Skip to content

Strava wprowadza ręczne rysowanie tras

Posted on: 6 marca 2019  at  12:31
Reading Time: 2 min czytania
Feature Image for  Strava wprowadza ręczne rysowanie tras

Strava po cichu wdrożyła nową funkcję rysowania tras przy użyciu jednego palca z poziomu aplikacji mobilnej.  Nowa funkcja dostępna jest tylko dla beta-testerów, ale nareszcie jest to najlepsza nowość od lat, mimo że kreator tras w wersji desktopowej jest dostępny od dłuższego czasu.

Tylko dla  członków Summit (Premium)

Od razu informuję, że funkcja ta jest (powinna) być dostępna dla członków Summit (czytaj Premium). Nie do końca to działa, bo jak wynika z wielu źródeł, jest dostępna dla wszystkich testujących, niezależnie czy się ma członkostwo, czy nie.

Jako członek Summit nie jestem w stanie tego sprawdzić, więc mam prośbę do Ciebie Drogi Czytelniku! Daj znać, czy Ty jako zwykły użytkownik jesteś w stanie korzystać z nowej funkcji.

Gdzie znaleźć tę funkcję?

Lokalizacja nowej funkcji jest małointuicyjna, wręcz nielogiczna i dlatego załączam poniżej filmową instrukcję.

https://youtu.be/qSFOWtgfUls

Krótki opis

  1. Otwórz aplikację
  2. Z menu wybierz “Record Activity”
  3. Z dolnego paska wybierz Trasy (lewy dolny)
  4. “Routes” - dotnij w ”+” w górnym prawym rogu aplikacji
  5. W dolnym pasku Wyszukiwarki zmień rodzaj aktywności (rower / bieganie)
  6. Wybierz ołówek
  7. Narysuj cokolwiek i odczekaj kilka sekund
  8. Pojawi się magiczna trasa
  9. Nadaj tytuł i zapisz trasę

Ilustracja

strava

strava

strava

Przesłanie trasy do swojego GPS

Zapisana trasa jest dostępna od razu w mobilnej aplikacji. Jeśli jesteś użytkownikiem Garmina czy Wahoo - tak jak ja - to równie szybko możesz mieć tę wyrysowaną trasę w swoim urządzeniu. Wystarczy mieć dodatek Strava Routes (pisałem o nim przy okazji testów Garmin Connect IQ).

Jak to wygląda w przypadku Wahoo i innych marek? Niestety nie pomogę. Z pewnością te czynności są równie zautomatyzowane co w przypadku Garmina.

Rysowanie trasy w praktyce

Rysujesz trasę (pętlę bądź od punktu A do B) palcem, w odpowiedzi otrzymujesz odpowiednik na podstawie rzeczywistych danych (popularność, heatmaps, dostępność dróg).

Świetny i unikalny pomysł. Dotąd trzeba było trasę łączyć za pomocą kropek. W praktyce jest jeszcze dużo do zrobienia, ale w końcu to wersja beta, więc jeszcze dużo rzeczy może nie działać.

Co nie działa dobrze?

Po pierwsze, trasę rysujemy tylko raz bez możliwości dokonania poprawek bądź scrollowania mapy. To ważne, jeśli planujemy trasę większą niż 30-40km w przypadku roweru czy 4-10km w przypadku biegania po mniej znanym terenie.

Po drugie brak trybu satelitarnego mapy.  To poważne utrudnienie, gdy projektujemy trasę pod rower szosowy, a nie znamy dokładnej topografii terenu. Mamy do wyboru tylko aktywność rowerową (bez wyszczególnienia o jaki typ roweru chodzi) bądź biegową. W webowej wersji taki podział występuje.

Inna kwestia to strefy wojskowe, przez które nie ma żadnego przejazdu (poza kilkoma wyjątkami, jak np. Biedrusko).

Alternatywne rysowanie tras

Zdaję sobie sprawę, że nie każdego stać na roczną subskrycję Strava Summit - nie jest to duży koszt, ale też nie każdy może być stravo-holikiem. W każdym razie są realne alternatywy, które już opisywałem.

Głównie Jak przesłać trasę gpx do Garmina z poziomu Connect przy pomocy Locus Map i Brouter.

Podsumowanie

Jest ogromny potencjał w nowej testowej funkcji Stravy, którą - taką mam nadzieję - udoskonalą / poprawią, a w końcowej fazie udostępnią wszystkim użytkownikom. Portal kolarski, który kiedyś opisywałem, przechodzi ciężkie chwile, a właściwie zastój z nowymi funkcjami.

Konkurencja nie próżnuje.



Możesz napisać do mnie e-mail lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...