Skip to content

Zostałem mistrzem Zenbox

Posted on:23 stycznia 2014 at 20:16
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Zostałem mistrzem Zenbox

Od dłuższego czasu miałem poważne problemy techniczne z blogiem, które poniekąd zmusiły mnie do zmiany serwera. Przygarnął mnie Zenbox, a właściwie to ja ich wybrałem, wykorzystując konto, które miałem założone w czasach betatestów ich usług. I w ten sposób osiągnąłem Zen a zen = spokój.

Prolog

Tak, zyskałem spokój i zapewnienie, że wszystko w porządku z moim blogiem i samym silnikiem wordpress. Dostęp do bloga był utrudniony z poziomu takich przeglądarek jak Firefox, Safari czy IE (o zgrozo), które wymuszały indeksowanie katalogu głównego (mimo istnienia index.php) albo zwracały błąd 404, a podstrony zamieniały się w strony subskrypcji komentarzy (/feed/). Wszystko to działo się, niezależnie od pory dnia czy systemów operacyjnych

Oczywiście, nie siedziałem z założonymi rękoma i wspólnie z administratorem serwera podjęliśmy się przywrócenia stanu normalnego. Cokolwiek byśmy nie zrobili - a praktycznie wykorzystaliśmy wszystkie możliwe kroki, choćby reinstalka samego wp, aktualizacja serwera, wyłączanie modułów - to i tak sypał się blog a w errorach takie kwiatki były:

[Wed Jan 15 20:24:06 2014] [warn] [client IP] mod_fcgid: stderr: PHP Notice: Use of undefined constant ABSPATH - assumed ‘ABSPATH’ in /home/[server]/public_html/wp-settings.php on line 21 [Wed Jan 15 20:24:06 2014] [warn] [client IP] mod_fcgid: stderr: PHP Notice: Use of undefined constant ABSPATH - assumed ‘ABSPATH’ in /home/[server]/public_html/wp-settings.php on line 21 [Wed Jan 15 20:24:06 2014] [warn] [client IP] mod_fcgid: stderr: PHP Warning: require(ABSPATHwp-includes/load.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/[server]/public_html/wp-settings.php on line 21 [Wed Jan 15 20:24:06 2014] [warn] [client IP] mod_fcgid: stderr: PHP Fatal error: require(): Failed opening required ‘ABSPATHwp-includes/load.php’ (include_path=‘.:/usr/share/php:/usr/share/pear’) in /home/[server]/public_html/wp-settings.php on line 21 [Wed Jan 15 22:42:13 2014] [warn] [client IP] (70014)End of file found: mod_fcgid: can’t get data from http client [Wed Jan 15 22:42:13 2014] [warn] [client IP] (70014)End of file found: mod_fcgid: can’t get data from http client [Wed Jan 15 20:24:06 2014] [warn] [client IP] mod_fcgid: stderr: PHP Warning: require(ABSPATHwp-includes/load.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/[server]/public_html/wp-settings.php on line 21 [Wed Jan 15 20:24:06 2014] [warn] [client IP] mod_fcgid: stderr: PHP Fatal error: require(): Failed opening required ‘ABSPATHwp-includes/load.php’ (include_path=‘.:/usr/share/php:/usr/share/pear’) in /home/[server]/public_html/wp-settings.php on line 21 [Mon Jan 20 14:45:43 2014] [error] [client IP]] File does not exist: /home/[server]/public_html/2009 [Mon Jan 20 14:47:15 2014] [error] [client IP] File does not exist: /home/[server]/public_html/feed [Mon Jan 20 23:06:52 2014] [error] [client IP] Attempt to serve directory: /home/[server]/public_html/ [Mon Jan 20 23:38:51 2014] [error] [client IP] Attempt to serve directory: /home/[server]/public_html/

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że na innych stronach w ramach tych serwerach i o podobnych konfiguracjach, problemów nie odnotowano. Może ktoś wie, jak to rozwiązać?

Przenosiny plików

Decyzja została podjęta, więc w godzinach wieczornych (wręcz nocnych) po zrestartowaniu wszystkich haseł, zarówno do ssh jak i bazy danych, wstępnej konfiguracji na koncie zenbox.pl (tutaj ukłon dla ekipy zenbox.pl), rozpocząłem przenosiny plików i katalogów za pomocą ssh.

Oczywiście, że mogłem skorzystać z supportu zenbox.pl ale jestem osobą, która szuka najpierw rozwiązań, a dopiero w ostateczności korzysta z pomocy. Zresztą podobny temat przenosin na nowy serwer poruszyłem rok temu ale tym razem pozwolę sobie na małe odświeżenie tematu:

## 1. kopia bazy danych mysqldump -u [nazwa_uzytkownika] -p [nazwa_bazy] > plik.sql

2. wgrywanie kopii do bazy

mysql -u [nazwa_uzytkownika] -p [nazwa_bazy] < plik.sql ##info: w przypadku zenbox.pl trzeba dopisać -h nazwa hosta ##3. kopiowanie plików na nowy serwer, korzystając z shella starego serwera scp -r /home/sciezka/do/wp/ [nazwa_uzytkownika_new]@[serwer_new]:/home/sciezka/do/wp/

Sama procedura kopiowania plików trwała kilka minut, a ostatnią rzeczą, o jaką trzeba zadbać to przepięcie domeny - w moim przypadku trzeba było odświeżyć wpisy w cloudflarze, z którego usług korzystam już kilka ładnych lat.

Dlaczego Zenbox?

Polska blogosfera. Zenbox mocno wspiera polską blogosferę, co udowodnił w pierwszym roku swego istnienia. Łyknęli Ochmana, Kominka, Makowe ABC czy jestkultura.pl.

Support. Nie ma co ukrywać, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, którzy prowadzą małe strony domowe i firmowe, blogi firm, a nie mają technicznej wiedzy na temat instalacji / konfiguracji / optymalizacji silników itp.

Oczywiście nie ma róży bez kolców. Nie był to łatwy rok dla nich, bo zaliczyli kilka wpadek (nie znam uptime’ów:P) ale bardzo szybko zareagowali i rozwiązali problemy - niemniej jakiś niesmak pozostał.

W każdym razie, rok 2014 należy do zenbox.pl.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...