Skip to content

Przed 25. finałem WOŚP

Posted on:13 stycznia 2017 at 10:41
Reading TIme:4 min czytania
Feature Image for  Przed 25. finałem WOŚP

Za kilkanaście godzin wystartuje 25.final Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego celem będzie kwesta na rzecz najmłodszych dzieciaków i seniorów naszego społeczeństwa. I co najważniejsze, pierwszy raz ma nowych strategicznych partnerów.

Cel 25. finału WOŚP

Najważniejszym aspektem jest fakt stałego, jasno określonego celu, jakim jest pomoc najmłodszym i najstarszym, poprzez zakup urządzeń, wyposażenie oddziałów, wreszcie szkolenie personelu i rozwój istotnych programów nauczania.

Gramy dla dzieci i seniorów

Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom

Polityczna farsa

Nie da się zauważyć, że WOŚP jest tematem tabu dla polityków i specjalistów, tworzących dzisiejszy rząd, a także dla zasiadających w państwowych spółkach. W dużym uproszczeniu, WOŚP z Jurkiem to persona non grata w publicznej telewizji i radiu, w armii, a nawet w katolickim kościele.

I przyznam szczerze, po przejęciu władzy przez PiS, spodziewałem się takiego scenariusza.

Finał w TVN

Na szczęście, nowym sprzymierzeńcem staje się TVN, dysponujący medialną platformą telewizyjno-internetową, z której zapewne skorzysta WOŚP.  A wszechobecność internetu (FB, Snapchat, Twitter, Periscope czy Instagram) zdecydowanie pomoże zapomnieć ból po rozwodzie z TVP.

Z mojej perspektywy to nawet lepiej, bo niezwykle rzadko oglądam tv i cenię informacje w czasie rzeczywistym.

[ecko_alert color=“green”]Obiecałem, że nie będę uprawiał polityki na łamach mojego bloga i tego będę się trzymał.[/ecko_alert]

Ale wiecie co najbardziej boli?

Jak dzisiejszy rząd z całą nienawiścią uderza w świetne inicjatywy WOŚP. Jednocześnie budują inicjatywy bazujące na nienawiści i tragedii innych, które to mają podkreślić polityczne ambicje rządu.

”Idealnym” przykładem jest inicjatywa Caritas Ordynariatu Polowego WP, która to organizuje imprezy polowe pod hasłem Bezpieczna Polska, a także kwestę na rzecz rodzin syryjskich z Aleppo. Wszystko ma dziać się na dzień przed 25. finałem WOŚP.

Są ludzie myślący

Nie bez znaczenia jest stanowisko Caritasu Polska, które odcina wyjaśnia wątpliwości związane z Caritas Ordynariatu Polowego WP, autonomicznej organizacji bedącą pod wpływem MON. A nader wszystko bardzo ważny jest komentarz Ojca Kramera, który apeluje o to, żeby pomoc syryjskim rodzinom nie była przeprowadzana w taki sposób.

[ecko_alert color=“green”]Wspomnainy wyżej Caritas nie odcina lecz apeluje o szacunek i spokój. Bo jak sami mówią: Każdy, kto działa na rzecz bliźniego jest godny szacunku. I przekazali na aukcję lampę oliwną w kształcie gołębia, wykonaną przez chrześcijan z Bliskiego Wschodu.[/ecko_alert]

Warto przypomnieć komentarz nt. WOŚP Ojca Kramera, do którego odwołuję się w tym wpisie.

Cały ten Owsiak

Mogę zrozumieć, że są ludzie, którym przeszkadza Pan w czerwonych okularach, jego zachowanie czy wypowiedzi.

Nie jest doskonały, idealny, ale to właśnie on kilkanaście lat temu zwrócił uwagę na problemy, z jakimi borykała się polska służba zdrowia - i ma to miejsce do dnia dzisiejszego.

To rolą Państwa powinna być opieka nad jej obywatelami.

I to jest właśnie przykre, że rządy zamiast skupić się na efektywnej budowie medycznej infrastruktury, wolą przeznaczać środki na walki polityczne.

Przykładowe akcje

Podobnie jak w ubiegłych latach, będę brał aktywny udział w tegorocznym finale. Ale na początek kilka przykładowych inicjatyw:

Prośba

Jeśli WOŚP z dyrygentem na czele w najmniejszym stopniu Wam przeszkadza to po prostu ich zignorujcie. Nie przeszkadzajcie wolontariuszom w zbieraniu pieniędzy, ani nie utrudniajcie innym w dotarciu do nich.

Dzieci - główny target WOŚP

Ale chciałbym podkreślić, że beneficjentami tych wszystkich finałów były, są i będą dzieciaki z naszych rodzin, dalsza i bliższa rodzina czy sąsiedzi - dializy, badania słuchu, kursy pierwszej pomocy.

Nie można zapomnieć o naszych dziadkach i rodzicach - wreszcie my sami - którzy się starzejemy, mamy coraz więcej problemów ze zdrowiem i prędzej czy później będziemy potrzebować pomocy.

Seniorzy - najbardziej zapomniana grupa społeczna

Niestety w ostatnich 25 latach zapomniano o seniorach, likwidując geriatryczne oddziały, utrudniono dostęp do specjalistów. WOŚP zwrócił uwagę na ten problem i otworzył oczy wszystkim.

To przerażające jak pediatria w Polsce wciąż jest zaniedbana. Mimo ogromnej pomocy  ze strony Orkiestry, nadal na tych oddziałach brakuje elementarnego wyposażenia. Łóżeczka, które stoją w szpitalach w wielu przypadkach nie spełniają norm bezpieczeństwa, a na salach szpitalnych można by z powodzeniem kręcić filmy w rzeczywistości lat 60-tych bez budowania scenografii. leży przy tym pamiętać, że oddziały pediatryczne są przewidziane dla pacjentów od 0 do 18 roku życia, tym samym potrzeba trzech różnych rodzajów długości łóżek. Lekarze w ankietach które przeprowadziliśmy na oddziałach prosili także o nowe pulsoksymetry, kardiomonitory czy ciśnieniomierze. W opłakanym stanie są także stanowiska w gabinetach zabiegowych. Są oczywiście oddziały, które mogą służyć jako przykład - wyremontowane i nowocześnie wyposażone, a tych na szczęście jest coraz więcej. –  prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy  w dziedzinie pediatrii

Dobro zawsze wraca

Wierzę, że dobro wraca, że dobra karma (jak i zła) powraca zawsze w najmniej oczekiwanym momencie.

Świetnie wspomniał o tym Jarek.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...