W końcu mamy z prawdziwego zdarzenia Wiosnę nie tylko w przyrodzie ale też wśród wyznawców Geocachingu. Mam przyjemność zaprezentować dwie aplikacje pod Androida, o których można napisać: must have. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym zdaniem: Czas zacząć polowania! :)
OpenCachingFun
↗ Zacznę od programu, pozbawionego reklam i dostępnego za darmo ze strony Twórcy, Zeyomira ↗. Autor stworzył ten program w ramach nauki AndroidSDK, co uważam za bardzo dobry ruch. Tego programu nie znajdziemy w Google Play choćby dlatego, że… autor nie ma zamiaru płacić $25 za możliwość opublikowania. OCF jest w pełni kompatybilne z polską wersją Opencaching.pl, a dzięki OKAPI (OC API Reference) ↗ jest możliwość połączenia się z własnym profilem na OC.pl.
Na chwilę obecną, mamy wersję 0.4 a w niej
- wyszukiwanie skrzynek po: nazwie, kodzie (waypoint) i odległości od zadanych / aktualnego naszego połozenia
- pobieranie skrzynek na urządzenie (tryb offline)
- wyszukiwanie / filtrowanie skrzynek w trybie offline
- przegląd skrzynek offline
- zawiera opis
- zdjęcia
- kilka ostatnich wpisów do logbooka
- info na temat odległości i kierunku do skrzynki
W planach zaś:
- dodawanie wpisów do logbooka
- dodanie kompasu jako nawigacji
- przepisanie interfejsu, zgodnie z wytycznymi odnośnie Android 4.0
Skromny interfejs programu może zniechęcić początkujących ale jest napisana b.dobrze, nie zamula telefonu a jeśli tak jest, to tylko i wyłącznie wina łączy, za pośrednictwem której pobierane są kesze. Jego największe zalety to przede wszystkim tryb offline, łącznie z filtrowaniem zawartości i charakter niekomercyjny. Miałem przyjemność wymienić kilka maili z twórcą i choć projektem zajmuje sie w wolnych chwilach, to zapewniał, że nie zaniedba własnego dziecka. Oby tak było ;)
OpenCaching dla Android
↗Ten z kolei jest znacznie bogatszy (zeby nie napisać o niebo lepszy) w funkcje i użyteczny interfejs, co przełoży z pewnością na o wiele większe zainteresowania tym programem. Jest pierwszym, który w pełni obsługuje OC Nodes, dającą dostęp do ogólnoświatowej sieci serwisów z tysiącami keszami. Są to głownie: OC PL, OC US i OC UK, natomiast warto podkreślić, że OpenCaching.com nie jest obsługiwany przez program ani też nie należy do społeczności OC - zostało wykupione przez Garmina.
Co posiada powyższy program?
- profil użytkownika (autoryzacja via OKAPI)
- mapa skrzynek
- lista najbliżej polożonych skrzynek,
- pełna informacja o skrzynce, wskazówkach łącznie z logami i zdjęciami-spojlerami
- możliwość dodawania logów do serwisu
- nawigacja wraz kompasem
- tworzenie listy ulubionych skrzynek
- tryb offline (pobieranie na telefon skrzynek)
- wyszukiwanie skrzynki po
- nazwie
- właścicielu
- lokalizacji
Przyznacie sami, ze naprawdę dużo potrafi ten program i że warto wydać te 6.21zł z własnej kieszeni. Osobiście razi mnie fakt, ze płatny program korzysta z API OC, które jest… zupełnie za darmo w porównaniu do takiego Geocaching.com), aczkolwiek team b64.pl usprawiedliwiają się tak:
W stworzenie aplikacji włożyliśmy masę czasu i pracy, aby wszystko działało jak należy i każdy był zadowolony, dlatego zdecydowaliśmy, że aplikacja będzie płatna. Wprawdzie w Android Markecie istnieją darmowe alternatywy jednak są one dosyć trudne w obsłudze dla początkujących. Nie chcielibyśmy podzielić losu z aplikacją c:geo, której autor z braku czasu postanowił zaprzestać jej rozwijania i oddał ją w ręce społeczności. My czujemy się zobowiązani wysłuchiwać waszych sugestii i wypuszczać częste aktualizacje z nowymi funkcjami - w końcu jeżeli ktoś coś kupił, to może wymagać Także jesteśmy otwarci na sugestie i nowe pomysły.
źródło: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=6&t=6604 ↗
Rzeczywiście, widać tutaj kawał dobrej roboty z naciskiem na użyteczne UI dla zarówno początkujacego i jak zaawansowanego Keszera. Pozostaje mi nic innego jak tylko trzymać kciuki za dalszy rozwój programu - z pewnością będę śledził ich poczynania ;)
Ilustracje do wpisu
Columbus - to również warto mieć
↗Byłoby niesprawiedliwie, gdybym nie wspomniał o innym, zeszłorocznym odkryciu czyli o Columbusie ↗, opisanym przeze mnie w zeszłym roku. Widzę, ze sporo zmian przeszła aplikacja ale.. niestety ma dość nieprzyjemny interfejs.
A Columbus:
- potrafi zassysać skrzyneczki z OC PL łącznie z opisami, zdjęciami i hintami (tryb offline)
- potrafi dodawać logi do OC
- korzystać z zewnętrznych nawigacji do celu oraz kompasu
- tworzyć własne punkty orientacyjne
Aplikacja ta ciągle się rozwija, potrafi zassysać skrzyneczki z OC PL i nie tylko, łącznie z opisem i hintem i zdjęciami, a także
Testy
Oczywiście, wyżej wymienione aplikacje, zostały przeze mnie przetestowane w terenie podczas marcowych wycieczek ↗ na rowerze - możecie przeczytać o tym na moim bikelogu ↗. Do każdego takiego wyjazdu należało się dobrze przygotować, poprzez analizę trasy pod kątem lokalizacji keszy, gromadzeniu odpowiednich gpx’ów i wgraniu ich do urządzeń, a kończąc na zapoznaniu się z opisami i.. przyszykowaniu torby keszera.
To już rok!
Wtem przypomniałem sobie, że minął rok od pierwszego kesza, którego zdobyłem w pobliskim Grzybowie i od tego zaczęła się przygoda, obfita w rozmaite przygody, spędzone na rowerze. Czy to samemu, czy to z ekipą, najwazniejsze jest… zabawa! :) Statystyki nie są zbyt ciekawe ale się pochwalę:
- znalezione skrzynki: 34
- w tym nieznalezione: 3
- własne: 4
- przejechanych km na rowerze: 1556.01 km (w terenie 269.87 km; 17.34%)
- najdalej: OP24DE - Obieżywiat #1 Unieście ↗