Skip to content

Skorzecin 3 lata później - Skoj dla młodych

Posted on:8 lipca 2012 at 10:00
Reading TIme:5 min czytania
Feature Image for  Skorzecin 3 lata później - Skoj dla młodych

3 lata temu zaryzykowałem z stwierdzeniem, że Skorzęcin to wielkopolska Ibiza, do której zjeżdżają ludzie z niemalże centrum Polski, przeważnie młodzi, rodziny z dziećmi. Pomimo upływu lat, tendencja nadal się utrzymuje a dodatkowo zaszły zmiany o których warto tutaj wspomnieć.

Długo oczekiwana modernizacja

Ci, którzy jeżdżą co roku do Skoja, pewnie przyzwyczaili się do obecności kostki brukowej niemależe w całym ośrodku wypoczynkowym. To znaczy, że na głównych uliczkach spotkamy nie asfalt a kostkę brukową. Wydaje mi się, że jest to dobry zabieg, poprawiający estetykę.

[caption id="" align=“aligncenter” width=“590”] Jedna z głównych alei

Kolejna zmiana to brak dziewczyn-kasjerem, które zostały zastąpione przez automaty płatnicze, znajdujące się na wjazdach do OW. Czy dzięki temu, obsługa wjezdżających i wyjezdzajacych będzie przebiegać bez zakłóceń? Wątpię ale czas pokaże.

[caption id="" align=“aligncenter” width=“580”]Automaty na wjezdzie do OW Automaty na wjezdzie do OW

Zauważyłem też, że ceny poszybowały w górę:

Nad samą plażą w ośrodku, też zaszło wiele pozytywnych zmian. Zaczniemy może od molo, które prezentuje się znakomicie a także szerokie i dobrze oświetlone.Na pewno jest jednym z najbardziej charakterystycznym punktem tego OW.

[caption id="" align=“aligncenter” width=“590”]Dróżka na molo - Skorzęcin Dróżka na molo

Tuż przy wejściu postanowiono odnowić fontannę, która dziś prezentuje się w kształcie harfy a takżę pojawiły się ławki, przytwierdzone do ziemi. W tle zauważymy na pewno scenę - czyżby odbywają się tam koncerty? Fajny pomysł ale z drugiej strony … ludzie nie będą mieli gdzie tańczyć, ponieważ do godziny ciszy nocnej, dj z Źródełko / Paloma (?) zapodawał muzykę pod publikę, po czym albo ludzie schodzili do budynku na dalsze party albo się rozchodzili.

[caption id="" align=“aligncenter” width=“590”]Fontanna - skorzęcin Fontanna

Po prawej stronie przy wejściu na molo, nie sposób zauważyć ogromnego placu zabaw dla najmłodszych wczasowiczów. Wprawdzie nie miałem przyjemności korzystać z nich ale z pewnością rodzice mają chwile odpoczynku i ze spokojem pilnują swoje pociechy.

[caption id="" align=“aligncenter” width=“600”]Strefa dla najmłodszych pociech Strefa dla najmłodszych pociech

Znacznie wcześniej, bo na początku kwietnia 2012 roku, odwiedziłem z kolegą na rowerach OW. Muszę przyznać, żę ze po roku nieobecności, już wtedy byłem pod wrażeniem. ;).

[caption id="" align=“aligncenter” width=“590”]Paloma - skorzecin Paloma

[caption id="" align=“aligncenter” width=“590”]Jedna z wielu dróg głównych w OW Skorzęcin Jedna z wielu dróg głównych w OW Skorzęcin

[caption id="" align=“aligncenter” width=“590”]Droga do kapliczki Droga do kapliczki

[caption id="" align=“aligncenter” width=“590”]Amfiteatr na wzgórzu Orle Gniazno Amfiteatr na wzgórzu Orle GniaznoAmfiteatr na wzgórzu Orle Gniazno

[caption id="" align=“aligncenter” width=“590”]Dzika plaża w Skorzęcinie / 2012/04 Dzika plaża w Skorzęcinie / 2012/04

Bez zmian - sanitaria i infrastruktura

Mowa o sanitariach, znajdujących się na terenie pola namiotowego, o którym kiedyś pisała moja kuzynka na swoim blogu. Nie miałem okazji ani przyjemności sprawdzić , jak z nimi jest ale po krótkiej obserwacji, poza kostką brukową w głównych alejkach (tak wiem, powtarzam się), nic a nic sie nie zmieniło w tej kwestii.

