Skip to content

Pięć pytań do ... Bartka Kaczmarka

Posted on:26 stycznia 2013 at 11:30
Reading TIme:5 min czytania
Feature Image for  Pięć pytań do ... Bartka Kaczmarka

Moim kolejnym gościem jest Bartek Kaczmarek, którego możecie znać jako prowadzącego  VAIO blog, gdzie jako ekspert Sony publikuje  sprawdzone informacje, własne przemyślenia a także wyniki testów różnych urządzeń marki Sony. Jesteście ciekawi, jakich odpowiedzi udzielił ekspert Sony? To zapraszam!

Pięć pytań

Używasz zapewne smartfona z Androidem. Jaki to model i jaka jest wersja systemu? Scharakteryzuj, podając jego wady, zalety, a także czy w związku z powyższymi zdecydowałeś się na nieoficjalne modyfikacje oprogramowania?

Obecnie używam smartfona Sony Xperia P z Androidem 4.0.4. Naprawdę świetny telefon 4”, który po prawie półrocznym testowaniu mogę polecić praktycznie każdemu szukającemu smartfona w granicach 900 zł. Do plusów prócz fantastycznego minimalistycznego designu z pewnością trzeba zaliczyć najjaśniejszy ekran wśród wszystkich telefonów, co stwarza idealne warunki do pracy nawet w pełnym słońcu.

Pozytywnym akcentem są także dołożone w zestawie Smart Tagi, które korzystając z technologii NFC potrafią wykonywać określone przez nas wcześniej czynności (dla przykładu - Smart Tag umieszczony w samochodzie możemy sobie zaprogramować tak, że wyłączy WiFi, włączy Bluetooth, Automapę, transfer danych i rozjaśni nam ekran do maksymalnych wartości, a to wszystko za pomocą jednego zbliżenia telefonu).

Reszta plusów tak naprawdę bazuje na “sile Androida” i dostępnej ilości aplikacji, które znacznie rozszerzają możliwości urządzenia. Modyfikacji oprogramowania nie stosowałem - nakładka stosowana przez Sony działa rewelacyjnie i nie odczuwam dyskomfortu i potrzeby zmiany. Wiem, że planowana jest aktualizacja do JB w marcu jednak spokojnie mogę na to poczekać. Jeśli chodzi o minusy to z pewnością brakuje mi portu kart microSD (mamy wbudowane 16 GB pamięci w telefonie) oraz możliwości wymiany baterii, kryjącej się pod aluminiową obudową.

Z jakich aplikacji najczęściej korzystałeś/łaś? Opisz je krótko

Mój hurraoptymizm związany z posiadania smartfona i możliwości instalowania szerokiej gamy aplikacji już daaawno opadł. Przeglądając w tym momencie moje zainstalowane aplikacje z mogę powiedzieć, że telefon służy mi głównie jako narzędzie pracy. Zatem prócz używanego przez wszystkich Facebooka, czy Gmaila na bieżąco korzystam z aplikacji Linkedin, Wunderlist (do zarządzania TODO), Dropboxa, SkyDrive, Box, a także OfficeSuite Pro jako chyba najciekawszej aplikacji do obsługi pakietu biurowego. Na dokładkę aplikacja do sprawdzania konta (w moim przypadku BZWBK24 mobile) oraz sprawdzania cen w innych miejscach - Allegro oraz Ceneo.pl.

Podsumowując - bez transferu danych nie przeżyję :-)

Ranking 5 najlepszych i najgorszych aplikacji, kiedykolwiek zainstalowanych przez Ciebie na smartfonie.

Moje topowe aplikacje:

  • RealCalc Plus - świetny kalkulator z minimalistycznym wyglądem i naprawdę rozbudowaną liczbą funkcji.
  • Endomondo Pro - myślę, że tej pozycji nie trzeba nikomu przedstawiać. Idealna aplikacja gdy chcemy nie tylko badać swoje wyniki w uprawianiu sportu, a także dobry motywator do podjęcia kolejnych działań. Taka sobie…grywalizacja.
  • TuneIn Radio Pro - jako, że nie zawsze jest okazja na odsłuchanie radia analogowego to ta aplikacja zawsze przychodzi z pomocą posiadając w swojej bazie praktycznie wszystkie stacje. Przeglądanie kolejnych utworów na YT nie jest moją ulubioną zabawą.
  • Air Control - gra, w której mamy okazję sterować ruchem samolotów lądujących na lotnisku. Niebywale wciągająca i idealna zabicie czasu podczas poruszania się środkami komunikacji.
  • MX Player - w połączeniu z kodekami (dostępnymi na Google Play) chyba najlepszy odtwarzacz filmów dostępny na Androida.

