Skip to content

Fuelio - dziennik pojazdów na android

Posted on:12 października 2016 at 13:38
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Fuelio - dziennik pojazdów na android

Jakiś czas temu szukałem prostego rozwiązania, pozwalającego na łatwe zarządzanie domową flotą pojazdów, dostępnego z poziomu smartfona. Zupełnie przypadkowo natrafiłem na Fuelio, który szybko aplikacją z listy “must have” na androida.

Fuelio - polski produkt

O Fuelio ostatnio jest głośno, za sprawą wpisu na Antyweb, ale na aplikację natrafiłem dużo, dużo wcześniej, jak jeszcze była w prywatnych rękach programisty w dwóch wersjach: Free i Pro. W 2015 roku aplikacja została przejęta przez słowacki Sygic, a autor znalazł pracę właśnie w ich strukturze - źródło.

Jednak na bieżąco korzystam z niej tak od kwietnia tego roku, gdy doszedłem do wniosku, że wpisywanie wydatków na paliwo do arkuszy kalkulacyjnych, mija się z celem. Może trochę z lenistwa, a trochę z konieczności Fuelio stało się aplikacją ‘must have’ na rok 2016.

Funkcjonalność

Śledzenie tankowań to najważniejsza funkcja, bez której nie wyobrażam sobie istnienia tej aplikacji. Pozwala na zbieranie informacji o wydatkach na paliwo, zużycia czy przejechanego dystansu.

[gallery type=“rectangular” size=“full” link=“file” ids=“4946,4947,4953,4950,4955”]

Dzięki skrupulatnemu zbieraniu takich informacji, mamy całkiem ciekawe dane statystyczne na temat spalania paliwa, przebiegu auta, czy zmian cen na rynku paliw. Dane są przedstawiane za pomocą czytelnych wykresów czy słupków.

[gallery type=“rectangular” link=“file” size=“full” ids=“4956,4945”]

Nie mogło zabraknąć zarządzania wieloma pojazdami, a w szczególności, obsługi pojazdów z 2 bakami (np.: Benzyna + LPG). Każdy pojazd ma swoją historię przebiegu, tankowań (z wyszczególnieniem na 2 baki), czy wydatków związanych np. ubezpieczeniem, eksploatacją etc.

[gallery type=“rectangular” size=“full” link=“file” ids=“4948,4949”]

Dla każdego pojazdu można wygenerować raport za dany okres - szkoda, że tylko do pliku .txt, ale dobre i to. Także dla każdego pojazdu możemy ustalić odrębne jednostki odległości, czy paliwa - co jest szczególne przydatne dla osób, działających na terenie EU.

[caption id=“attachment_4954” align=“aligncenter” width=“667”]fuelio-tworzenie-raportow Tworzenie raportu nt auta - przyda się na podsumowaniu roku

Twórca aplikacji zadbał także o możliwość tworzenia backupów i synchronizacji każdej zmiany między smartfonem, a serwisem Dropbox / Google Drive. Co zawiera backup? Każde tankowanie, nowe wydatki, pojazdy, a także ustawienia użytkownika. Warto zaznaczyć, że aplikacja nie potrzebuje żadnych kont w zewnętrznych serwisach - wszystko jest gromadzone offline w ramach pamięci smartfona.

Ok, zagalopowałem się. Autor rozwinął jeszcze jedną funkcję: ceny paliwa na stacjach benzynowych, które można zobaczyć na mapie stacji w aplikacji - te informacje zostały oparte na danych wpisywanych przez użytkowników. Sami możemy dodawać szereg innych przydatnych informacji typu: prysznice, kawomaty, bar szybkiej obsługi itp. Crowdsourcing w czystej postaci.

[gallery type=“rectangular” link=“file” size=“full” ids=“4952,4951”]

Dlaczego Fuelio?

Polubiłem bardzo Fuelio, ale nie tylko dlatego, że aplikacja została stworzona i jest rozwijana przez polskiego programistę. Przede wszystkie ma wszystkie funkcje, jakich oczekuję od tego typu narzędzia - dziennika pojazdów - łącznie z generowaniem raportów, statystyk itp.

Dodatkową zaletą jest agregowanie informacji o cenach na stacjach paliw, co ułatwia podejmowanie decyzji na której stacji warto zatankować, będąc w podróży.

A wcześnie było własne Fuelio

Niemal 2 lata temu, tuż po zmianie auta na coś większego, poczułem potrzebę stworzenia projektu, połączenie Fuelio i Clouto (w uproszczeniu - garaż w chmurze).

Po zebraniu potrzebnych informacji, pierwsze podstawowe funkcje zaczęły działać w oparciu o nodejs, ale dość szybko przekonałem się, że potrzeba na ten projekt znacznie więcej czasu niż zakładałem. Ostateczne zająłem płatnymi zleceniami, projekt wylądował w czeluściach gitowego repozytorium i wróciłem do Excela.

Siła nawyku

Niestety, dodawanie kolejnych wierszy w Excelu szybko mnie znużyło - przez moje kiepskie flow, polegające na robieniu zdjęć paragonów (z ręcznie spisanym przebiegiem) i wrzucaniu ich do inboxa, a następnie przepisywaniu do Excela.

Nie wyrobiłem nawyku wtedy, więc mogłem spodziewać się podobnego problemu przy Fuelio.

Na szczęście część procesu jest zautomatyzowana, a formularz w Fuelio jest bardzo prosty. Jedynie co trzeba, to poświęcić czas na konfigurację aplikacji, dodanie pojazdu i innych rzeczy. Nawyk dodawania kolejnych rekordów w dzienniku pojazdów z czasem się wyrobi, ale w zamian mamy całkiem użyteczne stats - w zasadzie nikomu niepotrzebne rzeczy ;-)Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...