Skip to content

Podcasty, które słucham

Posted on:1 lutego 2018 at 11:00
Reading TIme:4 min czytania
Feature Image for  Podcasty, które słucham

Chęć napisania Wam o podcastach chodzi za mną od grudnia, ale dopiero teraz znalazłem czas, by usiąść spokojnie i poruszyć ten temat. Podcasty t żadna nowość, istnieją  w polskim Internecie niemal tak długo, jak blogi. I podobnie jak blogi, potrzebowały czasu, by dojrzeć do mainstreamu, do bycia jednym z poważnych źródeł wiedzy i informacji.

Podcasty - kiedy słucham?

Zupełnie przypadkowo - na nowo - zainteresowałem się podcastami, inwestując czas w poszukiwanie ciekawych pozycji. I nie żałuję, ponieważ znakomicie wypełniają one mój czas w drodze do / z pracy (nieważne, czy jadę rowerem, czy samochodem) oraz w trakcie czynności domowych, gdy nie ma potrzeby na podzielność uwagi.

Transkrypcja

Jako osoba niedosłysząca szczególną uwagę zwracam na obecność transkrypcji pod każdym odcinkiem danego podcastu. Osobiście rzadko kiedy do nich wracam, ale bywają pomocne, gdybym czegoś nie zrozumiał, albo chciał zanotować istotne fragmenty do mojego Evernote’a.

Zdaję sobie sprawę, że dostępność transkrypcji jest opcją i stanowi dodatkowy (spory) koszt dla danego twórcy podcastów. Dlatego na poniższej liście TOP 5 postanowiłem wyróżnić te audycje odpowiednią adnotacją.

Moje Top 5

Poniższy TOP 5 to moja subiektywna lista polskich podcastów, które postanowiłem pokrótce opisać / wyróżnić. W rzeczywistości jest ona znacznie dłuższa i czeka w kolejce do jednoznacznej oceny.

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

podcasty

Któż nie zna Michała Szafrańskiego i jego działalności w sferze finansów osobistych? Jego podcast, podobnie jak blog czy książka jest perfekcyjnie przygotowany, a tematyka - pozornie finansowa - jest bardzo wszechstronna; można dowiedzieć się o sposobach oszczędzania i pomnażania pieniędzy, ale także zawiera tipsy, rady i osobiste przemyślenia samego twórcy. Well done!

[su_service title=“Jest transkrypcja” icon=“icon: star” icon_color=“green”][/su_service]

Pomoc w kreatywnej pracy

podcasty

Jacek Kłosiński wyszedł z inicjatywą stworzenia podcastu, będącego źródłem ciekawych i sprawdzonych rad odnośnie kreatywnej pracy. Znając jego blog, który dotąd prowadzi perfekcyjnie, mogłem liczyć na wysoką jakość podcastu. I nie zawiodłem się :)

[su_service title=“Jest transkrypcja” icon=“icon: star” icon_color=“green”][/su_service]

DevTalk - Programistyczny głos w Twoim domu

podcasty

Nie mogło zabraknąć programistycznego podcastu, prowadzonego przez Maćka Aniserowicza - blogera, vlogera i podcastera. W każdym nowym odcinku jest nowy charakterystyczny gość, który zawsze przynosi unikalny temat. W programistycznym świecie jest tak dużo technologii, że na pewno nie zabraknie materiałów do omawiania. Podobnie jest z gośćmi, a w pamięci zapadł mi odcinek z Robertem Podsiadłym: O powrocie do programowania.

Z pasją o mocnych stronach

podcasty

Z całej piątki dzieło Dominika Juszczyka jest najświeższą pozycją (zacząłem go subskrybować parę dni temu), a już zdobył moją uwagę. Zwróciłem uwagę na niego dzięki archiwalnemu odcinkowi podcastu Lepiej Teraz, w którym został przedstawiony jako fascynat produktywności. I rzeczywiście, zarówno blog, jak i ten podcast są skarbnicą wiedzy na temat produktywności, zwiększenia wydajności w oparciu o swoje mocne strony. Jedną z najciekawszych miniserii jest Słownik talentów.

Lepiej Teraz

podcasty

Podcast Radka Budnickiego, coacha lepszego życia, jest jednym z odkryć zeszłego roku. Nie, nie mam na myśli coachingu jako takiego, ale gdy się wsłuchuję w audycje, rozmowy z ciekawymi osobami, przemyśleniami, mogę wiele nauczyć się na temat dobrego życia, inspirować się ciekawymi pomysłami, ideami, a przede wszystkim zdobyć wiedzę dotyczącą biznesu, psychologii, czy technologii zupełnie za darmo.

Dodatkowe wyróżnienia

To nie są wszystkie pozycje, które regularnie słucham (czasem dla testów), ale są warte odnotowania i przekazania Wam.

[gallery type=“rectangular” link=“file” ids=“7271,7272,7273,7274,7275” orderby=“rand”]

  1. Na Podsłuchu - ekipa Niebezpiecznika od czasu do czasu (nieregularnie) wypuszcza odcinki podcastu o tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieci.
  2. Świat w trzy minuty - nietypowy, ale wart słuchania. To 180 sekundowa audycja Łukasza Jachowicza poświęcona ciekawostkom i najnowszym odkryciom świata nauki.
  3. Kropka nad M - audycja autorstwa Marcina Hinza - maratończyka, triathlonisty, pasjonata sportów wytrzymałościowych, który za pośrednictwem bloga i podcastu stara przekonać do sportowego stylu życia, które przeplatają obowiązki rodzinne, praca i dodatkowe aktywności.
  4. Mała Wielka Firma - Podcast legenda w polskim świecie internetowym, za którym stoi Marek Jankowski (a wcześniej w duecie z Pawłem Tkaczykiem). Główną tematyką jest biznes i wszystko to, co dotyczy działalności gospodarczej, zarządzania, marketingu, budowanie marki osobistej oraz pomysłów na biznes.
  5. Menedżer Plus - autorem jest Mariusz Chrapko, a główną tematyką jest zwinnie zarządzanie sobą i biznesem. Można znaleźć w nim praktyczne narzędzia, dowiedzieć się o współczesnych trendach w zarządzaniu i przywództwie oraz ciekawych pomysłach i inspiracjach.

Aplikacje do podcastów

Odtwarzaczy do podcastów w Sklepie Play i AppStore jest multum, więc nie ma najmniejszego sensu opisywania każdego z nich. Ja kupiłem Pocket Casts, którego ktoś mi polecił. Być może skorzystałem z promocji, ale bardziej skusiła mnie synchronizacja między web a aplikacją, dzięki czemu jestem na bieżąco z progresem poszczególnych odcinków. Wiem, można ograniczyć się tylko i wyłącznie do urządzenia, co w znakomitej większości aplikacji jest w 100% wykonalne.

[caption id=“attachment_7286” align=“aligncenter” width=“648”]podcasty Tak wygląda lista wszystkich podcastów w Pocket Casts

Wcześniej miałem Podcast Addict, ale porzuciłem go ze względu na problemy ze stabilnością, brakiem notyfikacji o nowych odcinkach czy ściągnięciem odcinków do pamięci urządzenia.

Polecasz coś?

Jeśli macie inne propozycje, to śmiało piszcie w komentarzach. Ja wymieniłem swoje propozycje, ale jednocześnie zapraszam do dedykowanej grupy na FB, do której dołączyłem całkiem niedawno. Odkryłem, że podcastów tematycznych jest dużo więcej, niż można odkryć z poziomu np. Pocket Casts.

Linki

// Photo by KaboompicsMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...