Skip to content

Samsung Galaxy Note #3 - podsumowanie

Posted on:21 kwietnia 2012 at 11:37
Reading TIme:4 min czytania
Feature Image for  Samsung Galaxy Note #3 - podsumowanie

Czas wziąć za trzecią i ostatnią część testu (pierwsza i druga) - tym razem poświęcę działaniu systemu Android 2.3.5 oraz aplikacjom, standardowo wyposażonym w Galaxy Note, m.in. obsługujące S-Pena. Przepraszam, za taką obsuwę czasową, niezależną ode mnie

System

Jak już wspomniałem, Galaxy Note wspierał Android w wersji 2.3.5 i w chwili testowania, nie było oficjalnej aktualizacji do ICS, w przeciwieństwie do SGSII. Przy 1GB RAMu, urządzenie spisywało sie rewelacyjnie i nie odczuwałem lagów, w przeciwieństwie do ponad rocznego LG 2X. Przede wszystkim, mogłem wrócić do uruchomionego programu w pamięci, dokończyć rysowanie a jednocześnie wykonać połączenie, posłuchać muzyki czy.. po prostu oglądać film.

Kolejne pozytywne zaskoczenie to czas pracy baterii przy mieszanym trybie pracy, czyli non-stop działał Internet, a więc synchronizacja w locie (google+, twitter, blip, gmail), raz po raz zaglądałem do stron www, filmu z napisami czy FB, by coś tam skomentować. Mniej więcej energii starczało na ponad 10h, co uważam za bardzo dobry wynik, zwłaszcza ze podczas pierwszego dnia testu, przy video-rozmowie 2h via  skype zeszło prawie prawie 40% pojemności akumulatora.

Podsumowując tą część, system jest świetnie dopracowany, nie odnotowano też innych problemów.  Czyli tak naprawdę można rozpakować i … używać!

Standardowe aplikacje

Touch Wiz. Standardowy i rozbudowany interfejs, opracowany przez producenta urządzenia, jest świetnie dopracowany pod podstawowe wymagania użytkownika. Wprawdzie nie mialem do czynienia z samsungiem wcześniej ale nie odstępuje Go Launcher’owi, obsługuje się go bardzo szybko bez chwili czekania.  Touch Wiz posiada wygodny kreatora dodatków do ekranu startowego - wystarczy tylko przytrzymać w dockbarze i mamy dostep do tych ustawień. Ikony i kolorystyka dobrane na najwyższym poziome.

Edytor video. Musze przyznać, że byłem zaskoczony, gdy zastałem edytor video, standardowo instalowanego w Galaxy Note, ponieważ tego typu aplikacje są energo-, zasobo- żerne i mało wygodne w mniejszych modelach smartfonów.  Postanowiłem więc przetestować po nagraniu kilku ujęć i … tak jak się spodziewałem, w zależności od czasu składanego materiału, konwersja, łącznie z bajerami, zajmuje spory kawał czasu. Warto odnotować, że po pewnym czasie robi sie gorący.

Kies Air. Aplikacja umożliwiająca połączenie i zarządzenie telefonem via WiFi z poziomu przeglądarki internetowej. W tym celu nie jest wymagana instalacja sterówników ani nie jest potrzebne połączenie USB. Czyli jest to samsungowy AirDroid, mające wręcz identyczną funkcjonalność! Moim zdaniem, niezwykle pożyteczna aplikacja, która powinna być standardowo w każdym Androidzie.  Wady? Hmm.. czas oczekiwania na sync między Kies Air a przeglądarką.

AllShare. Aplikacja umożliwiajaca udostępnianie  multimediów urządzeniom, obsługujących standard DLNA czyli wchodząc do domu, możemy ogladać zdjęcia bądź video prosto z telefonu bądź posłuchać muzyki. TO nie nowość, bo w sumie w standardowym stocku LG 2X P990 była aplikacja SmartShare o tej samej funkcjonalności. Z racji urządzeń, obsługujących ten standard, nie byłem w stanie tego przetestować :(

S Memo. Samsung Galaxy Note jest wyposażony w rysik, zwanym S-Penem (o tym poniżej),  który odpowiada za rysowanie, obsługę dodatkowych gestów typu printscreen czy pokaz pulpit. W związku z tym, aplikacja S Memo jest po prostu potrzebna. Dzięki niej, możemy przechować wszelkie nasze ręczne listy todo, screeny map, ekranu, ręczne adnotacje czy… rysunki, powstałe z nudów ;-).

S-Pen

Większośc ludzi z mojego pokolenia, zapewne pamięta te wielkie cegły z rysikami (zresztą do dzisiaj mają to nawigacje samochodowe), więc jego pojawienie w flagowym modelu Samsunga mogło wywołać sporą konsternację. Nic dziwnego, bo to tak jakby krok w tył, co potwierdzają słowa wypowiedziane, przez Steve’a Jobsa:

If  You see a stylus, they blew it

Przykład Galaxy Note jest przykładem, że są firmy / ludzie, którzy uczą się na błędach i wykombinować coś naprawdę  świetnego. Samsung zrobił z rysikiem to, co niegdyś Jobs z dotykowymi urzadzeniami, po prostu na nowo zdefiniował ich zastosowania. To, co wypróbowałem w ramach testu, to dopiero zalążek jego możliwości a jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobrażnia i…techniczne możliwości urządzenia. Niemniej sukces S-Pena sprawił, że będą pojawiać w kolejnych tabletach spod znaku Samsunga. .

Aplikacji, obsługujących S-Pena, jest zaledwie kilku i w większości są to edytory graficzne bądz typowe painty ale zawsze coś. Lista dedykowanych aplikacji znajduje się w standardowej aplikacji o nazwie S Choice bądź można wyszukać w Google Play pod słowo-kluczem S-Pen.

Podsumowanie

Moim zdaniem, Galaxy Note to jedno z najbardziej udanych urządzeń mobilnych, jakie stworzył Samsung. Docelowym użytkownikiem jest każdy, kto poszukuje pośrednika miedzy telefonem a laptopem, by móc wygodnie pracować  w biurze, w podróży  czy w domu na hamaku. Ile kosztuje? Na allegro taki Note stoi średnio za 2.300 zł a więc w cenie dobrego lapka 15.6”, prawda? ;)

Osobiście nie potrzebuję tabletu w domu, dla mnie Note jest ciut za duży i przez co niewygodny. Wręcz niemożliwe jest obsługa  z pomocą jednej dłoni, choć…kilka dni wprawy i podejrzewam, że osoby o duzych dłoniach, ogarną to bez problemu.  Ale jednego będzie mi brakować… mega szybkiej responsywności!

Wielką niewiadomą dla mnie będzie zachowanie urządzenia pod kontrolą … ICS (android 4.0.x).Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...