Skip to content

Locus - kolejny mapnik offline dla Androida

Posted on:10 sierpnia 2011 at 22:39
Reading TIme:4 min czytania
Feature Image for  Locus - kolejny mapnik offline dla Androida

Locus na Android

Locus to kolejna bardzo ciekawa aplikacja, która powinna znaleźć się w urządzeniach każdego szanującego się fana outdoor’owej aktywności - bogato wyposażony elektroniczny mapnik GPS dla Androida.  O zaletach i wadach a także funkcjach, możecie poniżej przeczytać.

Funkcjonalność

Na początek warto przedstawić listę funkcjonalności:

Sami przyznajcie, ze calkiem spore możliwości jak na mapnik przystało.

Obsługa

Na pierwszy rzut oka, wygląd jest bardzo prosty i przejrzysty, najważniejsze elementy takie jak gps/baza danych/mapy czy lokalizacja punktu oraz menu są rozmieszczone w dolnych i górnych częściach ekranu - reszta jest dostępna z menu.

Tapnięcie dłużej w jednym miejscu powoduje wyświetlenie adresu tejże lokalizacji.  Tak naprawdę wielkiej filozofii tutaj nie ma ;)

Ściąganie map

Kolejna ważna funkcja, która z pewnością się przyda w terenie, zwłaszcza tam, gdzie mobilny Internet raczej chodzic nie bedzie, to właśnie ściągniecie fragmentów map na kartę pamięci urządzenia. W przypadku TB, trzeba było skorzystać z różnych aplikacji na lapku, o tyle w Locusie wystarczy Internet (via wifi / gsm), odrobina cierpliwości i ewentualnie ładowarkę pod ręką.  Warto dodać, ze tak zaimportowana mapa będzie obsługiwana tylko przez Locusa badz inne aplikacje wspierające dane sql.

Postępujemy wg. kolejności:

  1. z menu wybieramy opcję mapy a następnie zakładkę online
  2. w zakładce online do wyboru mamy mapy od kilku dostawców ale także można wybrać mapy WMS
  3. w zakładce download opcją zaznacz obszar zaznaczamy interesujący nas obszar, po czym nalezy potwierdzić wybór (zielony tick)
  4. pojawia się okienko pobierania, gdzie do wyboru jest interesujaca nas warstwa - im dokładniejsza mapa, tym większa waga pobranych plików
  5. I pobieramy.
  6. Zapisaną mapkę możemy wybrać w zakładce Personal.

Mapy WMS

Projekt GEOPORTAL.GOV.PL to infrastruktura węzłów Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennych (KIIP), współpracujących ze sobą i świadczących usługi : od wyszukiwania i udostępniania danych, aż do ich analizy. Geoportal tj. portal internetowy zgodny z dyrektywą INSPIRE, pełniący rolę brokera, udostępniającego użytkownikom dane i usługi geoprzestrzenne poprzez wyszukanie żądanych informacji. Jednym z wymagań zbudowanego rozwiązania jest zapewnienie interoperacyjności rozumianej jako możliwość współdziałania węzłów infrastruktury niezależnie od platformy sprzętowej, systemowej i programowej poprzez przyjęcie, że implementacja węzłów infrastruktury jest zgodna z uznanymi standardami światowymi (normy ISO i zalecenia OGC) oraz z opracowywanymi standardami krajowymi.

Jak widać rządowy projekt jest zestawem konkretnych ustandaryzowanych rozwiązań, z których możemy korzystać nieodpłatnie. Niestety zdarza się od czasu do czasu napotkać na awarie serwerów z powodu nadmiernego obciążenia. Stąd też od jakiegoś czasu wisi nowy regulamin, który udostępnia dane do celów niekomercyjnych - screeny poniżej.

Oczywiście z tych map można skorzystać w locusie, definiując odpowiednie ścieżki - lista dostępna jest na stronie geoportalu. Od siebie dodam, że niektóre mapy mogą być dezaktualizowane  np. nie pojawiły się nowe osiedla / drogi /autostrady (haha) na mapach..

Różnice między Free a Pro

Zacznę od tego, ze programy dodatkowe są dostępne dla obu wersji, co jest bardzo dobrą informacją. A także bazy map, punktów POI/WPTS/GPX track są także wspólne dla free/pro. W wersji free na pewno będą wyświetlane reklamy oraz nie będą dostępne zaawansowane funkcje - zapoznajcie się z tą stroną.

Większej różnicy nie widzę… Aczkolwiek zauważyłem ze Locus Free wolnie łapie satelity GPS (łacznie z fix) aniżeli wersja Pro - być może to błędne odczucie.

Na chwilę obecną Locus Pro kosztuje ok. 17zł - cena bardzo, natomiast po Internecie krąży wersja edukacyjna ;).

Screeny

Locus a Trekbuddy

Zimą tego roku opisałem jedną z najlepszych aplikacji typu nawigacja/mapnik offline dla Androida, którą po dzień dzisiejszy bardzo cenię i z niej korzystam - mowa oczywiście o Trekbuddy. W międzyczasie w różnych miejscach padały komentarze, abym przetestował inną, nieco bardziej rozbudowaną aplikację, która ma i jest silnym konkurentem wobec wspomnianego TB.

Locus posiada narzędzie do geocachingu i pobiera wszystkie informacje nt keszy z geocaching.com, znajdujących się w okolicy ale niestety ich za wiele nie znajdziemy a sam znajduję i zakładam przy pomocy OC.pl. I dlatego pozostaje mi albo korzystać z Columbusa albo pobierać GPX’y ze strony OC.pl i wgrywać z poziomu karty pamieci do programu.

TB w porównaniu do Locusa jest ubogi w narzędzia / ustawienia ale z drugiej strony cenię jego prostotę  w obsłudze, wiedząc ze na bank zadziała - trochę wspólnych wycieczek za sobą mamy i jakoś nie wyobrażam, żeby miało być inaczej.  Na pewno brakuje możliwości ściągniecia map z Internetu, informacji nt. punktu czy wygodnego edytora istniejących punktów wraz z wykresami i innymi statycznymi pierdółkami.

W poście o TB pomyłkowo użyłem słowa nawigacja offline dla Androida, bo tak naprawdę bardziej jest mapnikiem aniżeli nawigacją, która w pewnym stopniu jest automatyczna, posiada inteligentny system wyboru tras… a w TB/Locusie to człowiek odpowiada za dobór trasy

Ostatecznie wybór należy do Was, wszystko zależy do wymagań użytkownika - w każdym razie ja zostawiam sobie to i to  na wszelki wypadek.

Android MarketMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...