Czas na krótką recenzję bardzo dobrego zestawu narzędzi XLC TO-S61, która pozwoli na szybszy i sprawniejszy serwis rowerowy. No i realizację marzenia, właściwie celu, który chcę osiągnąć.
Własny warsztat
Od pewnego czasu chodzi za mną stworzenie “prawilnego” garażowego serwisu rowerowego, dobrze wyposażonego i służącego do napraw wszystkich rowerów, jakie mam pod ręką.
W tym roku zacząłem czynić pierwsze kroki w tym celu, porządkując od lat gromadzone narzędzia.
Zacząłem od tych, które były najpilniej potrzebne, czyli bacik do ściągania kasety, skuwacz do łańcucha, potem imbusy, ściągacz korby etc. Każde z innej parafii i składowane w dwie skrzynki narzędziowe. Byłem zmuszony wywalić zużyte po pierwszym razie (sic!).
Wsparcie od Rowertour.com
Tymczasem Rowertour zaproponował mi wsparcie, dostarczając walizkę narzędziową XLC TO-S61 ↗, zawierająca 32 elementy, umożliwiając przeprowadzenie niemal pełnego podstawowego serwisu.
W skład zestawu wchodzą:
- 6x bity (2x Torx 15/20mm 2x płaskie 5/7mm 2x krzyżowe 1/2mm)
- 1x sprzęgło do kluczy nasadowych
- 1x skrzynka naprawcza
- 3x klucze nasadowe 1/4” hexagon 8/9/10mm
- 1x Rączka L-kształtna pod klucze nasadowe
- 3x łatki pod oponę nylonową
- 1x wkrętak 2 w 1/ 1x przyrząd do zakładania nitow
- 1x skuwacz łańcucha (8,9,10- rzędowe łańcuchy)
- 8x klucz imbusowy z zakończeniem kulowym 2/2,5/3/4/5/6/8/10mm
- 1x klucz do odkręcania pedałów
- 1x ściągacz pinów
- 1x podwójny klucz stożkowy 13/14/15/16mm
- 1x klucz do panewek łożyskowych
- 1x klucz do widelca 8x10mm
- 1x skrętka naciągowa
- 1x ściągacz do łożysk wewnętrznych
- 1x klucz do demontażu bębenka piasty
- 1x klucz do kasety + bat
Jakość i pierwsze wrażenia
O XLC wspomniałem w zeszłym roku, testując zestaw oświetlenia rowerowego ↗. Tym razem mamy zestaw narzędzi, sygnowane znakiem XLC, które są solidnie wykonane i nie ustępują uznanym markom takim jak ParkTool czy polski Bitul.
Narzędzia były testowane także przez mojego Synka
Sama walizka niczym nie wyróżnia od reszty. Jest małych rozmiarów, co ułatwi przechowanie w warsztacie bądź zabieranie na równe wakacyjne wypady z rowerami na dachu samochodu.
Dobrze zorganizowane stanowisko pracy to połowa sukcesu i tak spostrzegam tę walizkę. Do tej pory miałem 2 skrzynki; w jednej znajdowały się najczęściej używane narzędzia rowerowe ↗, które zabierałem zawsze ze sobą a w drugiej pozostałe, które być może kiedyś przydadzą.
Jednym słowem bałagan
Zwłaszcza że od kilku lat nie miałem stałego miejsca na serwisowanie rowerów. Teraz mam okazję zbudować z prawdziwego zdarzenia “rowerownię”.
Pierwsze serwisy
Pierwszym serwisem, który dokonałem z pomocą narzędzi XLC była wymiana zawieszenia w jednym z kół przyczepki ↗. Byłem tą sytuacją niemile zaskoczony i zaintrygowany, w jaki sposób defekt powstał. Wykręciłem, zrobiłem dokumentację fotograficzną i zgłosiłem procedurę reklamacyjną.
Na szczęście wymienna część szybko została dostarczona. Tego samego dnia została zamontowana z powrotem — dzięki imbusowi i płaskiemu kluczowi.
Kolejny gruntowny serwis RC520 ↗ został zrobiony tuż po kołobrzeskiej wyprawie. Tutaj ograniczyłem się do czyszczenia napędu i sprawdzenia ewentualnych luzów wszelakich śrubek.
Podsumowanie
Nie należę do szczególnie uzdolnionych mechaników, ale od czasu do czasu lubię pogrzebać przy rowerach.
Głównie z 3 powodów:
- Zależy mi na bezawaryjnej jeździe wokół komina,
- Dotarciu do celu wyprawy,
- Uniknąć przykrych niespodzianek (chociażby popękana obręcz koła),
Mając taką skrzynkę pełną narzędzi o wysokiej jakości wykonania, będę mógł szybciej przeprowadzać podstawowe przeglądy techniczne przed i po każdej wyprawie.
Te bardziej zaawansowane (czasochłonne, ponad moje możliwości) wolę skonsultować się z zaprzyjaźnionym mechanikiem (pozdrower Grzesiu!) a w przypadku beznadziejnych spraw — zlecać profesjonalistom.
Gdzie kupić?
Walizkę narzędziową można kupić z pierwszej ręki na stronie sklepu Rowertour ↗.
Współpraca
Tak fajnie wyposażony zestaw narzędzi rowerowych został dostarczony przez znany i ceniony internetowy sklep rowerowy Rowertour, któremu dziękuję.