Byłem przekonany, że nic mnie nie zaskoczy w temacie aparatów słuchowych. Okazuje się, że od dłuższego czasu istnieją aparaty słuchowe, które potrafią działać z Internetem Rzeczy (IoT) i to nie od wczoraj czy przedwczoraj. Brawo, Oticon!
Oticon - wreszcie oczekiwane zmiany
Byłem przekonany, że technologicznie aparaty słuchowe rozwijają się w zwolnionym tempie w stosunku do smartfonów, czy smartwatchy. Jest to specyficzny rynek medyczny, tak samo, jak jego odbiorcy.
Byłem mocno zaskoczony informacjami, do których link ↗ podesłał mi Oleg (dzięki!). W dużym skrócie mowa o połączeniu aparatów słuchowych z Internetem Rzeczy (IoT). Brzmi ciekawie, prawda?
Ba, ta informacja wyostrzyła apetyt, pobudziła chęć wymiany sprzętu.
Przykłady współpracy z aparatami Oticon
Ów link prowadził do strony uznanego producenta aparatów słuchowych, którego produkty we współpracy z dedykowaną aplikacja potrafią “dogadać się” z innymi urządzeniami w ramach Internetu Rzeczy.
Oticon Opn
Brzmi abstrakcyjnie - nic dziwnego, ale można łatwo to sobie wyobrazić z pomocą następujących przykładów.
Przykład nr 1
Ktoś dzwoni do drzwi i po chwili w aparatach słuchowych otrzymujesz info: “Ktoś przyszedł do Ciebie”.
Przykład nr 2
Idziesz spać, więc wyłączasz aparaty słuchowe po godzinie 22. W całym domu, o ile są włączone, światła się wyłączają.
Przykład nr 3
Wstajesz rano, włączasz aparaty słuchowe po godzinie 7:00, uruchamiasz poranną rutynę, w ramach której uruchamia się ekspres do kawy wraz z odtwarzaczem muzycznym z motywującymi rytmami.
Inne przykłady
https://youtu.be/5VdIQhVwE0o ↗
Automatyzacja pewnej części życia to fakt, ułatwiający w jakimś stopniu samodzielną egzystencję dorosłego niedosłyszącego.
Brawo Oticon!
Oticon zdaje się pierwszym producentem aparatów słuchowych, współpracujących z urządzeniami zgodnymi z IoT. Zpewnościa to jest przodującym liderem, bo do tej pory nie widziałem żadnej podobnej realizacji, nawet u mojego ulubionego producenta.
Jak to działa?
Aparaty słuchowe Oticona nie są w stanie połączyć się z internetem. Dzieje się to za pośrednictwem aplikacji Oticon ON, która dzięki Bluetooth łączy się z kompatybilnymi aparatami - m.in Oticon Opn.
To ważny szczegół. Następnie aplikacja ta jest sparowana z serwisem IFTTT ↗ (If THIS THEN THAT). Za pomocą stworzonych reguł (apletów) nastąpiła sekwencja zaprogramowanych zdarzeń.
To samo dzieje się w drugą stronę. Dzwonek od drzwi jest inteligentnym urządzeniem sparowanym z odpowiednimi aplikacjami, wysyła ping do IFTTT, ten przekazuje komunikat “KTOŚ PRZYSZEDŁ DO CIEBIE” do aparatów słuchowych przez aplikację Oticon ON ↗.
To nie wszystko
W ramach konta IFTTT ↗ można stworzyć własne reguły (albo wykorzystać dostępne). ↗ Nie tylko na podstawie istniejących tam produktów czy usług, ale także za pomocą dostępnych webhooków.
Na pozór wygląda to skomplikowanie (dla osób nietechnicznych). Już teraz sporo urządzeń posiada podobne rozwiązania w ramach domowego systemu zarządzania.
Przyszłość aparatów słuchowych w ramach Internetu Rzeczy
Aparaty słuchowe w tej chwili są mocno zaawansowanymi urządzeniami, mające szerokie spectrum działania. Zbierane dane o użytkowaniu są analizowane przez protetyków słuchu i na ich podstawie są w stanie skorygować nieprawidłowości. Z tą różnicą, że trzeba być osobiście u specjalisty.
Zastosowane przez Oticona rozwiązanie w aparatach i aplikacji, zniosłoby tę przeszkodę. Protetyk mógłby zdalnie zmieniać konfigurację (na życzenie pacjenta) i podejrzeć czy aparaty działają poprawnie.
Kolejna rzecz, jaka przyszłaby mi do głowy to głosowy tłumacz języków obcych w czasie rzeczywistym. Świetny pomysł, sam mam problem z komunikacją i ze zrozumieniem języka obcego.
Jestem ciekaw, co przyniesie ta zmiana.
Podsumowanie
Oticon zrobił pierwszy krok, wypuszczając Opn w 2016 roku (sic!). Czekam na odpowiedź ze strony innych producentów aparatów słuchowych. Na razie radzę sobie doskonale z aktualnymi aparatami słuchowymi ↗ sparowanymi z pilotem EasyTek ↗.
Ostatnio sporo siedzę w temacie IoT. Głównie ze względu na polską premierę Asystenta Google ↗. Docelowo chciałbym mieć inteligentne urządzenia w nowym domu i już teraz się temu przyglądam.
Implanty słuchowe
Nie da się pominąć jeszcze jednego wątku, związanego z implantem słuchowym. Pisałem kiedyś, że jest to kwestia czasu ↗. Wciąż nie zdecydowałem się na ten radykalny krok. ↗
Raz, że dalej mam dobry słuch (jak na niedosłuch przystało). Dwa, mam trochę duże wymagania / oczekiwania względem implantów słuchowych, które są zupełnie z innej technologicznej półki. Takie rozwiązania, jakie są już w aparatach słuchowych, nie są stosowane w implantach. A szkoda.
ps.: Zdjęcia aparatów pochodzą ze strony Oticon na FB ↗