Skip to content

Notion - następca Evernote?

Posted on:13 stycznia 2020 at 13:45
Reading TIme:5 min czytania
Feature Image for  Notion - następca Evernote?

W zeszłym roku zastanawiałem się nad zmianą głównego cyfrowego notatnika na coś nowego, nieco rozbudowanego i ciekawego. Dotychczas korzystałem z Evernote, ale po drodze do niego testowałem inne notatniki, jak chociażby OneNote, od którego zaczęła się cała ta historia. Konkurencja nie próżnowała, dlatego też postanowiłem spróbować czegoś innego. W efekcie spróbowałem Notion, a z tego wpisu dowiesz się, czy było warto.

Evernote

Jako aplikacja do notatek sprawdza się rewelacyjnie. Wersja na system Android działa bez zarzutów (bardzo szybko), a wykorzystywałem ją nie tylko do notatek, ale też do skanów, linków, zapamiętywania ciekawych kontekstów. Następnie, w ramach cotygodniowego i miesięcznego przeglądu, porządkowałem je wg tagów, stosów, co w dłuższej perspektywie było bardzo dobrym rozwiązaniem.

https://bobiko.blog/2014/12/digitalizacja-biurka-podsumowanie/

Skoro takie rozwiązanie działa, to po co je zmieniać? Chęć przetestowania czegoś innego była silniejsza, zwłaszcza że konkurencja nie pozostawała w tyle i oferuje równie ciekawe rozwiązania.

Grzechy Evernote

Odnoszę wrażenie, że Evernote przeżywa od dłuższego czasu poważny kryzys twórczy i nie jest innowacyjnym narzędziem. Do pełni szczęścia brakowały mi 2 ważne funkcje: obsługa Markdown oraz całkowicie przebudowany wizualnie edytor w wersji na Windowsa.

notion - evernote

Patrząc na takie edytory jak Typora, wierzę, że twórców Evernote stać na więcej. Tak, zazdroszczę pięknego UI użytkownikom nadgryzionego jabłka.

Zacząłem szukać alternatywnego rozwiązania do tworzenia notatek i ogólnie pisania tekstów. Do dyspozycji miałem Typorę (na Windowsa) oraz iA Writer (Android), ale nie jest to system, do którego przyzwyczaił mnie Evernote. Teksty pisane w Typorze lądowały np. w OneDrive, zaś iA Writer nie ma wbudowanej synchronizacji z chmurą od MS. I wreszcie, to nie jest typowy notatnik.

Notion - ciekawa alternatywa

Mialem okazję podejrzeć Notion u Jacka Klosińskiego i urzekł mnie od razu swoją prostotą, a zarazem zaawansowanymi możliwościami. W marcu rozpocząłem migrację i tworzenie pierwszych rozbudowanych notatek. Jednocześnie polecałem aplikację znajomym poprzez reflinka, dzięki czemu zyskałem roczną subskrypcję.

Notion - czym jest?

Notion to połączenie wielu narzędzi takich jak: Evernote, Todoist, Trello, Jira, Asana, Airtable.

Umożliwia organizację obszaru roboczego w taki sposob, jaki chcemy.

Chcemy tablicę KANBAN - żaden problem!

Notion - kanban

Tematy jako kanban board

Tabele do kosztów - a jakże!

Notion - wydatki

Gromadzenie wydatków

Galeria okładek filmów, książek, audiobooków, które chcemy przeczytać, śledzić postępy i jednocześnie je zrecenzować? Tak!

Notion - album

Album z okładek mediów? czemu nie

W jednej chwili możesz stworzyć własną Wikipedię na temat budowy domu, czy przeprowadzonych pracach serwisowych przy rowerach.

Ta sama lista rzeczy może zostać przekształcona w dowolny widok, operując na atrybutach danej strony, które możemy w dowolny sposób definiować i filtrować. Nie ma żadnych ograniczeń.

Wystarczy przejrzeć Templates, by zorientować się, jak potężnym narzędziem jest Notion.

Notion - pierwsze podejście

Za pierwszym razem, te ogromne możliwości customizacji bardzo mnie zaskoczyły i nie wiedziałem, od czego zacząć.

Każdy Workspace może przyjąć dowolną ilość stron i podstron, te z kolei mogą mieć niezliczone bloki, które można było wprowadzić po wpisaniu / - podobnie jak w Gutenbergu.

Z pomocą przyszły vlogi od Francesso z Keep Productive, objaśniające większość możliwości dostępnych w Notion. To jeden z największych zwolenników tej aplikacji i oczywiście, sam przeniósł się na nią z Evernote.

