Skip to content

o cholera - rachunek za prąd!

Posted on:18 kwietnia 2011 at 18:39
Reading TIme:3 min czytania

Siedzę sobie w altanie koło domu i dumam sobie nad rachunkiem za prąd - tego typu należą do jednych z największych do zapłacenia. Prawie 40cm kwitek z danymi, w taki sposób rozpisany, że prawie nic z tego nie wynika - ani słowa wyjaśnienia. Największy lament jest gdy pobijemy się rekord - wtedy naprawdę jest źle. Też tak macie?

Enea

Polska została podzielona na strefy, nad którymi pieczę sprawują firmy energetyczne. W przypadku Wielkopolski, mamy do czynienia z Enea, z dawną Energetyką Poznańską i w zasadzie z nimi nie mieliśmy jakoś problemu. Jeśli się połamały drzewa / gałęzie i z tego powodu została zerwana linia, pogotowie w miarę szybko reagowało na tego typu zdarzenia - w końcu we Wrześni jest zakład techniczny i może dlatego taka szybka reakcja?

Taryfikacja

Obecnie w Enei mamy następujące taryfy:

Tak szczegółowo rozpisali każdą opłatę, że ja praktycznie nic do powiedzenia nie mam.

Opłaty zmienne i stałe

Niestety operatora nie było stać na wyjaśnienie pojęć typu: Energia czynna / zmienna sieciowa, opłata jakościowa itp. Ale na szczęście znalazłem na stronie TotalMoney poradnik, jak odczytać rachunek i na jego postawie w skrócie przedstawie to, za co tak naprawdę jeszcze płacimy.

Ile ile?

Zestwienia z ostatniego rachunku:

Uprościłem rachunek do kilku pozycji. Sprawdziłem także za pośrednictwem Kalkulatora online jakby teoretycznie wyglądała opłata za energie w innych taryfach.

W zasadzie to w domu, wszystko to, co jest zbyteczne nocą, jest wyłączone z kontaktu czyli telewizory, radia, ładowarki, światła - nic, co wymaga trybu czuwania. Mikrofalówka, piekarnik, pralka - kilka razy na tydzien, lodówka - niemal bez przerwy, podobnie jak boiler, który jest również ogrzewany C.O. U mnie w pokoju zdarza się czasem zostawić włączonego lapka z routerem badz co badz z ładowarką w sieci. No cóż, trzeba z tym pogodzić się.

A u was?

A jak jest z tym u Was? Ile płacicie za prąd (ile zużywacie kWh)? Jestem ciekaw cholernie.

Oświadczam, że ten wpis nie jest wpisem sponsorowanymMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...