Skip to content

Recenzja LG Swift 2X P990 - telefon nie z tej planety

Posted on:20 maja 2011 at 21:51
Reading TIme:7 min czytania

Tydzień z 2X P990 za mną i zakochałem się w tym telefonie - czas zatem podsumować ten okres. Trochę rozmawiałem i pisałem, trochę pograłem i robiłem zdjęc a przede wszystkim używałem go do oglądania seriali online i filmów avi a także do poszukiwania skrzynek podczas wycieczek rowerowych. Zapraszam do czytania mojej recenzji, oglądania zdjęć i filmików.

Na początek przypomnę, że dzięki agencji Streetcom i polskiemu oddziałowi LG mogę bawić sie najnowszym modelem ze stajni LG. Moim zadaniem było przetestowanie pod każdym względem (bez urazów technicznych) a następnie zrecenzować wyniki moich testów. W następnym tygodniu zostanie zorganizowany konkurs dla Was, a nagrodę ufundowała agencja - na pewno nie będzie to telefon.

Podział recenzji

Długo się zastanawiałem nad recenzją, żeby nie była ani długa ani nudna. Stąd podział na :

Mam nadzieję, że każdy coś dla siebie znajdzie a o specyfikacji pisałem w poprzednim wpisie.

Najważniejsze cechy i funkcje

Duży ekran o wysokiej rozdzielczości

4” to naprawdę duży ekran o świetnych barwach koloru i mimo, że nie jest to z serii Amoled, to daje radę. Nawet w warunach słonecznych można korzystać z telefonu. 4” o rozdzielczości 800x480 px sprawia, ze oglądanie filmów HD czy grafiki w grach to czysta przyjemność dla oka.

W końcu taka wielkosć jest odpowiednia dla moich palców, ponieważ pisanie jest bardzo wygodnie i w końcu nie muszę poprawiać każdego wyrazu, jak to miało miejsce w GT540 ;)

Procesor nVidia Tegra2

Najważniesza rzecz w telefonie - bardzo wydajny dwurdzeniowy procesor, który jest odpowiedzialny za wielozadaniowość i bezkonfliktową pracę systemu Android. I faktycznie, nie miałem problemu z dostępem do wszystkich narzędzi i programów, które były zainstalowane w telefonie. Podobnie było z odtwarzaniem muzyki czy filmów, nie wspominając o grach.

Grafika w grach

Co prawda nie należę do tych, co uwielbiają spędzać czas przy różnych grach, to jednak grafika robi ogromne wrażenie na mnie. Skorzystałem z gry Shrek Karting, które dostarczył producent wraz z Androidem. Już nie mogę doczekać się bardziej rozbudowanych gier, nad którymi pracują m.in EA, Gameloft czy Unreal.

Wsparcie dla technologii Flash

Praktycznie

nieograniczone możliwości korzystania z aplikacji i stron napisanych we flash / flex. Tak więc oglądanie filmów online w trakcie podróży nie stanowi problemu. I również takie cuda jak fotka.tv, bezproblemowo zadziałają - sprawdzone ;)

Bateria

Wiele razy zastanawiałem się, jak długo pociągnie bateria, skoro GT540 z trybem zmiennym, potrafiło pracować przez 12-14h. W zależności od trybu pracy, LG 2X potrafił działać od 3-4 h do 16-22h - na czuwaniu pociągnąłby jeszcze dłużej.

Poniżej zamieszczam wykres zużycia baterii wraz temperaturą, która miejscami byla bardzo wysoka. Cóż, taka cena, którą trzeba zapłacić za stabilną pracę

Zmienny tryb to oczywiście Internet via wifi / 3G przy włączonym GPS zawsze. Zdarzało robić zdjęcia, oglądać filmiki z YT a najbardziej to przeglądanie stron WWW

HDMI

Coraz więcej nowych urządzeń jest wyposażonych w złącza HDMI, które pozwala na wysoką jakość oglądanych materiałów. I tak, dzięki 2X możemy obejrzeć filmy i zdjęcia zrobione telefonem, przeglądać strony WWW a także poprowadzić spotkanie z pomocą prezentacji (pdf, ppt).

PrintScreen

Producent nie zapomniał o tym i umożliwił zrobienie screenów bez konieczności wgrywania roota i dodatkowej aplikacji robiące zrzuty ekranowe. Wystarczy dlużej przytrzymać Home i naciśnąć przycisk Power, screen zostaje zapisany na karcie pamięci. Niby banalna rzecz a jakże ważna.

Gesty

Do tej pory z gestami jako tako miałem okazję spotkać tylko w ajfonach i w przeglądarkach systemowych. 2 razy pukanie w bok to przewinięcie utworu, raz puknięcie w górę/dół/lewo/prawo podczas pisania powoduje przesunięcie kursora o jeden znak lub jedną linię. To tylko kilka przykładów ;).

Dodatkowe aplikacje

Wolę czystoe systemy operacyjne bez żadnych dodatków i ograniczeń ze strony operatora czy producenta. Tym razem jest inaczej a LG wraz z urządzeniem dostarczył m.in.

Wykonanie wygląd i design telefonu

Wyglad może nie jest innowacyjny i nie szokuje ale z pewnością nawiązuje do modeli konkurencji, zwłaszcza Iphone 4 czy Samsunga SGS - mnie to osobiście bardzo cieszy.

