Skip to content

Tapiriik - synchronizacja z wieloma serwisami sportowymi

Posted on:7 marca 2017 at 08:15
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Tapiriik - synchronizacja z wieloma serwisami sportowymi

Często zdarza się, że jako sportowcy chcemy przechowywać nasze aktywności na w kilku najpopularniejszych usługach jednocześnie. Niektórzy uruchamiają wszystkie aplikacje n raz, co powoduje nadmierne drenowanie baterii smartfona. Inni, jak ja, korzystają z serwisu Tapiriik, który pozwala na wymianę danych między takimi serwisami jak: Endomondo, Strava, RunKeeper czy chociażby Dropbox. Dziś pokażę Wam jak ułatwić sobie życie i zautomatyzować proces synchronizacji aktywności sportowych przy wykorzystaniu Tapiriika.

Prolog

Od dłuższego czasu obserwuję rowerowe grupy dyskusyjne (nie tylko na FB). Pojawia się na nich mnóstwo pytań, a w wśród nich te dotyczące Stravy i Endomondo:

Który serwis jest najlepszy.

Co człowiek, to opinia. Jedni chwalą Strava (i słusznie ;-) - moja recenzja), drudzy Endomondo (trochę mniej przereklamowane), ale niezależnie od kontekstu wypowiedzi dyskutantów zawsze pojawia się problem synchronizacji danych między jednym a drugim serwisem sportowym / fitness.

Sam miałem ten problem.

Zanim poznałem Stravę, korzystałem z Endomondo i Navime w celach osadzania map na swoim bikelogu. Najbardziej przeszkadzał mi brak automatycznej synchronizacji aktywności. Ładowanie GPXów zarówno do Endomondo, jak i Strava było nadmiarowym przedsięwzięciem i dlatego zacząłem szukać rozwiązania takiego problemu. Przy czym nadmienię, że było to zanim kupiłem Garmina Edge 810.

Eureka - jest Tapiriik

Rozwiązaniem powyższego problemu okazał się Tapiriik, o którym wspomniałem przy okazji serii Taniego Licznika Rowerowego. Jest to webowa aplikacja, pozwalająca na synchronizację sportowych aktywności w różnych portalach jak Endomodno, Strava czy Garmin Connect, a także na wykonywanie kopii zapasowych plików GPX / FIT na Dropboxa - co przydaje się przy ładowaniu śladów do Locus Map bez konieczności podłączenia smartfona z GPS’em.

Tapiriik

Konfiguracja Tapiirik’a

Konfiguracja całości jest bardzo prosta, ograniczona do połączenia naszego profilu w Tapiriik z serwisami sportowymi poprzez zezwolenie na pobieranie aktywności. Jeśli interesuje Was kwestia prywatności (bezpieczeństwa), to warto zajrzeć na dedykowaną podstronę i przejrzeć co, skąd i gdzie Tapiriik przechowuje, a czego nie.

Tapiriik

Od siebie dodam, że na przestrzeni dwóch lat użytkowania takiego rozwiązania nie zauważyłem żadnych problemów z synchronizacją aktywności. Dla bardziej obeznanych w technologii programowania polecam przejrzeć kod projektu w Githubie, udostępniony przez Collina Faira.

Ważna informacja: by nie dublować wpisów

Gdy podłączymy interesujące nas serwisy, warto przystąpić do ich re-konfiguracji, aby zapobiec dublowaniu się aktywności w wielu serwisach. Warto wybrać jeden główny serwis, z którego korzystamy najczęściej i tam wrzucać nasze aktywności (zwane dalej treningami). W opcji głównego serwisu „Send activities to …” zaznaczamy wszystkie serwisy, a w pozostałych odhaczamy.

Automatyzacja synchronizacji

Z synchronizacją jest pewien feler. Można ją wykonywać ręcznie poprzez wchodzenie od czasu do czasu do Tapiriika i kliknięcie przyciska „synchronizuj”. Z dłuższej perspektywy czasu jest to niezwykle upierdliwe, dlatego od razu polecam zainteresować się z automatyzacją za niewielką opłatę roczną (wystarczy jakieś $2 via PayPal).

Proste, prawda?

Tapiriik ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jeśli chcemy przenieść wszystkie aktywności z jednego do drugiego „świeżego” serwisu (np. z Endomondo do Strava) bez konieczności wrzucania plików gpx (istnieje ograniczenie do max 20 plików jednocześnie), to można bez wahania wykorzystać do tego Tapiriika.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...