Pięć najgorszych:

I tutaj mam niemały problem. Na szybko przejrzałem przed chwilą chyba z 40 stron katalogu Google Play w poszukiwaniu tego, co być może kiedyś było przeze mnie używane i szybko starałem się puścić w niepamięć jednak… nic takiego nie znalazłem. Ciężko mówić o aplikacji najgorszej - ewentualnie można wyselekcjonować te, które po prostu nie są idealne dla mnie - jednak jednoznacznie nie definiuje to tego, że są one “kiepskie”. Sam na co dzień programuję i wiem ile czasu i działań niesie za sobą stworzenie takiej aplikacji dlatego to, że nie jestem “targetem” byłoby krzywdzące, a wśród tych pobranych nie pamiętam abym się sparzył.

Jaki był rok 2012 dla Ciebie? Co się zmieniło w ciągu roku pod kątem urządzeń, mobilnej dostępności czy usług?

Patrząc na podwórko moich zainteresowań/pracy to z pewnością ciekawą transakcją dla mnie był koniec marki Sony Ericsson, a pojawienie się nowych telefonów Xperia brandowanych wyłącznie logiem Sony. Pod względem smartfonów z pewnością na duży plus zwłaszcza patrząc na wyniki sprzedaży mobile po Q3 kiedy to ta marka znalazła się na trzecim miejscu.

Ciekawym wydarzeniem była premiera nowego systemu Windows - troszkę odważne posunięcie Microsoftu, które jednak wprowadzi jeden ekosystem dla sprzętów mobilnych i komputerów domowych. Ja jestem zdania, że ten system można albo go znienawidzić lub po prostu pokochać. Mi osobiście bardzo podoba się cały koncept i liczę na dalszy rozwój w tę stronę.

W rynku telekomunikacyjnym ciekawym wydarzeniem było także zaprezentowanie taryf no limit. Nareszcie nie musimy martwić się o naszą liczbę połączeń, a kwoty abonamentów grubo ponad 100 zł mogą odejść w niepamięć.

Rok 2013.. Jakie masz oczekiwania na nowy rok? Co wg. Ciebie powinno się zmienić i czego nie unikniemy?

Zastanawiam się, czy SMSy będą powoli wypierane przez aplikacje typu WhatsApp, czy Facebook Messenger (może nawet w 2013 doczekamy się połączenia). W tym roku miałem okazję spotkać się z tym w Hiszpanii, gdzie większość osób młodych właśnie używa właśnie tego “środka kontaktu” korzystając z telefonów komórkowych. Jestem ciekaw czy nasze przyzwyczajenia też się z czasem zmienią.

Jeśli natomiast chodzi o moje oczekiwania to liczę na jeszcze większy rozwój ofert jednego abonamentu w ramach kilku kart - jak do tej pory takie działania (o ile mnie pamięć nie myli) wprowadził jedynie Play. Naprawdę rewelacyjne rozwiązanie, które może być używane nie tylko wśród firm, ale przede wszystkim wśród urządzeń  używanych w domu. Liczę na konkurencję, która zawsze nam jako konsumentom działa na dobre.

Jeśli chodzi stricte o sprzęt to ciężko powiedzieć czego oczekiwać w tym roku - a raczej jakimi funkcjami będą chcieli uraczyć nas producenci w tym roku. Raczej będzie… standardowo. Kolejne bitwy na procesory, ilość pamięci, aparaty. Pierwszy przykład z brzegu - dużo plotek mówi o smartfonie Sony (bodajże Xperia Z), który ma mieć rozdzielczość Full HD na ekranie o przekątnej 5”. Jeśli chodzi o oczekiwania na 2013 rok to liczę na to, że producenci znajdą kolejne zastosowania dla tabletów - tak jak to zrobiło Sony w obecnym tablecie dodając opcję “odporności na zachlapania”, który dał idealną opcję na używanie tabletu w kuchni bez obaw.

Czekam też na kolejne urządzenie “smart”. Telefony, zegarki, telewizory już mamy, pralki chyba też. Mam nadzieję, że będzie co podsumowywać już za rok. A teraz pozostaje czekać na nowości, które pojawią się już na początku roku w Las Vegas 2013, a niedługo później w Barcelonie.

Mała uwaga: wywiadzik został przeprowadzony jeszcze przed Nowym Rokiem

Bartosz Kaczmarek

Bartek KaczmarekMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...