Skip to content

Subiektywnie o Xiaomi Amazfit Bip

Posted on:31 lipca 2020 at 16:00
Reading TIme:4 min czytania
Feature Image for  Subiektywnie o Xiaomi Amazfit Bip

Zdałem sobie sprawę, że minęło ponad pół roku, odkąd noszę na lewym nadgarstku Amazfit Bip od Xiaomi. Zgodnie z tradycją, czas na subiektywne podsumowanie taniego, ale równie dobrego smartzegarka.

Podziękowanie

Zacznijmy od tego, że ten zegarek dostałem od osoby, którą znam tylko i wyłącznie z Internetu. Byłem zaskoczony tym prezentem i po kilku rozmowach zdecydowałem na przyjęcie podarku.

Dzięki!

A teraz do rzeczy.

Specyfikacja

Od razu zaznaczam, że nie jest to model pierwszej młodości. Premierę miał przeszło 2 lata temu i już wtedy był okrzyknięty świetną alternatywą wobec Apple Watch.

Funkcjonalność

Można by podsumować tak: jest to Mi Band 3 tylko w większej obudowie, przypominający Apple Watch, wyposażony w GPSa i posiadający nieco rozbudowany system.

Dotykowy ekran

Jak na prawdziwy smartzegarek przystało, ekran jest dotykowy, a za pomocą gestów można przejrzeć wiadomości i prognozę pogody, ustawić alarm, uruchomić stoper / aktywność fizyczną etc.

Ekran posiada rozdzielczość (172 x 172 px), co pozwala na skonsumowanie nieco więcej informacji. Wbrew pozorom nie ma to wpływu na czas pracy na jednym cyklu ładowania.

Pulsometr i krokomierz

Pomiary tętna i krokomierza nie są precyzyjne, należy traktować je z przymrużeniem oka, jako ciekawostka.

Krokomierz potrafił liczyć kroki w trakcie jazdy rowerem górskim po szutrze i lesie, a na koniec dnia przychodzi podsumowanie z Mi Fit z oszałamiającą liczbą kroków. Z drugiej strony nie zlicza mi kroków w trakcie spaceru z Synkiem, który siedzi w wózku / przyczepce - wtedy lewy nadgarstek spoczywa na rączce transportu.

Pulsometr - sprawdzony w warunkach spinningowo-zwiftowych - nieznacznie odbiegał od wyników opaski na klatę, z rejestrowanymi danymi przez Garmina.

Wibracja

Tak jak pisałem w recenzji Mi Band 3, wibracja jest jedną z istotnych parametrów, na które zwracam szczególną uwagę z punktu widzenia niedosłyszącej osoby.

Od wielu lat korzystam z aplikacji typu Notify & Fitness, pozwalającej na nieco rozbudowane alarmy wibracyjne, które można dopasować pod kątem przychodzących połączeń, filtrowania powiadomień, budzika czy przypomnienia o piciu wody, czy czekających mnie zadaniach w Todoist.

Aplikacja Notify & Fitness For Amazfit

Twórca Notify & Fitness wyodrębnił aplikację dedykowaną zegarkom serii Amazfit. Niestety zakupiona wcześniej licencja dla serii Mi Band nie obejmuje tej drugiej aplikacji.

Z drugiej strony, ta aplikacja pozwala na większą personalizację bez użycia innych zewnętrznych aplikacji (chociażby wybór nowej tarczy zegarka). I tak istnieje możliwość synchronizacji między jedną a drugą aplikacją. Nie działa to idealnie, ale … da się.

Bazowa aplikacja Mi Fit pozostaje bez zmian i warto mieć ją zainstalowaną ze względu ciągłość w logowaniu danych o naszej aktywności.

Czas pracy

Jak na możliwości zegarka, to jestem pozytywnie zaskoczony długim działaniem na jednym cyklu ładowania. Wynosi on mniej więcej 30-40 dni, w zależności od tego, czy zegarek jest mocno zapracowany. Wprawdzie nie korzystam z niego do rejestracji trasy, spaceru czy biegów, ale do powiadomień, przypomnień jak najbardziej tak.

Tarcza

Personalizacja zegarka jest jedną z kluczowych opcji, pozwalających na indywidualność wśród innych użytkowników. Wspomniana ww. aplikacja Notify & Fitness posiada galerię tarczy, którą można wgrać prosto na zegarek w ciągu kilku sekund.

W sieci dostępne są kreatory tarcz, chociażby WatchFace Editor, pozwalający na cuda wianki. Zaś na koncie BipEveryday można podejrzeć niesamowitą galerię tarczy, opartych na customowym systemie BipOS

System operacyjny

Nawet taki zegarek czy opaska posiada mały, ale jednak system operacyjny, odpowiedzialny za każdy proces, wymianę danych. Na samym starcie wbudowany system pozwala na więcej rzeczy, niż w przypadku opasek Mi Band, ale to BipOS rozszerza znacznie możliwości urządzenia.

Pierwszym lepszym przykładem jest … Tetris ;-)

Wady

Jedną z niewielu wad, której dopatrzyłem się w trakcie 6 miesięcy testów, to problemy z ustawieniem alarmów i nie do końca działający GPS w otwartej przestrzeni.

Alarm

Żeby była jasność, cykliczne budziki i powiadomienia działają bez zarzutu - nie trzeba mieć telefonu w pobliżu. Problem jest wtedy, gdy ustawiamy alarm z poziomu zegarka - wtedy resetujemy zapisane alarmy, przesłane z Notify & Fitness, a nie ma ich w Mi Fit.

No dobra, nie jest to wina samego zegarka, lecz braku konsekwencji synchronizacji ustawień pomiędzy 2 różnymi aplikacjami.

GPS

Kluczowy ficzer, który zadowoliłby każdego niedzielnego rowerzystę czy biegacza. Ale niestety nie działa on dobrze. Bardzo długo szuka satelity, mimo że jest podłączony do telefonu i mógłby pobrać fixa (A-GPS).

Podsumowując - bardzo fajny sprzęcik

Początkowo byłem sceptycznie nastawiony wobec zegarków na nadgarstkach, które dość szybko kończą żywot. A to szkło pękło / porysowało się, a to opaska zniszczona czy wyczerpała się bateria. Rozmiar i waga również miały znaczenie, dlatego należałem do zwolenników opasek fitnessowych.

Dlatego jestem pozytywnie zaskoczony tym zegarkiem. Pomimo wyraźnej objętości i wagi, nieszczególnie mi przeszkadza - wręcz nosi się go rewelacyjnie.

Jego kwadratowy wygląd pasuje praktycznie do wszystkiego; czy to na spotkanie towarzyskie, czy to na rowerze — zawsze jest ze mną. Niestety przez ten czas zarobił kilka poważnych rysek na ekranie (w czerwcu zaliczyłem bardzo poważne OTB na mtb), ale … ekran wciąż jest cały! W tym przypadku Gorilla Glass sprawdziła się w 100 procentach.

Czy wrócę do Mi Band 3? Nieprędko, możliwe, że kupię kolejny zegarek Amazfit.

Może taki?Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...