskoczone to ułatwiono migrację zapisanych ustawień na koncie i zaproponowano uproszczoną konfigurację. Garmin rozpoznaje, że dodaje kolejne urządzenie i proponuje taką usługę.

Niestety konfigurację poszczególnych ekranów trzeba przeprowadzać z poziomu urządzenia. Osobiście wolę wrzucić dodatkowe pola, np. SPH Graph (lista dodatków została opublikowana wyżej).

Dlaczego Garmin?

Od lat jeżdżę z licznikami garmina (Wypożyczony Etrex Dakota 20, Edge 810, Edge 1000), także i tym razem postawiłem na Garmina — tym razem z serii 5xx

garmin edge 530 / E530

Garmin Edge 810

Garmin etrex legend

Garmin od lat rozwija swój ekosystem - Connect - , który jest darmowy dla każdego posiadacza urządzeń. Jest niezależny od zewnętrznych platform, posiada ogromna ilość integracji z zewnętrznymi serwisami, chociażby z Strava, Komoot czy RideWithGps

Garmin Connect - dashboard

Garmin Connect - dashboard

Słowo “ekosystem” rozumiem jako dashboard / serwis, gdzie można wrzucić gpx / fit, który umożliwia gromadzenie w celach statystycznych / historycznych oraz integruje się z innymi serwisami.

Jasne, Strava też to potrafi - nawet za darmo, ale z czasem wszystko sie zmieni - potrafi negatywnie zaskoczyć. Historia Endomondo potwierdza, że serwis bez dobrego biznesplanu długo nie pociągnie.

Gravelove

Co z Wahoo ?

Chwalony przez sporą grupę kolarzy Wahoo nie ma własnego ekosystemu i polega na rozwiązaniach zewnętrznych serwisów. Przyzwyczajenie do Garmina robi swoje.

A inni ?

Niebawem zaktualizuje listę stron, z których można pobrać mapy do Garmina (za darmo oraz płatnie - donacja).Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...