Tak, LG zdecydowanie odrobiło zadanie domowe, wypuszczając świetnie wykonany telefon. To, co najbardziej mnie irytowało w GT540, zostało naprawione. czyli: minimalizacja ilości przycisków, umiejscowienie złączy USB w dolnej części telefonu oraz dodatkowy przycisk Power, umiejscowiony obok gniazdka mini-jack. Warto zwrócić uwagę na pudełko, w którym telefon przyszedł; równie gustowne wykonanie co telefon.

Ogólne wrażenia z użytkowania

Telefon jest wyposażony w nienajnowszą wersję systemu (2.2.2) ale producent zagwarantował aktualizację do 2.3.2 (?), do którego może dojść na przełomie czerwca i lipca. Mimo wszystko, działa pieknielnie szybko, dostęp do informacji, robienie zdjęć czy odtwarzanie filmu i muzyki - praktycznie bez zająknięcia. To bardzo cenię i wymagam od telefonu. Producent postarał się, przygotował pakiet preinstalowanych programów i gier. Standardowy launcher nie przypadł mi go gustu - do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego każe grupować wg. instalowanych i ściągniętych. Dlatego dość szybko zastąpiłem go darmowym i znacznie rozbudowanym - Go Launcher (jakością i szybkością nie ustępuje konkurencji w postaci Launcher Pro+)

Największą bolączką zdaje się być aparat fotograficzny. Niby ma te 8mpx to jednak jakościowo nie usatyfakcjonuje mnie jako amatora fotografii. Przede wszystkim brakuje ostrości a zdjęcia wydają się być takie rozlane, zbyt miękkie. Wiem, że to tylko telefon ale skoro w moich rękach jest high-endowy model, to raczej powinno być z najwyższej jakości. Miejmy nadzieję, ze przy następnych modelach popracują nad optyką.

Rozszerzony opis o opcjach aparatu wraz ze zdjęciami

Video szału też nie robi ale to może zależeć od systemu. Dla przykładu nakręciłem w dwóch wersjach:

Dźwięki zarówno w słuchawce i jak te zewnętrzne są bardzo dobrej jakości i przede wszystkim głośne i wyraźne - dla mnie jako osoby niedosłyszącej to podstawa. Poniżej macie porównanie między GT540 a 2X P990 - sami przyznacie, ze nie ma co porównywać, prawda? ;)

Korzystając z uprzejmości brata, przetestowałem telefon pod kątem HDMI, podłączając pod telewizor Sony Bravia. Wysoka jakość nadawanego obrazu, który automatycznie wyświetla w 1020p, odtwarzane dźwięki - rewelacja. Ehh.. żałuję, że w domu nie mamy porządnego TV ze złączami HDMI. Jedyne mankamenty to brak dźwięku w grze (być może z mojej winy bo coś nagrzebałem ;) i lekko ucięty obraz na TV - niezależnie od nadawanego formatu.

)Nie byłbym sobą, gdybym nie przetestował telefonu w terenie ;) i była okazja sprawdzić telefon pod kątem GPSu w terenie. W zeszłą sobotę po zakończeniu rajdu rowerowego, przy pomocy 2X namierzyłem kolejne skrzyneczki, zwanymi keszami i tak, duży ekran zdecydowanie mi pomógł - niestety GPS bardzo długo łapał fix’y :/, mialem wrażenie, że znacznie dłużej niż w GT540.

GT540 vs 2X P990

To zupełnie 2 różne epoki, choć dzieli ich prawie 1.5 roku. Widać, jak bardzo zmienilo się na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Dla porównania: 600 MHz vs 1GHz, RAM: 168MB vs 512MB, Ekran: 320x480 / 256k kolorów / 3 ” vs 480x800 / 16mln kolorów / 4”. Coś więcej potrzeba?

Więcej materiałów

Zdjęcia znajdują się tradycyjnie w picasowej galerii.

Wyświetl wszystkie

Uzyskaj własny

Natomiast resztę filmów możecie obejrzeć na stronachYT

Zdjęcia foto (aktulizacja z 21.05.2011)

Zdjęcia nie wychodzą najlepiej, o czym wspomniałem wyżej, natomiast sam aparat został wyposażony w sporą ilość opcji o różnym stopniu zaawansowania. Dzięki temu, zdjęcia możemy zrobić w różnych warunkach.

Sami oceńcie jakość ;-)

Podsumowanie

Ostatnie 10 dni upłynęły bardzo szybko i utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to prawie idealny i wymarzony telefon. Prawie, bo jednak jakość robionych zdjęć nie powala i GPSy wciąż działają wolno. Tak, przyzwyczaiłem się do niego, do szybkiej responsywności samego systemu i programów a także jakość wykonania sprawia, że telefon bardzo dobrze leży w dłoni.

Mam nadzieję, że producent będzie wspierał telefon przez najbliższe 2-3 lata poprzez różne aktualizacje zarówno systemu i jak samych dodatków do telefonu.

Jak macie jakieś pytania bądź wątpliwości, to śmiało walcie, przy czym techniczne testy typu: upadek na drogę, utopienie telefonu itp. nie wchodzą w grę ;).Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...