Skip to content

O programie "TestujSmartfona" i Huawei U8500

Posted on:26 sierpnia 2011 at 23:48
Reading TIme:5 min czytania
Feature Image for  O programie "TestujSmartfona" i Huawei U8500

LG 2X P990 vs Huawei Ideos U8500

Chciałoby się powiedzieć, że mam Huawei i nie zawaham go użyć. Oczywiście telefon ten otrzymałem w ramach wielkiej kampanii reklamowej Play z Kubą W. na czele. O ile sama idea jest słuszna i godna naśladowania, o tyle niestety całościowo wypada koszmarnie - a to za sprawą słabego i taniego modelu z półki low-end.  Wiele blogerów już podsumowało swój udział w tej kampanii, tym razem ja to czynię.

O programie

TestujSmartfona to program, w ramach którego można przetestować konkretny model dotykowego telefonu, wyposażonego w system android przez całe 2 tygodnie, zupełnie za darmo. Dzięki temu potencjalny klient zapozna się z obsługą telefonu, zaletami i wadami systemu Android a także z ofertami i usługami Play. Do tego otrzymuje gratis starter PlayFresh i poprzez realizowanie  zadań, może otrzymać atrakcyjne nagrody. Każdy starter zawiera 5zł + 1GB transferu do wykorzystania.

To tyle medialnej papki. Osobiście uznaję ten program za bardzo dobry pomysł, zwłaszcza dla klienteli Play, którzy mają problem z wysokimi rachunkami - ważne, że ponosi się dodatkowych kosztów w ramach tej zabawy, zresztą pożytecznej.

Niestety jest kilka problemów i wątpliwości:

Na fejsbukowej stronie Play doskonale widać, z jakimi problemami borykają użytkownicy a właściwie testerzy i jak świetnie działają marketingowcy. Brawo..

Huawei Ideos U8500

Na pierwszy rzut oka, opakowanie telefonu jest ładne, podobnie jak jego wnętrza. Zawartość jest uboższa o wspomniane słuchawki - równie dobrze mogli przygotować mniejsze pudełka (pokłon w kierunku ekologii). Dobra to bierzmy się za telefon.

Nie będzie niespodzianki, bo ten telefon jest po prostu do bani, w połowie nie równa się z modelami z semi-end ani nie jest groźnym konkurentem wobec mojego pierwszego telefonu, jakim był LG GT540 - fakt, ze różnią się wersją systemu.

Przyjrzyjmy się specyfikacji Huawei:

Dla porównania specyfikacja LG GT540

Takie tam screeny dla specjalistów (*)

Gołym okiem niczym szczególnym się nie różni poza wersją OS czy zegarem procesora. Ogólnie Huawei U8500 daje radę,  przeważnie jest stabilnym telefonem, rzadko dochodzi za zająknięcia. Niestety filmiki z YT, czy gry typu Angrybirds powodują niezłą zadyszkę - słaby procek. Przeglądanie stron internetowych nie należy do przyjemności;  podobnie jest z pisaniem smsów czy e-mail - 3” ekran to jednak za mały na moje palce.

Bateria (1150mAh) jest nieco słabsza od standardowej LG’ów, pozwala pond 20h mieszanego trybu pracy (czuwanie + przeglądanie Internetu) - raz mi się zdarzyło przekroczyć 25h. Wielokrotnie powtarzałem, ze sieć Play jest siecią niezwykle niestabilną, która doprowadza do szału telefony - mam tu na myśli przeskoki między siecią macierzystą a roamingiem krajowym w plusie, co niekorzystnie odbija na połączeniu z Internetem. W moim domu wykrywa HSPDA, co jest dla mnie szokiem ale … to tylko z nazwy, bo z wielokrotnych testów, przeprowadzonych za pomocą aplikacji Speedtest.Net, wynika że prędkość jest poniżej oczekiwań, na poziomie odpowiadającym standardowi EDGE -a to z kolei rozwiało to moją wątpliwość przy podpisaniu kolejnej umowy z iplusem w listopadzie.

Całość jest wykonane z miękkiego, taniego plastiku ale kształt jest mi na rękę. Nadal nie mogę zrozumieć, co za idiota wymyslił umiejscowienie slotu microUSB w górnej części, tuż obok wejścia słuchawek?! Do góry nogami mam ładować smartfona? No-Way.

Aparat fotograficzny jest pozbawiony LED/Flash, więc można zapomnieć o robieniu byle jakiego zdjęcia w niedoświetlonym miejscu. Jeśli w LG 2X było porażką, to nie wiem jak skomentować w testowanym modelu…

http://www.youtube.com/watch?v=PrDVTHlxymI

Skoro robi koszmarne zdjęcia, to beznadziejne kręci filmik. Godzina popołudniowa, zabawa z kotem sąsiada. Swoją drogą jest głupi.

Subiektywna opinia

Zastanawia mnie jedno: skoro Play wypożycza telefony do testów, to dlaczego nie pofatygował się z fabryczną folią na ekran i klapkę od baterii? Odkąd pamiętam, to zawsze nowy, świeżo rozpakowany model telefonu ma zawsze oklejoną folię, która chroni przed ryskami, piaskami i tłustymi odciskami paluchów.

Jeśli na tym mają polegać reklamy smartfonów z Androidem na pokładzie,  to lepiej zaniechać tego typu kampanie. Skutek jest zgoła odmienny, wręcz szkodliwy dla Zielonego Robota. Zadałem pytanie na Twitterze (przy okazji popieprzyło mi się z modelami telefonów - Samsungowi przypisałem Wildfire S -_-’), dlaczego Samsung badz HTC nie przystąpiło do współpracy z  Play w zakresie testów…szybko otrzymałem odpowiedź, ze chodzi głównie o ceny pojedynczego modelu i o to, że Play nie byłoby stać na tak (nie)poważne kampanie. A propos testów, Samsung Polska robi takie testy na własnych zasadach - brawo!

Testuj Smartfona to z pewnością innowacyjna kampania w Polsce na tak szeroką skalę, gdzie każdy mógł się dostać - były pojedyncze przypadki odmowy. Play od początku charakteryzował się świeżością, ciekawymi pomysłami i ofertami - przyznaję się ze kolorystyka bardzo przypadła mi do gustu,  podobnie jak kiedyś Heyah.  Lecz wykonanie i wybór sprzętu to totalny fail z ich strony, który może odbić z czkawką przez dłuższy czas. Jeśli koniecznie miał być telefon z niskiej półki, to czemu nie wybrano modelu innego chińskiego producenta, ZTE? Zwłaszcza ZTE Blade?

I tak, zgłaszając się do tego programu, poprzez podanie nr PESEL, adresu domowego i nr tel, sprzedałem się jak tania (wiadomo co) i ciekawe co oni z tym zrobią? Może faktycznie przygotują dla mnie korzystną ofertę? Ostatecznie można zawsze cofnąć zgodę na przetwarzanie i publikację moich danych przez Play i firmy trzecie. Prawda? (*) Tak, zrootowałem telefon, zeby móc zrobić screeny. Użyłem do tego program GingerBreak, znaleziony na forum XDA - nie moja wina, że zapomniano o tym. Oczywiscie, w każdej chwili mogę unrootować i po sprawie.

A Wy?

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? :)Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...