Skip to content

Geocaching - świetna zabawa na świeżym powietrzu

Posted on:30 marca 2011 at 02:38
Reading TIme:2 min czytania

Zaintrygowany wpisami Lavinki i Meteora, zacząłem interesować się geocachingiem - taka geogrywalizacja w czasie rzeczywistym, mająca na celu zdobycie skarbów, ustawionych przez innych uczestników (tzw. właścicieli). Skarb to tak naprawdę odpowiednio zabezpieczone i wodoszczelne pojemniki, zawierajace drobne sprawunki i dziennik (ang. logbook), w którym znajdziemy wpisy poprzednich zdobywców. W ramach tego można dokonać transakcji, polegającej na wymianie rzeczy: np. smycz za geokreta. Idea jest bardzo prosta, wystarczy przestrzegać zasad, warto też podkreślić, ze w tym wszystkim chodzi o dobrą zabawę.

Ale dlaczego?

Jak wiecie, lubię spędzać wolny czas na rowerze (jeśli pogoda na to pozwala), w ten sposób odpoczywam od szarej rzeczywistości a jednocześnie mam kontakt z przyrodą, ciszą… Lubię zwiedzać nieznane dotąd mi miejsca, zapoznawać z historią regionu a do tego robić zdjęcia ku pamięci - sporo z nich znajdziecie właśnie na fotoblogu. Nie umiem wytłumaczyć, co takiego fajnego jest w keszach.. Może dlatego, ze wyzwala sporą dawkę adrenaliny, zmuszając szare komórki do optymalnego i logicznego myślenia poprzez analizę faktów (nie zapominajmy także o tzw. szczęściu;-). Na razie zdobyłem jednego kesza, w pobliskim Grzybowie, o czym wspomniałem w rowerowym wpisie. Ale jutro, tzn. dziś, planuję atak na kolejne 2 - 3 pozycje w Poznaniu. Będzie trzeba kiedyś podlecieć do stolicy WLKP rowerem i pomacać pozostałe dostępne skarby.

Narzędzia

Podstawowym warunkiem jest posiadanie GPS’a, ułatwiajacy zlokalizowanie skarbu na podstawie zapisanych waypointów. W moim przypadku rolę gps’a przejmuje GT540, a głównym programem nawigującym jest właśnie Trekbuddy - można wykorzystać Mapy Google z ustawionymi wcześniej pozycjami. Do tego dochodzą takie aplikacje jak Springpad czy Power Note, do których wrzucam notatki, zdjęcia i różne przydatne rzeczy, pochodządze np. z Opencaching.PL. OpenCaching to baza danych zarejestrowanych skrzynek/geokretów, stworzonych przez użytkowników; także pozwala na zarejestrownie daty zdobycia keszy, opisu w jakim stanie znajduje się oraz opinii zdobywców (pos/neg/uwagi). Polecam każdemu zainteresowanemu na początek zapoznanie się z zawartością Wiki.

Polecam taki aktywny odpoczynek, tym bardziej że cała rodzina może (powinna) brać udział w tym. W końcu wiosna staje się faktem, prawda?

A tak na marginesie

Muszę przyznać, że niewiele ostatnio piszę na blogu, mam parę tematów, które chciałoby poruszyć ale jednak z weną bywa różnie. Dodatkowo niektóre tematy wyczerpują dyskuje na FB czy na blipie, to też nie ma sensu rozszerzać z poziomu mojego skromnego notatnika. To chyba dotyczy każdego mniej lub bardziej znanego bloga.

Postaram w najbliższym czasie rozruszyć bloga. Trochę o rowerze, trochę o androidzie i też ubuntu - nazbierało się. Tymczasem dobranoc!Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...