Skip to content

Przydatne aplikacje na Android do geocaching

Posted on:27 marca 2014 at 17:09
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Przydatne aplikacje na Android do geocaching

Muszę się do czegoś przyznać. Nie pamiętam kiedy ostatnio opublikowałem zestawienie 5-10 aplikacji, które miałem okazję przetestować na swoim telefonie. Dlatego nadrabiam zaległości, odrobinę zmieniając cykl. Na początek postanowiłem sobie odświeżyć listę aplikacji do zabawy w geocaching / opencaching.

Dlaczego geocaching / opencaching? Bo odnoszę wrażenie, że ostatnimi czasami zyskuje on na popularności. I słusznie, bo to jest świetny sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i na przeżycie ciekawych przygód w terenie. Sam nie mam za dużo czasu na zabawę z keszami, a kilka moich skrzynek zostało zarchiwizowanych ale będąc gdzieś daleko od domu włączam odpowiednie aplikacje i szukam ;)

C:geo

geocaching - cGeo

Program kombajn, który zawiera w sobie wszystkie potrzebne narzędzia do geocachingu. Współpracuje z wieloma serwisami,  w tym m.in opencaching, którego jestem wyznawcą. Wykorzystuje autorskie OKAPI do autoryzacji konta, dzięki temu jest możliwość dodawania komentarzy, znalezionych, zgłaszania problemów czy pozwala przeczytać opis. Oczywiście, to wszystko może być dostępne offline, wiec warto przed każdą wyprawą sobie zsynchronizować aplikację. Z mapami też nie powinno być problemu, ponieważ do dyspozycji mamy albo google albo OSM oraz te zapisane offline (np. locus).

Oprócz podstawowej funkcjonalności, którą wymieniłem wyżej, posiada także dodatkowe jak chociażby integracja z innymi programami do nawigacji, np. navigon, locus, sygic czy google streett view.

Rzeczywiście warto zainteresować się tą appką, zainstalować i sprawdzić co jest w okolicy ;).

[pb-app-box pname=‘cgeo.geocaching’ name=‘c:geo’ theme=‘light’ lang=‘pl’]

Geokrety

geocaching - geokrety

Podobnie jak opencaching, serwis geokrety to otwarty serwis zbliżony do komercyjnych portali: travelbug czy GeoLutins. Ideą Geokretów jest śledzenie zarejestrowanych przedmiotów, pozostawionych w skrzynkach GC/OC, co sprawia, że jesteśmy świadkami fascynującej przygody takiego przedmiotu.

Program ułatwia rejestrację zmian takich przedmiotów, bez konieczności logowania do WWW. Wprawdzie jest to wersja testowa, ale dostępna zupełnie za darmo, źródła można pobrać ze strony domowej.

Na chwilę obecną, geokrety zapewniają:

Niestety, największą wadą tego programu jest interfejs, który nie jest zgody z linią wytyczoną przez google, począwszy od 4.x. Ale z zapowiedzi wynika, że należy spodziewać się poprawy w tym kierunku. Trzymajmy zatem kciuki. Najważniejsze, ze działa i główne funkcje działają, i to powinno wystarczyć nawet zapalonym keszerom.

[pb-app-box pname=‘pl.nkg.geokrety’ name=‘GeoKrety Logger’ theme=‘light’ lang=‘pl’]

OpencachingFun

geocaching - OpencachinFun

Ten program już kiedyś opisywałem na łamach bloga ale z czystej ciekawości postanowiłem zainstalować i przetestować ponownie. Zaszły w nim spore zmiany zwłaszcza w funkcjach jak i interfejsie.

Tym programem możemy:

I podobnie jak z geokretami, źródła aplikacji są dostępne na stronie autora na licencji GPL v3 (github)

Można wybaczyć spartański wygląd aplikacji, którą autor rozwija bezpłatnie w wolnych chwilach. Niestety oprócz wyglądu, wiele do życzenia pozostawia awaryjność. Niemniej trzymam kciuki za jej rozwój.

[pb-app-box pname=‘com.zeyomir.ocfun’ name=‘OpenCachingFun’ theme=‘light’ lang=‘pl’]

Szybki wpis

geocaching - szybki wpis

Szybki wpis to rozszerzenie do wielu aplikacji dedykowanych keszowaniu, wystarczy odpalić aplikację, w której mamy załadowane skrzyneczki, a następnie działać tak, jakbyś chciał dodać info przez przeglądarkę www. Prosta w obsłudze aplikacja, która nie jest przeładowania niewiadomo jakimi funkcjami.

I oczywiście jest dostępna za darmo.

[pb-app-box pname=‘net.rygielski.roadrunner’ name=‘Opencaching QuickFind’ theme=‘light’ lang=‘en’]

Opencaching dla Android - fuckup!

Aplikacja Opencaching dla Androida w markecie jest od dawna, ale właściwie od 2012 roku jest nierozwijana. Developerzy zniknęli ze świata, niekompatybilna z kitkatem. Zastanawiam się nad zgłoszeniem do centrali celem usunięcia aplikacji, skoro taki autor w sklepie nie istnieje.

Podsumowując - jest co wybierać!

Najciekawszym projektem w tym zestawieniu jest c:geo o bardzo rozbudowanej funkcjonalności, która powinna zaspokoić potrzeby mobilnych wyjadaczy - nie łudźmy się, klasyczny keszer ma gps w głowie. Jeszcze przypomnę o innej aplikacji, którą równie gorąco polecam. Oczywiście mowa o locusie, który nie ma sobie równych wśród mapników pod Androidem - polecam lekturę :)

I tak, miłej zabawy na świeżym powietrzu!

ps: Zdjęcie na górze wpisu zostało zrobione przez przyjaciół w trakcie rowerowego pobytu na Helu w 2012 roku.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...