Skip to content

(R)Ewolucyjny Android Pay?

Posted on:19 listopada 2016 at 12:15
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  (R)Ewolucyjny Android Pay?

Niewątpliwie tematem nr 1 w tym tygodniu jest pojawienie nowej usługi Android Pay, która z pewnością zmieni rynek płatniczy w Polsce, zwłaszcza sporo namiesza w codziennym życiu. Ale czy tak naprawdę jest to rewolucja w Polsce?

Czym jest Android Pay?

To nic innego jak wirtualny portfel, przechowujący karty płatnicze, kredytowe czy lojalnościowe, dzięki któremu możemy realizować płatności za pomocą modułu NFC.

android pay

Płacąc, prawdziwy numer karty będzie zastąpiony wirtualnym numerem konta (VAN), który z kolei będzie udostępniany sklepowi - w teorii jest to bezpieczniejsze od używania plastikowej karty. W przypadku zagubienia telefonu bądź jego kradzieży, można zablokować i zmienić domyślne hasło albo zdalnie wyczyścić dane za pomocą Menedżera urządzeń Android.

android pay

W tej chwili usługę Android Pay obsługują tylko 3 banki, następny w kolejce jest mBank, któremu nie śpieszno z wdrożeniem nowych usług. Podobno jest to kwestia czasu ale … no mam pewne obawy.

android-pay-banki

Gdzie można płacić? Na chwilę obecną liczba sklepów i serwisów obsługujących płatności Android Pay nie jest szeroka ale na początek robi wrażenie.

android pay

Jak działa Android Pay?

Nic bardziej prostego, niemal identycznie jak kartą płatniczą czy kredytową. Wybudzony telefon (bez konieczności odblokowania) należy zbliżyć do terminala płatniczego i chwilę poczekać, aż terminal potwierdzi transakcję.

https://www.youtube.com/watch?v=OueObu2aA\_M

BLIK i naklejki w mBanku

Powróćmy do mBanku i ich rozwiązań, które pojawiły się w cieniu takich usług jak Android Pay czy Apple Pay. W przypadku mojego banku jest spora liczba alternatyw, które uzupełniają obszar, w który będzie chciał wejść hurtem właśnie Android Pay.

BLIK

Mowa o BLIKu, którym Polski Standard Płatności w ramach porozumienia między sześcioma polskimi bankach, dążącego do ujednolicenia standardów płatności mobilnych.

Początkowo byłem sceptyczny wobec tego rozwiązania (z powodu małej popularności i możliwości korzystania z usług), ale z biegiem czasu było coraz lepiej i nawet taki ORLEN dał możliwość płacenia za paliwo takim blikiem. Niebawem BLIKiem będzie można płacić na poczcie.

Idea płacenia jest bardzo prosta:

https://www.youtube.com/watch?v=2XlOykZ2J3M

Lubię płacić blikiem albo wypłacać pieniądze z bankomatów za jego pośrednictwem, zwłaszcza tam, gdzie jestem pierwszy raz. Właściwie to po aferze skimmingowej, jaka miała miejsce we Wrześni w tym roku, straciłem zaufanie i jak tylko mogę to płacę właśnie blikiem albo kartą stykową.

Naklejki Sticker

Naklejki zbliżeniowe typu Sticker nie są nowością na polskim rynku płatniczym, bo istnieją kilka ładnych lat. Ale nie cieszą się popularnością, bo dopiero od niedawna takową mam i towarzyszą mi mieszane uczucia.

Z jednej strony jest to rozwiązanie bardzo wygodne ze względu na brak portfela. Z drugiej strony taka karta jest luką bezpieczeństwa w momencie kradzieży telefonu.

Moim zdaniem, reklamowane ostatnio przez mBank (drogą prywatnych wiadomości) naklejki mają być tymczasowym zamiennikiem dla HCE NFC, którego termin wdrożenia jest przesuwany co kwartał od zeszłego roku i nic nie wskazuje na to, żeby w tym roku to rozwiązanie było gotowe. Więcej informacji możecie znaleźć na tym forum klientów mBanku.

Rewolucja czy ewolucja?

Śmiem wątpić, że pojawienie Android Pay zrewolucjonizuje rynek płatniczy w Polsce, gdy na tapecie mamy nasz standard płatności BLIK, który ukradł “emejzing” amerykańskiemu potentatowi już kilka ładnych miesięcy temu. Trzeba przyznać, że jest to prawdziwa ewolucja, która zbliża nasz kraj do światowych standardów i dużo bardziej uprości nasze płacenie w rzeczywistym świecie wirtualnymi złotówkami.

Fakt pojawienia tej usługi w Polsce przyjmuję ze stoickim spokojem, może dlatego że mBank jeszcze nie współpracuje (sprawdzałem) z tym rozwiązaniem, ale zamierzam zakładać konta w kolejnym banku. Wolę poczekać, aż kurz po premierze opadnie i ujawnią się pierwsze realne / życiowe problemy użytkowników.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...