Importowanie do Notion z Evernote i Trello

Twórcy Notion przygotowali narzędzie do migracji z różnych serwisów. Ja przetestowałem migrację z Evernote i Trello, zakończone sukcecem w 100%.

notion - import

Import danych z innych serwisów

W przypadku Evernote możemy zaimportować całą zawartość albo dany stos notatek. Ten stos zostanie odtworzony odpowiednikami w postaci strony (root) i podstron (child).

Z Trello tablice i karty zostaną odpowiednio przeniesione do Notion jako board oznaczony tagami i typami.

It’s magic!

Jeśli mógłbym coś doradzić, to warto zrobić porządek w notatkach przed migracją do Notion.

Notion - spore problemy z mobilną aplikacją

Niestety, nie mam dobrego zdania o dedykowanej aplikacji mobilnej, z której na Android (podobnie jak na iOS) nie da się korzystać.

Długi czas ładowania notatek czy tworzenie nowej to jakiś niesmaczny żart.

Drugi problem to niedziałający tryb Offline i błędy przy synchronizacji z wersją desktopową. Parę notatek, utworzonych na Androidzie, trafiło do /dev/null.

Mobilna wersja to imitacja, hybryda webowej wersji, dostosowanej do urządzeń mobilnych - żeby było śmieszniej, wersja przeglądarkowa działa szybciej.

Twórcy aplikacji doskonale wiedzą o tych problemach dzięki społeczności (reddit czy discord). Ona od dłuższego czasu zwraca uwagę na ten aspekt i jeśli wierzyć najnowszym informacjom, zespoły pracują nad optymalizacją funkcjonowania aplikacji na Androidzie i iOS.

Mam nadzieję, że problemy te szybko ustąpią.

Ile kosztuje Notion?

EN i Notion na starcie oferują konto za darmo z pewnymi ograniczeniami funkcjonalnymi. Notion daje na start limit 1000 bloków na każdy obszar roboczy. I najważniejsze: możemy korzystać z pełnej funkcjonalności usługi.

Blok w tym rozumieniu, to każdy element, jaki zostaje utworzony; blokiem może być jeden paragraf, zdjęcie albo header. Jeśli utworzymy Kanban Board, to każde nowe zadanie będzie nowym blokiem + to, co umieszczamy wewnątrz zadania (nie mylić tego z atrybutami).

Za konto do użytku personalnego Notion życzy sobie $5/m-c, czyli 16-20zł. W przypadku rocznej subskrypcji - cena spada do $4/m-c. Pełna wersja cennika jest dostępna tutaj.

Przeliczając na PLN, musielibyśmy wydać max. 230zł przy miesięcznych płatnościach - dwukrotnie większa kwota niż mielibyśmy zapłacić za Evernote Premium.

Sposób na “chytrą babę”

Notion ma program lojalnościowy, który za każdą rejestrację daje $5 polecającemu, a $10 nowemu na starcie. Więcęj informacji jest dostępnych na Notion Pages. Jak dobrze obliczmy, to wystarczy zaprosić 12 znajomych, by mieć spokój z płatnością przez rok.

A skoro jesteśmy przy reflinkach, jeśli kogoś zachęciłem, to kliknijcie tutaj ;-)

Podsumowanie

Notion czy Evernote nie są jedynymi rozwiązaniami do sieciowych notatek. Przecież mamy znane i darmowe OneNote, SimpleNote, Google Keep oraz Joplin (wspierający markdown i pozwalający na obustronne szyfrowanie notatek).

Przyjęło się, że Evernote to synonim cyfrowego notatnika, polecany przez większość osób, zajmujących się produktywnością.

O Notion można powiedzieć, że jest o krok, a nawet 2 kroki do przodu niż Evernote. To nie tylko cyfrowy notatnik, ale własna Wikipedia, narzędzie do pracy zespołowej, połączenie Dropbox Paper z Excelem. Ktoś określił aplikację mianem cyfrowego mózgu - coś w tym jest.

Miałem plan na mini-serię wpisów o Notion, w jaki sposób można zorganizować przestrzeń roboczą, np. do celów blogowych, prywatnych czy zawodowych. Niestety, problemy z aplikacją mobilną utrudniają nieco realizację projektu i pozostaje czekać na kolejne aktualizacje.

Co Wy o tym sądzicie?

Aktualizacja z 2020/05/22

Całkiem niedawno twórcy Notion przebudowali cennik. I tak powstał całkowicie darmowy plan do użytku personalnego, który w zupełności wystarczy. Przede wszystkim zdejmuje limit 1000 bloków, co ułatwia rozbudowę naszego ekosystemu w Notion

Więcej szczegółów w tym wpisie. Na marginesie warto wspomnieć, że problemy z mobilna aplikacja powoli stają się nieaktualne. Faktycznie stała się nieco szybsza i stabilniejsza niż to miało miejsce na przełomie roku 2019 i 2020.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...