Skip to content

Sony Xperia Z1 - aktualizacja do 5.1.1

Posted on:24 września 2015 at 18:14
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Sony Xperia Z1 - aktualizacja do 5.1.1

W zeszłym tygodniu otrzymałem informację, że Sony wypuściło kolejną aktualizację (5.1.1.) do mojej zetki, w którą zainwestowałem przed zeszłorocznym urlopem. Nie czekając na aktualizację via OTA, wgrałem ją za pomocą Flashtoola i po pierwszych minutach widzę znaczny postęp.

Nareszcie aktualizacja

Takiej właśnie aktualizacji oczekiwałem, w końcu telefon zyskał, nie tylko na stabilności, ale i szybkości. Niestety Google dało dupy przy aktualizacji do 5.0.2 ze względu na liczne problemy, które ujawniły się w różnych urządzeniach.

5.0.2 - totalna wpadka

Zacznijmy od początku. Zetka na KitKacie 4.4.4 zapieprzała aż miło, wykorzystując całą moc w niej drzemiącą. Nie było problemów z pamięcią, lagami czy wielowątkowymi aplikacjami. To wszystko zostało zepsute w przełomowej wersji 5.0.2, która przyniosła nie tylko nowe UI, ale i UX. Niestety największy fakap tego wydania poległ na ciągłych wyciekach pamięci, ubijaniu aplikacji ze względu na małą dostępną pamięci operacyjnej, czy też większe zużycie prądu.

sony-xperia-z1-5.0.2

Czym się objawiało? Przykładowo, w czasie wakacyjnych wyjazdów korzystałem zarówno z Yanosika, jak i Spotify, niestety korzystanie z jednego blokowało drugie, a wszystko wypierniczało, gdy ktoś do mnie zadzwonił. Byłem zmuszony ustawiać wszystko na nowo, nawigację w Yanosiku czy muzykę w Spotify. Albo bardziej przyziemny przypadek. Przeglądanie Internetu ubijało wszystkie inne appki, włącznie z Feedly.

Nosz kurde…tak się nie dało pracować :/.

5.1.1

Na szczęście wszystkie problemy (te, które zauważyłem) zostały rozwiązane wraz z pojawieniem się wersji 5.1.1.

android-l

Co prawda, po wgraniu nowej wersji zrobiłem reset fabryczny (fullwipe), ale nie powinno mieć to znaczenia.

Z pewnością:

Dzięki temu widzę, że telefon odżył na nowo, że nie muszę tak mocno się gorączkować w trakcie dłuższego oczekiwania na wyniki wywołanej wcześniej akcji. Zobaczymy, co będzie później, ale po raz kolejny przekonałem się, że nie muszę tak szybko wymieniać telefonu na coś, co ma natywnie 5.1.1 i w krótkim czasie dostanie Androida M (6.x.x).

sony-xperia-z1-5.1.1

Swoją drogą, to nieoficjalnie wiadomo ze cała linia Xperia Z dostanie aktualizację do najnowszej wersji Androida Marshmallow. Warto też śledzić najbliższą konferencję Google (29 września) nt Androida M i premiery, najprawdopodobniej dwóch Nexusów, jednego od Huawei, drugiego od LG.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...