Skip to content

10 miliardów pobrań - podsumowanie

Posted on:16 grudnia 2011 at 12:39
Reading TIme:4 min czytania
Feature Image for  10 miliardów pobrań - podsumowanie

Za nami dziesięciodniowa akcja promocyjna wujka G w Android Markecie, którą warto podsumować, bo jest o czym pisać. Przez  minione półtora tygodnia z uwagą śledziłem listę aplikacji, przecenione do $0.10 (w niektórych przypadkach należało doliczyć VAT) i … jestem zadowolony, bo wśród nich można było znaleźć naprawdę ciekawe produkty, których normalna cena odstraszała potencjalnych klientów. Ale jest druga strona medalu i większość może to potwierdzić - jestem zawiedziony, że nie było więcej pożytecznych programów czy narzędzi takich jak Widget Locker.

Ogromne przetasowanie na listach

Na wiele spraw wpływu nie mamy, bo prawdopodobnie ostateczne zdanie należało do twórców aplikacji, stąd też naprawdę wielkie brawa należą się programistom Beautiful Widgets, Endomondo Pro, ADW Launcher czy Swift Key X Keyboard za to, ze zgodzili się na tak wielką obniżkę cen. W zamian zyskali setki, jeśli nie z rzędu kilkaset tysięcy użytkowników, nowych użytkowników.

Najlepiej widać to po listach najlepszych płatnych i najbardziej dochodowych aplikacji w Markecie, gdzie w pierwszej dziesiątce znajdują sie takie produkty jak Shazam, SoundHound, Endomondo Pro czy Beautiful Widget a także SlideIt Keyboard i Swift Key X Keyboard. Doskonale widać gusta ludzi, którzy woleli kupować przydatne narzędzia czy programy dla Androida niż gry, które owszem są bardzo ciekawe, multimedialne i grywalne ale mogą szybko znudzić się  albo zbyt bardzo obciążą system.

Dodatkowo warto przyjrzeć wykresom pobrań, znajdujących się na stronach poszczególnych aplikacji w Markeci - w wielu przypadkach mówimy o ponad 100-200 tysięcy pobrań w ciągu 24-30 godzin! To jest naprawdę wielki sukces. Sprawdza sie zasada, że im mniejsza cena, tym większa popularność.

Czy się opłacało?

To zasadnicze pytanie, które przede wszystkim powinny być skierowane do developerów i samego pośrednika, jakim jest Android Market. Ale ja jako konsument - klient też powinienem ocenić czy warto było czekać za aktualizacjami list i… sparowanie z marketem karty bankowej.

A więc

Programy, które kupiłem

Jest ich sporo, bo ponad 17 pozycji ale pozwólcie ze kilka z nich wyróżnię, gdyż zasługują na kilka zdań na blożku. :)

Fruit Ninja

Gierkę widziałem na Ipadzie Orzecha i powiem szczerze, że mi się bardzo spodobała. Głupia a zarazem fajna, wymaga troszku precyzyjnego machnięcia narzędziami ;-).

Read It Later

Wcześniej korzystałem z innego sposobu oznaczania artykułów do przeczytania na później - Springpad czy Diigo - ale jakoś Read It Later to robi bardziej sensownie. A lista stale rośnie ;-)

Star Chart

Program wspierające obserwację gwiazd na niebie, bardzo pomocne jeśli masz własne i cudze dzieci, którym chcesz zaimponować. Kto wie, może w ten sposób zachęcimy je do poznawania świata poprzez obserwacje i naukę.  Osobiście jestem bardzo z tego programu zadowolony, przyda mi się to w okresie letni podczas nocnego rowerowania :)

SketchBook Mobile

Dość przyjemna aplikacja do rysowania / projektowania jakiegoś schematu / obrazku, przydatne posiadaczom tabletu z rysikiem - choć 4” też niczego sobie poradzą, ale to średnio wygodne jak dla mnie ;-).

Shazam vs SoundHound

Kiedy kupiłem SoundHound, byłem ciekaw czy konkurent w tej klasie też będzie dostępny za grosze .  A to dlatego, że rzeczywiście potrafią rozpoznać mniej znany utwór, który słyszy się  w radiu/ na dyskotece (w teorii). W praktyce wygląda tak, że Shazam ma o wiele większą bazę  nowych utworów z elektronicznych gatunków (klubowych, house’owych  czy trance’owych) aniżeli SoundHound. Z kolei SoundHound częściej trafia w klasycznych utworach, takich jak Grechuta, Niemen, Breakout.

I mają wadę jedną ale wielka - nie znajdziemy polskich utworów z pomocą Shazam czy SoundHound.

Oraz inne aplikacje:

Było warto, pozostaje niesmak

Z jednej strony były to udane zakupy, bo zamiast 20-50zł wydałem zaledwie 7-8zł - banan na twarzy. Z drugiej strony oczekiwania większości z nas były znacznie większe, nie na gry a bardziej na narzędzia czy programy. Ja miałem nadzieję, że dadzą widgetlockera, camera360 ultimate czy TapaTalk za groszowe sprawy. Tak czy inaczej, wydaje mi się, że nie było przegranych, że każda ze stron może być usatysfakcjonowana wyborem produktów, przedstawionym przez specjalistów Android Marketu.

Czy takie okazje będą sie powtarzać? Być może, fajnie by było, gdyby cyklicznie od czasu do czasu powtarzali tego typu akcje ;-).

A Wy jakie programy kupiliście? Jeszcze inne niż ja, czy raczej się pokrywają z w/ w listą?Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...