Skip to content

Mobilny streaming wg TVP

Posted on:16 czerwca 2014 at 17:03
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Mobilny streaming wg TVP

Mając od niedawna tablet, postanowiłem wykorzystać go do oglądania tegorocznej edycji mundialu. Niestety, byłem zmuszony do obejrzenia meczu na lapku - całe szczęście było ono dostępne za darmo. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że nie korzystałem z mobilnej sieci, a jedynie z domowego wifi. Tak wygląda właśnie mobilny streaming wg TVP

WiFi, o którym mowa na wstepie to sieć domowa, dostarczana drogą radiową (niestety cyfrowe wykluczenie) i nie powinno być absolutnie żadnego problemu z dostępem do mobilnych usług dostarczanych przez TVP. Zatem dlaczego zostałem poproszony o wpisanie kodu sms, który mogą wysłać tylko abonenci T-Mobile?

[caption id=“attachment_2633” align=“aligncenter” width=“1024”]Chcesz obejrzeć Mundial na tablecie? Zapłać T-Mobile Chcesz obejrzeć Mundial na tablecie? Zapłać T-Mobile

Dlaczego T-Mobile? Różowy operator został partnerem TVP Stream, który wykupił prawo do transmisji w mobilnych aplikacjach. W opinii wielu osób nie jest to fair play wobec osób, nie będacych klientem różowej sieci.

Pytanie jakim prawem tvp zrobiło stream w takiej formie zadał wcześniej Moridin z MakoweABC i w odpowiedzi padło kilka znaczących opinii. Kilka z nich ma sens, zwłaszcza w zakresie komercjalizacji usług:

Będą się w telewizorze tłumaczyli, że dostęp przez aplikacje mobilne to nie to samo co emisja na antenie. Po prostu jest to działalność komercyjna TVP i sam stream co prawda jest bezpłatny, ale napisali aplikację za którą zapłacił partner i ta w związku z tym jest jedynie dla jego klientów. Wg mnie nie do ruszenia. Inna sprawa, że nie jest to postawa którą szczycić się powinna opłacana przez nas wszystkich telewizja publiczna.

~Mirx

W końcu poddałem się i obejrzałem sobie mecz na laptopie - całe szczęście było za darmo, jedynie na początku były reklamy i to można zaakceptować. Jednak największym sukcesem jest zmiana technologii streamingu w TVP, gdzie dotychczas królowało Silverlight. Tym razem postawili na flash i to była słuszna decyzja, którą można potraktować jako ukłon w stronę użytkowników innych systemów operacyjnych niż Windows.

[caption id=“attachment_2632” align=“aligncenter” width=“1024”]Aplikacja TVP Stream Aplikacja TVP Stream

Oczywiście, że są inne alternatywne rozwiązania, które pozwolą ominąć takie ograniczenia. Na pierwszy rzut oka można zainstalować wtyczkę flash na android 4.2.2 i odpalić w firefox mobile pirackie strony www albo podmienić User-Agenta i cieszyć się tym sposobem strumieniowana video.

Pozostaje pytanie, jak tego typu ograniczenia, jakie można spotkać, mają przyczynić się do spadku piractwa streamingu oraz ulepszyć użyteczność / wizerunek publicznego nadawcy telewizyjnego w Polsce w mobilnym świecie, w którym użycie telewizora w standardowym zakresie jest co najmniej mało praktyczne.

[pb-app-box pname=‘pl.looksoft.tvpstream’ name=‘TVP Stream’ theme=‘discover’ lang=‘en’]Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...