Skip to content

Aparaty słuchowe i Internet Rzeczy - jak to działa na przykładzie Oticon?

Posted on:13 marca 2019 at 13:30
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Aparaty słuchowe i Internet Rzeczy - jak to działa na przykładzie Oticon?

Byłem przekonany, że nic mnie nie zaskoczy w temacie aparatów słuchowych. Okazuje się, że od dłuższego czasu istnieją aparaty słuchowe, które potrafią działać z Internetem Rzeczy (IoT) i to nie od wczoraj czy przedwczoraj. Brawo, Oticon!

Oticon - wreszcie oczekiwane zmiany

Byłem przekonany, że technologicznie aparaty słuchowe rozwijają się w zwolnionym tempie w stosunku do smartfonów, czy smartwatchy.  Jest to specyficzny rynek medyczny, tak samo, jak jego odbiorcy.

Byłem mocno zaskoczony informacjami, do których link podesłał mi Oleg (dzięki!). W dużym skrócie mowa o połączeniu aparatów słuchowych z Internetem Rzeczy (IoT). Brzmi ciekawie, prawda?

Ba, ta informacja wyostrzyła apetyt, pobudziła chęć wymiany sprzętu.

Przykłady współpracy z aparatami Oticon

Ów link prowadził do strony uznanego producenta aparatów słuchowych, którego produkty we współpracy z dedykowaną aplikacja potrafią “dogadać się” z innymi urządzeniami w ramach Internetu Rzeczy.

Oticon Opn

Brzmi abstrakcyjnie - nic dziwnego, ale można łatwo to sobie wyobrazić z pomocą następujących przykładów.

Przykład nr 1

Ktoś dzwoni do drzwi i po chwili w aparatach słuchowych otrzymujesz info: “Ktoś przyszedł do Ciebie”.

Przykład nr 2

Idziesz spać, więc wyłączasz aparaty słuchowe po godzinie 22. W całym domu, o ile są włączone, światła się wyłączają.

Przykład nr 3

Wstajesz rano, włączasz aparaty słuchowe po godzinie 7:00, uruchamiasz poranną rutynę, w ramach której uruchamia się ekspres do kawy wraz z odtwarzaczem muzycznym z motywującymi rytmami.

Inne przykłady

https://youtu.be/5VdIQhVwE0o

Automatyzacja pewnej części życia to fakt, ułatwiający w jakimś stopniu samodzielną egzystencję dorosłego niedosłyszącego.

Brawo Oticon!

Oticon zdaje się pierwszym producentem aparatów słuchowych,  współpracujących z urządzeniami zgodnymi z IoT.  Zpewnościa to jest przodującym liderem, bo do tej pory nie widziałem żadnej podobnej realizacji, nawet u mojego ulubionego producenta.

Jak to działa?

Aparaty słuchowe Oticona nie są w stanie połączyć się z internetem. Dzieje się to za pośrednictwem aplikacji Oticon ON, która dzięki Bluetooth łączy się z kompatybilnymi aparatami - m.in Oticon Opn.

Oticon IFTTT

To ważny szczegół. Następnie aplikacja ta jest sparowana z serwisem IFTTT (If THIS THEN THAT). Za pomocą stworzonych reguł (apletów) nastąpiła  sekwencja zaprogramowanych zdarzeń.

To samo dzieje się w drugą stronę. Dzwonek od drzwi jest inteligentnym urządzeniem sparowanym z odpowiednimi aplikacjami, wysyła ping do IFTTT, ten przekazuje komunikat “KTOŚ PRZYSZEDŁ DO CIEBIE” do aparatów słuchowych przez aplikację Oticon ON.

To nie wszystko

W ramach konta IFTTT można stworzyć własne reguły (albo wykorzystać dostępne). Nie tylko na podstawie istniejących tam produktów czy usług, ale także za pomocą dostępnych webhooków.

Na pozór wygląda to skomplikowanie (dla osób nietechnicznych). Już teraz sporo urządzeń posiada podobne rozwiązania w ramach domowego systemu zarządzania.

Przyszłość aparatów słuchowych w ramach Internetu Rzeczy

Aparaty słuchowe w tej chwili są mocno zaawansowanymi urządzeniami, mające szerokie spectrum działania. Zbierane dane o użytkowaniu są analizowane przez protetyków słuchu i na ich podstawie są w stanie skorygować nieprawidłowości.  Z tą różnicą, że trzeba być osobiście u specjalisty.

Zastosowane przez Oticona rozwiązanie w aparatach i aplikacji, zniosłoby tę przeszkodę. Protetyk mógłby zdalnie zmieniać konfigurację (na życzenie pacjenta) i podejrzeć czy aparaty działają poprawnie.

Kolejna rzecz, jaka przyszłaby mi do głowy to głosowy tłumacz języków obcych w czasie rzeczywistym. Świetny pomysł, sam mam problem z komunikacją i ze zrozumieniem języka obcego.

Jestem ciekaw, co przyniesie ta zmiana.

Podsumowanie

Oticon zrobił pierwszy krok, wypuszczając Opn w 2016 roku (sic!). Czekam na odpowiedź ze strony innych producentów aparatów słuchowych. Na razie radzę sobie doskonale z aktualnymi aparatami słuchowymi sparowanymi z pilotem EasyTek.

Ostatnio sporo siedzę w temacie IoT. Głównie ze względu na polską premierę Asystenta Google. Docelowo chciałbym mieć inteligentne urządzenia w nowym domu i już teraz się temu przyglądam.

Implanty słuchowe

Nie da się pominąć jeszcze jednego wątku, związanego z implantem słuchowym. Pisałem kiedyś, że jest to kwestia czasu. Wciąż nie zdecydowałem się na ten radykalny krok.

Raz, że dalej mam dobry słuch (jak na niedosłuch przystało). Dwa, mam trochę duże wymagania / oczekiwania względem implantów słuchowych, które są zupełnie z innej technologicznej półki. Takie rozwiązania, jakie są już w aparatach słuchowych, nie są stosowane w implantach. A szkoda.

ps.: Zdjęcia aparatów pochodzą ze strony Oticon na FBMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...