Skip to content

Taniej już było (o cenach w świecie rowerowym)

Posted on:18 lutego 2021 at 16:00
Reading TIme:1 min czytania
Feature Image for  Taniej już było (o cenach w świecie rowerowym)

Tuż przed sezonem wiosennym postanowiłem odświeżyć moją listę zakupową. Z przykrością stwierdzam, że nad kilkoma pozycjami będę musiał poważnie się zastanowić. To, co się dzieje na rynku rowerowym, to istny absurd i niestety czarna komedia.

Wszyscy dookoła mówią o podwyżkach cen za to i owo. Nowe daniny i podatki, a także trwająca od prawie roku pandemia robią swoje. Nie inaczej jest na rynku rowerowym, które najpierw przeżywało renesans, by następnie zaliczyć kryzys związany z przerwanym łańcuchem dostaw części i akcesoriów rowerowych. I trwa dotąd.

Właściwie to powinienem ująć to jako “zaburzenie równowagi rynkowej” spowodowanej nagłym wzrostem popytu i znacznym mocy produkcyjnej na całym świecie, a to przełożyło się na mniejszy podaż. Do tego dochodzi znaczny wzrost kosztów za transport morski i lotniczy.

Popatrzcie na poniższy przykład:

Pedały szosowe, które kupiłem we francuskiej sieci, w lipcu 2020 kosztowały niecałe 160 zł. Na tę chwilę (2021/02/18) kosztują niecałe 240 zł, czyli aż 50% przebitki. Co prawda, są to tylko pedały, ale nawet nie chcę sprawdzać, ile będzie mnie kosztować wymiana napędu w Tribanie RC520, bo podobno nawet łańcuchów nie ma na stanie.

Podsumowując:

Według różnych źródeł powrót do normalności - jakolwiek to brzmi - najwcześniej nastąpi w kolejnym rowerowym sezonie. Niektóre mówią o opóźnieniach w dostawie z rzędu 500 dni (czyli jakieś 2 lata).

Zobaczymy. Tymczasem lecę przygotować szosówkę na najbliższą niedzielę.

Aktualizacja z 2021-02-19

Rowerowy Poznań dostrzegł ten problem i już teraz apeluje o zaplanowanie wizyt w serwisach rowerowych z wyprzedzeniem czasu.

https://twitter.com/rowerowypoznan/status/1362687213016936451

Warto zaobserwować ciekawą dyskusję o podwyżkach w świecie kolarskim na Grupie Kolarskiej MTBCXPL. Stanowi to cenny suplement do dzisiejszego wpisu.

Aktualizacja z 2021-02-21

Również Dirt It More na swoim kanale opowiada o problemach z dostępnością do rowerów i akcesorium, przez co negatywnie wpływa na wzrost cen.

https://www.youtube.com/watch?v=spZt3fALtUkMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...