Pisząc o infrastrukturze, mam na myśli dojazd do ośrodka wypoczynkowego, który jest…koszmarny. O ile w dni powszechne jest całkiem spokojnie o tyle w nadchodzące weekendy jest po prostu źle - kilkukilometrowe kolejki, 2-3 godziny stania. Tutaj polecam zdecydowanie transport rowerowy ;) (wersja całkiem sensowna). Ale ok, wspomniałem o 2-3 automatach, pobierających opłaty za wjazd, to muszę nieco wyjaśnić. Faktycznie do ośrodka można dojechać nieco inną drogą (leśno, piaszczystą) od strony nadleśnictwa Piłka czy dojazd od strony Wylatkowa - nie wiem, czy w czasie suszy ruch autem jest możliwy.

Najsłabsze ogniwo - ludzie

Wspomniałem, że Skorzęcin jest jednym z największych ośrodków wypoczynkowych w Wielkopolsce i w kraju pod względem zajmowanej powierzchni i jak liczby tymczasowych mieszkańców. Krótko: na 41ha do dyspozycji turystów jest ponad 6000 miejsc noclegowych, świetne (i drogie) zaplecze gastronomiczno-handlowe. Popularność OW sprawia, że przyjeżdża mnóstwo ludzi z różnych regionów Wlkp ale takze i Polski. I są to przeważnie młodzi ludzie, którzy przybili sami, we dwójkę bądź z rodzinką - bo jeśli gdzieś się bawić na wolnym powietrzu, to własnie w Skorzęcinie.

Kij ma dwa końce i mimo pozytywnych wrażeń, jakie można odnieść w trakcie pobytu w Skoju (pod warunkiem, że jedziemy się tam bawić a nie odpoczywać). , to nie można zignorować faktu, że dzieją się złe rzeczy. Zdaję sobie z tego sprawę, że ten wpis mogą czytać zarówno młode osoby (najczęściej nastolatki do lat 20) i jak rodzice ale lepiej być świadomym tego, co sie tam może dziać.

W zeszłym roku najbardziej było słychać o dwóch bójkach z udziałem goryli spod ciemnej gwiazdy; pierwsza z nich miała miejsce już 2 maja 2011 roku w lokalu (prawd.) Źródełko, do którego wpadło kilkunastu bandytów i nie oszczędzali - bili każdego po mordzie (tak wynika z relacji świadków). Dodam, że przebito opony w radiowozie ;-) [źródło nr 1 , źródło nr 2 ]. Następna bójka ale z użyciem noża miała miejsce 24 lipca 2011 roku; dwóch z Konina pobiło się z dwojgiem z Orchowa i w wyniku tego do szpitala trafiły 3 osoby, w tym jedna z raną kłutą w okolicach klatki piersiowej [źródło]

Na terenie ośrodka nie ma letniego posterunku policji z Witkowa, gdyż ją kilka ładnych lat temu zlikwidowali - nad bezpieczeńśtwem czuwa wynajęta ochrona, mająca na koncie zarówno sukcesy i jak wpadki. A to z kolei wpływa na skuteczność ich działania a także bezpieczeństwo wczasowiczów.

Konluzja - Skorzecin zarezerwowany dla młodego pokolenia

Pierwotnie, pytanie miało brzmieć tak: czy Skorzęcin nadal jest wielkopolską Ibizą? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć ale uprzedzam: „Ibiza” to takie odniesienie, idea.

W porównaniu do sytuacji sprzed 3 lat sporo się zmieniło, a przede wszystkim w postawie włodarzy gminy Witkowa. Dostrzegli w OW finansowy potencjał, w którym warto zainwstować a a który szybko się zwróci. Modernizacja zajęła sporo czasu, rozpoczęta w 2010 roku, skończona w zeszłym sezonie, może się spodobać bo jest ładnie, czysto i … nowocześnie? Szkoda, że w ten sam sposób nie rozwiązano problemu z publicznymi łazienkami i natryskami czy też nie zadbano o bezpieczeństwo ludzi.

Padło kilka pytań, czy warto tam jeszcze jechać? Wszystko zależy od tego, kto i jakie ma oczekiwania ale jeśli planujesz odpoczynek z rodziną i z dziećmi, to radzę wybrać inne kurorty, jak chociażby miejsca nad jeziorem Powidzkim (dosłownie rzut beretem od Skoja). Ale jeśli jedziesz odpocząć poprzez balowanie i picie do bialego rana, to nic nie stoi na przeszkodzie ;-). Osobiście? Preferencje są niezmienne od lat - jeśli tylko odpoczywać, to tylko nad powidzkim, nad które moge dojechać rowerem. Poza tym, ze jest cicho, to jest czysta woda (I Klasa), więc o co chodzi?

A Wy, jakie zdanie na ten temat macie? :)Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...