Skip to content

Pięć pytań do ... Bartka Dula (@czujny)

Posted on:11 stycznia 2013 at 16:00
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Pięć pytań do ... Bartka Dula (@czujny)

Bartek to człowiek, o którym mógłbym napisać, że zna androida od podszewki, interesuje się jego rozwojem i testuje możliwie każdy wchodzący nowy model na rynek. Pisał i wciąż pisze dla wielu magazynów, w tym AndroidMagazine, którego jest redaktorem naczelnym.I nie, nie mogłem nie wysłać poniższych pytań do Czujnego. Zatem zapraszam do dalszej lektury

Pięć Pytań

JD: Używasz zapewne smartfona z Androidem. Jaki to model i jaka jest wersja systemu? Scharakteryzuj, podając jego wady, zalety, a także czy w związku z powyższymi zdecydowałeś się na nieoficjalne modyfikacje oprogramowania?

Bartek: Obecnie używam HTC One X+ z Androidem 4.1.1 na pokładzie. Android 4.1 w stosunku do poprzednika wprowadza przede wszystkim wyśmienite rozszerzone powiadomienia i całkiem przydatne Google Now. Nakładka HTC Sense przykrywa wszystko inne co widzimy w czystym Androidzie, dlatego właśnie przy przesiadce z poprzedniej wersji systemu (z HTC One X) tak naprawdę czuć właśnie te dwie zmiany. Wady? Mi takie połączenie w zupełności wystarcza, naprawdę nie oczekuję niczego więcej. Największe zalety Androida uzupełnione są o świetne rozwiązania HTC, które cenię sobie od lat. I właśnie dlatego odkąd mam HTC One X, a teraz X+, nie zdecydowałem się na żadnego roota i modyfikowanie systemu czy nieoficjalne ROM’y.

JD:  Z jakich aplikacji najczęściej korzystałeś/łaś? Opisz je krótko

JD: Ranking 5 najlepszych i najgorszych aplikacji, kiedykolwiek zainstalowanych przez Ciebie na smartfonie.

Bartek: Właściwie to te najlepsze trochę pokrywają się z tymi, co wymieniłem wyżej.

Mogę natomiast dodać, że jedne z najładniejszych aplikacji, z których korzystałem to Endomondo, SoundHound czy Poweramp. Świetnie wyglądają też wszystkie aplikacje Google (YouTube, Mapy, Reader, Gmail itd.).Najbrzydsze? Takie omijam szerokim łukiem.

Chciałbym jednak, żeby poprawiono wygląd i niekiedy funkcjonalność takiego Jakdojade.pl, Polskiego Radia. Czytelność TegraZone woła o pomstę do nieba, a oficjalna aplikacja Twittera aż się prosi o dostosowanie do Androida. Po ostatniej aktualizacji Facebook daje radę, ale liczę, że w końcu będzie ultra płynny i wygodny.

JD: Jaki był rok 2012 dla Ciebie? Co się zmieniło w ciągu roku pod kątem urządzeń, mobilnej dostępności czy usług?

Bartek: Bardzo dużo się działo w świecie Androida, co miało oczywiście bezpośredni wpływ na to, co się działo u mnie w tym roku. Lubię jak jest intensywnie. Z jednej strony zmieniło się dużo, z drugiej mało. Z urządzeń wciąż korzystamy tak samo. Wciąż nie wykorzystujemy lub prawie wcale NFC, WiFi Direct, DLNA czy USB OTG. Z badań wynika, że coraz częściej korzystamy z Internetu i komunikujemy się z innymi przez Sieć. Tylko czy to są poważne zmiany? W 2012 roku zostaliśmy zalani potężnymi maszynami z mnogością funkcji, które zwykłych użytkowników przerastają. Tymczasem popularność strumieniowania muzyki, wideo, płatności mobilnych, czytania książek i magazynów kuleje. Dlaczego? Bo w Polsce brakuje pełnego ekosystemu Google Play, czyli szerszego dostępu do mediów. Do Magazynów, Książek, Muzyki i Filmów.

JD:  Rok 2013.. Jakie masz oczekiwania na nowy rok? Co wg. Ciebie powinno się zmienić i czego nie unikniemy?

Bartek: Jak wspomniałem, lubię intensywność. Liczę więc, że nowy rok przyniesie jeszcze więcej ciekawostek technologicznych i przydatnych usług mobilnych. Co powinno się zmienić? To, na co liczyłem w w 2012 roku, na co narzekałem w poprzednim pytaniu - dostępność do usług i pełnego ekosystemu Google. Nie unikniemy za to dość kontrowersyjnego trendu zwiększania wyświetlaczy w telefonach. Pierwszy kwartał 2013 roku zaatakuje nas 5-calowymi smartfonami. Producenci nie zamierzają zmniejszać liczby cali w swoich flagowcach w porównaniu do ich topowych modeli z poprzedniego roku. Wielu osobom ten trend nie będzie się podobać i doskonale ich rozumiem. Prawdopodobnie jednak sam ostatecznie wyląduję na jakimś 5-calowym smartfonie.

Bartosz Dul - Czujny

Bartosz Dul - CzujnyMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...