Skip to content

Szybkie przesyłanie tras do Garmina z poziomu Smartfona

Posted on:8 lutego 2018 at 17:24
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for Szybkie przesyłanie tras do Garmina z poziomu Smartfona

Jak wgrać pliki .gpx do urządzeń Garmina za pomocą mobilnej aplikacji Garmin Connect? Jeszcze niedawno było to pytanie retoryczne, ale jedna z ostatnich aktualizacji przyniosła wreszcie na nie odpowiedź. Poniżej znajdziecie sposób, jak sobie ułatwić życie niezależnie od posiadanego modelu Garmina (byle wspieranego przez Garmin Connect) i smartfona.

O co chodzi?

Mentalnie Garmin pozostawał w XX wieku, ignorując kwestie rysowania trasy oraz możliwość wgrania gotowych plików (najczęściej *.GPX) z poziomu aplikacji mobilnej. Można to było zrobić z poziomu strony WWW - niestety to cholernie niewygodny proces, jeśli chcieliśmy go wykonać z poziomu smartfona - bądź BaseCamp  - ktoś jeszcze używa tej kobyły?

Alternatywne rozwiązania

Garmin Connect IQ

Ubytek ten można było zrekompensować dzięki autorskiej platformie Connect IQ i dodatkom takim jak Strava Routes czy dwMap, ale żaden z nich nie pozwalał na synchronizację ze smartfonem w terenie w razie modyfikacji trasy.

Host USB OTG bądź fizyczna przekładka pamięci

Innym sposobem było wykorzystanie mobilnej aplikacji np. Locus Map (gorąco polecam), ale trzeba było podłączyć urządzenie pod telefon za pomocą Host USB OTG i w trybie pamięci masowej przenosić pliki .gpx do katalogu ‘/newFiles’. Po odłączeniu Garmin przetwarza pliki *.gpx na autorski .fit.

W najgorszym przypadku można przełożyć kartę pamięci z Garmina do smartfona i zrobić to samo jak wyżej. A co jeśli Garmin nie ma rozszerzonej pamięci? Wtedy pozostaje nam webowa platforma i sync z poziomu mobilnej aplikacji.

Z  Locus Map - niestety tylko fizycznie

Wielokrotnie pisałem o tym, że uwielbiam Locus Map i uważam go za must have na liście aplikacji instalowanych na nowych urządzeniach. To z niego korzystam przy planowaniu mniejszych / większych wypraw rowerowych / treningów (w zasadzie to tak zaplanowałem ubiegłoroczną jednodnówkę nad morze).

Niestety nie ma rozwiązań, które pozwoliłoby na prostszy eksport narysowanej trasy do Garmina przy użyciu chmur (np. Dropbox) i pośredników (np. Tapiriik). Możliwe, że ktoś wpadnie na jakiś pomysł ;-)

Światło w tunelu?

Zauważyłem, że Garmin po cichu wprowadza zmiany ku dobremu. Jakiś czas temu pojawiła się aktualizacja mobilnego Garmin Connect, umożliwiająca na tworzenie kursu z punktu A do punktu B przy korzystaniu online’owych narzędzi. Nie jest to wprawdzie ręczne rysowanie trasy, ale do szybkiej zmiany dalszego przebiegu treningu / wycieczki w zupełności wystarczy (na pewno jest dużo łatwiej niż z poziomu urządzenia).

Garmin edge 1000

Mapa w Garmin Edge 1000 (+ uchwyt Bar Fly)

Teraz pojawiła się kolejna nowość, która pozwala na importowanie plików .gpx do Garmin Connect. Niestety nie bez problemów, ale najważniejszy jest fakt, że można zdalnie przesłać pliki do urządzenia, bez konieczności podłączenia go do komputera.

Wreszcie!

(nie)Oficjalne rozwiązanie problemu

Sama aplikacja nie pozwala na import pliku, ale można to uczynić za pomocą zewnętrznych aplikacji. Poniżej opisuję proces, który wymaga zaledwie kilku tapnięć.

W zależności od posiadanego smartfona z Androidem proces ten będzie wyglądać inaczej, ale … idea jest mniej więcej taka sama. Ja mam SGS7 z 7.0 na pokładzie, Locus Map w wersji PRO (nie ma to znaczenia, może być dowolny edytor) oraz dowolny Menadżer plików np. Solid Explorer czy ES Explorer.

 1. Rysujemy trasę w aplikacji np. w Locus Map
 2. Eksportujemy (zapisujemy) w pamięci urządzenia / karty
 3. Otwieramy Menedżer plików i udajemy się do miejsca zapisanego pliku .gpx
 4. Otwieramy go za pomocą Garmin Connect
 5. Nadajemy nazwę i zapisujemy go
 6. Trasa jest na liście kursów
 7. Odpalamy urządzenie
 8. Wybieramy interesujący nas kurs i przesyłamy na urządzenie
 9. W urządzeniu wybieramy kurs z listy
 10. To wszystko!

Wersja iOS

Korzystając z okazji sprawdziłem, jak to działa na iPhonie. Poniżej screeny i tak, też się da - jest nawet prościej, ale jest jedna wada: nie ma Locus Map :P

Podsumowanie

Ekosystem Garmina wymaga sporych nakładów pracy, aby stał się bardzo przyjemną platformą dla sportowców. Dlaczego tyle czasu zajęło amerykańskiemu gigantowi, by umożliwić wgranie dowolnej trasy z poziomu smartfona? Tego nie wie chyba nikt, poza Garminem.

Na szczęście wszystko zaczęło powoli się zmieniać, w końcu Garmin Connect staje się godnym rywalem wobec kolarskiej Stravy. I wreszcie jest to odpowiedź na stosowanie smartfonów jako tanią alternatywę.

Linki

 1. DC Rainmaker
 2. BRouter
 3. Locus Map
 4. Garmin Connect IQ
 5. Tani Licznik Rowerowy
 6. Receznja Garmin Edge 810
 7. Recenzja Garmin Edge 1000
 8. Tapiirik
 9. Wyprawa nad morze

Aktualizacja

Powyższa metoda przestała działać. Możliwe, że to chwilowy problem ale stała się impulsem do znalezienia innej, jeszcze lepszej alternatywy. O właśnie takiej, bazujacej na aplikacjach open-source.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...