Skip to content

Tani licznik rowerowy: Wybór urządzenia

Posted on:21 listopada 2015 at 09:33
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Tani licznik rowerowy: Wybór urządzenia

W drugiej części serii o tanim liczniku rowerowym zajmiemy się wyborem odpowiedniego smartfona, który nie nadwyręży naszego portfela i podoła zadaniu. Przekonajcie się co wybrałem.

Wybór

Z wyborem telefonu nie miałem większych problemów, gdyż moja zetka posiada ANT+, co oczywiście sprawdziłem w warunkach domowych (spinning) i outdoorowych (nad morzem). Zdecydowałem się zatem na zakup drugiego, ale leciwego smartfona. Z miejsca odrzuciłem modele, dla których nie przewidziano aktualizacji do Androida 4.0.4 i wybór padł na SE Xperia Neo V z uwagi na niską cenę i w miarę dobrą dostępność na rynku wtórnym. Brat podesłał mi namiar na ogłoszenie w OLX, ale ów sprzedawca nie odpowiadał na moje propozycje przez kilka dni.

Sony Ericsson Arc S

W oko wpadł inny model, ciut nowszy, o lepszych parametrach technicznych, również mający wsparcie dla Ant+ - SE Xperia Arc S. Znalazłem sprzedawcę na OLX i po kilku wiadomościach udało zejść z ceny do 150 zł.

Dzień później telefon leżał na moim biurku. Stan samego urządzenia oceniam na db+; delikatnie porysowany ekran i obudowa - jedno jest pewne - nie miał lekko.

[gallery type=“rectangular” link=“none” size=“full” ids=“4199,4200,4197”]

Z przykrością stwierdzam, że poprzednik nie dbał o ochronę danych / prywatność, bo mogłem logować się do jego konta, zarówno na Gmail, jak i na jeden z polskich systemów pocztowych.

Pozostało mi nic innego jak reset fabryczny i wstępne testy, polegające na ocenie przydatności urządzenia do testu.

[gallery type=“rectangular” size=“full” link=“none” ids=“4211,4218,4217,4212”]

Specyfikacja

Nazwa modeluSony Ericsson Xperia Arc S
Wymiary125,00 x 63,00 x 8,70 mm
Waga117,00 g
WyświetlaczKolorowy / TFT, 16M kolorów
Rozdzielczość480 x 854 px (4.20") 233 ppi
AkumulatorLi-Po 1500 mAh
Pamięć wbudowana1 GB
Pamieć RAM512 MB
ProcesorQualcomm MSM8255T
Zegar procesora1,40 GHz
Liczba rdzeni1
GPUAdreno 205

Cieszę się, że kupiłem Arc S z uwagi na korzystne parametry techniczne (procesor i RAM) oraz system android 4.0.4, czyli ICS. To oznacza, że nie będzie problemów z instalacją nowych aplikacji.

Android-4.0

Ale szybko zostałem sprowadzony na ziemię z uwagi na bardzo małą pojemność na aplikacje i inne pierdoły. Dało się zauważyć sporo śmieciowych preinstalowanych appek, które wracają zawsze po resecie fabrycznym.

Przygotowanie urządzenia

W tej sytuacji pozostało wgrać roota i zrobić z nimi porządek. Wprawdzie on nie był konieczny, bowiem wszystkie potrzebne aplikacje miałem wgrane, ale nie znoszę ograniczeń, zwłaszcza z małą ilością dostępnej pamięci na aplikacje.

flashtool

Sam proces rootowania jest bardzo prosty i wymaga zaledwie kilkunastu minut pracy. Wszystko to zostało opisane na największym forum Androida w Polsce.

  1. Najpierw trzeba było zainstalować flashtoola wraz z sterownikami;
  2. Następnie zainstalować E-root i wgrać roota;
  3. Zainstalować Root Browser (ja polecam rom managera ze sklepu play;
  4. Wywalić apki z lista appek do wywalenia

W razie niepowodzenia można przywrócić rom z tej listy stockowych romów.

Ważną rzeczą jest instalacja aplikacji, która umożliwia powiązanie zewnętrznych sensorów / odbiorników ANT+ ze smartfonem. Mowa o ANT+ Radio Service i ANT+ Plugins Service

Oprogramowanie

W Sklepie Play znajdziemy świetne aplikacje, które możemy śmiało nazwać Bike Computer’ami. Ze swojej strony gorąco polecam Locusa, którego wielokrotnie opisywałem na blogu. Posiada on rozbudowany interfejs służący zarówno do nawigowania w terenie, jak i rejestracji śladu, łącznie z zapisem pomiarów danych z czujników kadencji czy pulsu. Dodatkowo jest możliwość eksportowania trasy bezpośrednio do serwisów, jak chociażby Strava.

[gallery type=“rectangular” size=“full” link=“none” ids=“4216,4215,4214,4213”]

Godną alternatywą jest bezpłatny OruxMaps, którego jeszcze nie rozgryzłem i możliwe, że funkcjonalnością dorównuje Locusowi. Oczywiście, jest masa innych darmowych aplikacji w Sklepie - wystarczy przejrzeć ją i przetestować

Mapy

Ostatnio z mapami jestem za pan brat, ale w tym przypadku sprawa jest bardzo prosta. Locus wspiera najpopularniejsze rozszerzenia map, choćby .img czy . map, które są dostępne za darmo w Internecie.

Jest w czym wybierać, ale warto pamiętać, że im więcej map wrzucimy do katalogu, tym wolniej będzie startować program - a to ma znaczenie w przypadku nieco wolniejszego Arc S.

Spis treści cyklu

  1. Tani licznik rowerowy
  2. Tani licznik rowerowy: Wybór urządzenia
  3. Tani licznik rowerowy: Test uchwytu rowerowego Finn
  4. Tani licznik rowerowy: Test Sony Ericsson Arc S
  5. Tani licznik rowerowy: Podsumowanie serii


Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...