Skip to content

Darmowe mapy do GPS

Posted on:20 maja 2016 at 13:50
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Darmowe mapy do GPS

Postanowiłem uporządkować temat źródeł map do testowanych przeze mnie urządzeń GPS i aplikacji turystycznych. Głównie są to wersje z darmowymi licencjami do użytku niekomercyjnego.

Garmin

Garmin to zdecydowany lider wśród dedykowanych urządzeń GPS, którego pozycja wydaje się być niezagrożona. To największa zaleta, ponieważ nie musimy martwić się o dostępność map dla starszych i nowszych urządzeń, niezależnie od klasy sprzętu. Taka uwaga: polecam zmienić nazwy plików; z standardowego gmapsupp.img na np. gmapsWlkp.img.

Jeśli chodzi o formaty map, to są gotowce / wektore zapakowane do pliku o rozszerzeniu .img, którego wrzucamy na zewnętrzną kartę pamięci urządzenia (zdecydowanie polecam) w katalogu /Garmin.

Szczególnym przypadkiem jest mapa rastrowa o rozszerzeniu .KMZ, która jest sprzedawana m.in. w Compass. Taką mapę należy umieszczać w katalogu /Garmin/CustomMaps

Skąd można pobrać gotowce? Zacznę od polskich serwisów, z których korzystam najczęściej.

Oraz alternatywy:

Z kolei na tej stronie możemy wygenerować i/lub ściągnąć mapy z interesującym nas regionem.

  1. Wybieramy ‘Generic Routable (new style)’ bądź ‘Routablle bicycle’.
  2. Pomijamy ‘include a TYP file’.
  3. W ‘Choose a predefined country’ wybieramy kraj i możemy ściągnąć mapę całego kraju lub zaznaczyć interesujące nas regiony.
  4. W zależności od obciążenia, serwis zaproponuje albo ściągnięcie od razu mapy albo wyśle nam maila z wygenerowanym linkiem.

Istnieją także dedykowane portale, które przygotowały mapy dla konkretnego regionu - powstałe w ramach unijnych dotacji. Jednym z przykładów jest GPS Wielkopolska. Szkoda, że mapy są na chwilę obecną mało aktualne, ale może z innych portali będą dokładniejsze.

Locus Map / Inne androidowe aplikacje

O Locus Map pisałem wielokrotnie - choćby wpis z 2013 roku - i nie będę ukrywał mojej sympatii do tej apki.

Locus Pro jako mapnik

Locus Pro jako mapnik

Tam wskazuję linki, gdzie możecie znaleźć mapy dla Locusa, ale często znajdują się tam też pliki dla innych aplikacji, jak chociażby OruxMaps.

Locus Map obsługuję dużą ilość formatów map, m.in: garminowskie IMG, ozi’owskie TAR, OSM’owe MAP czy wspomniane OruxMaps’owe rozwiązanie - SQL. Pełną listę znajdziecie w pomocy Locus Map.

Mając tak ogromne wsparcie formatów map, nie musimy martwić się o źródła dla Locusa. Oprócz wymienionych wyżej linków, dla uzyskania plików IMG możemy pobrać mapy wektorowe o rozszerzeniu .MAP (MapsForge):

W jaki sposób zainstalować mapę w pamięci urządzenia, wyjaśnia ten oto filmik :)

https://www.youtube.com/watch?v=y6m8jurHeo4

Twonav

Muszę przyznać, że jestem zawiedziony słabą dostępnością map dedykowanych dla urządzeń Twonav (konkretnie pod program CompeGPS).

Twonav Anima+ czy dobrze jedziemy

Mapa w testowanym modelu Twonav Anima+

Ale zakasałem rękawy i sam opisałem receptę na tworzenie własnej mapy dla urządzeń tego producenta.

Mapy Online

Przy planowaniu większego lub mniejszego tripa, korzystam z online’owych map, gdzie jest możliwość projektowania / rysowania śladów / tras.

Mam na myśli takie dzieła jak

Ponadto warto zajrzeć na:

Style dla wektorowych map

Jakieś pytania? Propozycje?

Ten wpis jest dedykowany tym, którzy potrzebują mieć aktualne mapy, zapisane w urządzeniach bez konieczności korzystania z Internetu. Oczywiście, można korzystać z Internetu na szlaku, ale warto wziąć pod uwagę, że nie zawsze jest zasięg, a poza granicami kraju, póki co, jest drogo.

Osobiście nie przepadam za przewodnikami regionów, zamkniętych w aplikacji, z których nie możemy wyciągać informacji i używać ich w zewnętrznych aplikacjach, np. w Locusie.

Jeśli macie inne propozycje odnośnie map, które można pobrać i wrzucić do urządzeń - całkiem za darmo - to podzielcie się linkami w komentarzach. Chętnie je przejrzę i zaktualizuję wpis :)


Aktualizacja:

2017-10-24

Jak donosi Bartek (stan na 24/10/2017), w najbliżsym czasie mogą być problemy z aktualizacją map OSM.

https://twitter.com/bar\_dzi/status/922534934899806208

Temat ten zacząłem obserwować i czekam, aż repo z skryptami zostanie zaaktualizowane o odpowiednie licencje. Bez tego jest bezużyteczne dla ruchu open source. Dodałem nowe linki do map dla Garmina, co prawda większość w jezyku niemieckim / angielskim ale nie powinno to przeszkadzać w ściąganiu obrazu mapy dla Garmina.

Z dnia 2020-05-12Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...