Skip to content

Przyczepka rowerowa - wybór nie jest prosty

Posted on:26 listopada 2018 at 13:45
Reading TIme:4 min czytania
Feature Image for  Przyczepka rowerowa - wybór nie jest prosty

Odkąd Mikołaj pojawił się na świecie, zacząłem myśleć o zakupie przyczepki rowerowej.  To normalna rzecz, gdy jego Tata jest zapalonym Cyklistą, a Mama również uwielbia spędzać wolny czas na świeżym powietrzu - przeważnie na dwóch kółkach. Wbrew pozorom, wybór przyczepki rowerowej nie jest taki prosty, jak mi się wydawało, dlatego też postanowiłem spisać swoje spostrzeżenia. I pewnie wrócę do nich, gdy faktycznie przyjdzie czas na zakup.

W Internecie jest wiele ciekawych wpisów na temat przyczepek rowerowych, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie, zwłaszcza w jakim celu chcemy kupić przyczepkę. Temat rzeka, a głównym celem jest wygoda i bezpieczeństwo pociechy.

Przyczepka rowerowa a bezpieczeństwo i komfort pasażerów?

To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru przyczepki, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Przeglądając rozmaite recenzje przyczepek, zawsze zwracałem szczególną uwagę na solidne pasy bezpieczeństwa; pięcio czy sześciopunktowe, w zależności od wieku Pasażera.

[caption id=“attachment_7810” align=“aligncenter” width=“1200”]przyczepka rowerowa Solidne pasy - (źródło: thule)

To, co mnie najbardziej intryguje, to kwestia mocowania przyczepki. Wg mnie jest to najsłabsze ogniwo, które w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo Maluchów. Może jestem przewrażliwiony, ale obym nie musiał przekonywać się o kiepskim mocowaniu przyczepki na własnej skórze. Poza zapobieganiem samoistnego wypięcia (bądź uszkodzenia), takie mocowanie musi pozostać neutralne na skutek np. przewrócenia się roweru, który ciągnie ów przyczepkę. Przegub kulkowy powinien być wspierany dodatkowym zabezpieczeniem np. gumowym materiałem przymocowanym do ramy roweru.

Temat amortyzacji przyczepki jest świeży. Dopiero od niedawna amortyzacja jest nieoficjalnym standardem i można wymienić jej 2 punkty. Jeden z nich dotyczy sprężyn amortyzujących przy kołach, a drugi siedziska / siedzisk, zawieszonych na ramieniu przyczepek. Idealnym połączeniem byłaby suma tych punktów, ale z opinii kilku znawców, amortyzacja nie jest na liście must have. Jest ona istotna dla psychologicznej wygody osoby transportującej dziecko, która może pozwolić sobie na szybszą jazdę bez szkód dla dziecka.

W temacie komfortu nie ma żadnej filozofii - nieprzemakalna podłoga i budka. Zdaję sobie sprawę, iż nieprzemakalny materiał może przyczynić się do tego, że wnętrze przyczepki w gorących dniach będzie uciążliwe dla Maluchów. Więc nie ma co tu przesadzać wystarczy, aby w zestawie, albo opcjonalnie była dostępna narzuta na górę przyczepki.

Po co nam przyczepka rowerowa?

Głupie pytanie prawda? Ale do rzeczy.

Przyczepka rowerowa służy do transportu pociechy z punktu A do B w odpowiednich warunkach. Ale może służyć jako spacerówka w pozamiejskim terenie (np. lasy, plaża czy górskie trasy). Będzie to kwestia dołączonych do zestawu akcesoriów albo zakupienia dodatkowych. Sam nie przepadam za bieganiem, więc nie będę uprawiał joggingu, ale narty zamiast kół? Czemu nie, tylko czy doczekamy się porządnych zim, jakie bywały w XX wieku?

[caption id=“attachment_7811” align=“aligncenter” width=“1200”]przyczepka rowerowa z przyczepką na narty? czemu nie? (źródło Thule)

Z tego, co dotąd zaobserwowałem (np. nad morzem), to różnice między gabarytami 1-osobowych i 2-osobowych przyczepek są znaczne. Na początek powinna wystarczyć jednoosobowa przyczepka, z którą bym dojechał wszędzie (zatłoczone chodniki, wąskie leśne ścieżki czy równie wąskie drogi rowerowe - niestety takie się zdarzają).

Waga przyczepek również ma znaczenie i trzeba liczyć się sporym obciążeniem. W skrajnych przypadkach przyczepka może być specyficznym hamulcem (np. przy wietrze). Dla wytrawnego Cyklisty to byłby dodatkowy trening pod pełnym obciążeniem.

Przyczepka rowerowa a jej transport.

Przyczepka rowerowa - jaka by nie była - zajmuje sporą ilość miejsca, zarówno przed, jak i po złożeniu. Trzeba wziąć to pod uwagę przy transporcie np. nad morze w samochodzie i jak przy przechowywaniu w okresie zimowym - co jest dużym wyzwaniem.

Ile wydać na przyczepkę rowerową?

Rozpiętość cenowa w segmencie przyczepek rowerowych jest ogromna i zależy od naszych faktycznych potrzeb. Nie biorę pod uwagę tych typowo z Chin, o wątpliwej jakości i niemal 100% braku części zamiennych. Jak przeglądałem oferty kilku firm, to mediana wychodziła na poziomie 2000 zł, zdarzały się pozycje powyżej 4000 zł, ale za to bogato wyposażone.

Niewątpliwym plusem takich przyczepek jest wartość, która po latach użytkowania,  utrzymuje się na dobrym poziomie. A to z kolei ułatwia późniejszą odsprzedaż np. na Allegro czy Olx.

Jest też druga strona medalu. Wśród ofert na OLX widnieją takie z uszkodzonymi systemami mocowania, ale sklejonymi srebrną taśmą z dopiskiem:

“uszkodzenie widoczne na zdjęciu nie wpływa na bezpieczeństwo pasażerów”

No jasne.

Podsumowanie - ciąg dalszy nastąpi

Planowałem zakup przyczepki jeszcze w tym roku, ale z różnych, niezależnych przyczyn, przekładamy ten zakup kolejny rok, na nowy cieplejszy sezon rowerowy. Dzisiejszy wpis zawiera krótkie przemyślenia, do których wrócę w przyszłym roku - chyba, że nadarzy się okazja jeszcze w bieżącym sezonie.

[caption id=“attachment_7812” align=“aligncenter” width=“1200”]przyczepka rowerowa Jeden z najpopularniejszych modeli (źródło Qeridoo)

To tak na sucho wygląda. Jeśli macie jakieś spostrzeżenia na temat przyczepek rowerowych, podzielcie się nimi w komentarzu. Myślę, że Wasza opinia przyda się nie tylko mi, ale także innym rodzicom, którzy planują rozmaite wycieczki ze Szkrabami.

Największą zaletą jest obcowanie z Dzieckiem na łonie natury, wspólne spędzenie czasu z rodziną, a przede wszystkim samorealizacja w formie pasji rowerowo-turystycznej przy minimalnej ilości przeszkadzajek.

[caption id=“attachment_7813” align=“aligncenter” width=“1200”]przyczepka rowerowa Z dzieckiem przez świat (źródło: pexels)

Potencjalne Przeszkadzajki, jakie mogą nam towarzyszyć to: gabaryt przyczepki i jej nadsterowność, a także niepewność bezpieczeństwa na polskich drogach.

Wyróżnione zdjęcie z PixabayMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...