Skip to content

Ubuntu 9.10 + dźwięki (znów)

Posted on:22 stycznia 2010 at 15:07
Reading TIme:2 min czytania

Mając na uwadze wcześniejsze problemy z dźwiękiem (9.04), liczyłem że w kolejnym wydaniu będą poprawione błędy, bo końcu nie byłem jedyną osobą z takim problemem (sądząc po ilościach postów na forach). Aż do wczoraj nie było żadnych symptomów, jakoby dźwięk odmawiał współpracy, a gdy się objawiły, to albo coś przerywało muzykę albo była totalna cisza w głośnikach.

Logi to podstawa

Nie trzeba powtarzać, że w takich wypadkach należy sprawdzić logi systemowe, w których być może zawarto informacje o konfliktach itp. Otóż:

Jan 22 10:43:11 bob-PC pulseaudio[2035]: alsa-sink.c: ALSA została wybudzona, aby zapisać nowe dane do urządzenia, ale nie było nic do zapisania. Jan 22 10:43:11 bob-PC pulseaudio[2035]: alsa-sink.c: Prawdopodobnie jest to błąd w sterowniku ALSA “snd_intel8x0”. Proszę zgłosić ten problem programistom ALSA. Jan 22 10:43:11 bob-PC pulseaudio[2035]: alsa-sink.c: Wybudzono za pomocą ustawienia POLLOUT - ale jednoczesne wywołanie snd_pcm_avail() zwróciło zero lub inną wartość < min_avail. Jan 22 10:43:12 bob-PC pulseaudio[2035]: ratelimit.c: 5 events suppressed

Mimo próby restartów ALSA, dźwięk nadal nie chciał działać.

Próba reanimacji nr 1

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem, to aktualizacja alsy metodą, którą podałem w/w wpisie, a pochodzącą z tego tematu na ubuntu.pl. Aktualną wersją ALSA jest 1.0.22.1 - jest to dość istotna informacja, którą należy wpisać w trakcie wykonania skryptu, a osobiście zaufałem 1.0.21. Metoda ta nie do końca się sprawdziła, gdyż domyślnie ubuntu nie obsługuje polecenia alsaconf, która standardowo powinna być w alsa-utils, co też zresztą zaznaczyłem w notatce z 16/10/2009.

Nie wiedząc czemu, metoda ta nie do końca podskutkowała - może innym akurat to wystarczy.

Próba reanimacji nr 2

Tutaj pomocną dłoń podał MatiPL, któremu z tego miejsca serdecznie dziękuje za poświęcony czas i za pewnego linka, który posłużyło jako kolejne rozwiązanie. Dodam, że zadziałało ;-).

Sposób instalacji i kompilacji wydaje się być banalnie prostym, dla laika niekoniecznie

  1. Instalacja / aktualizacja paczek : (nie muszę dodawać, że alsa-utils najlepiej pobrać z alternatywnego źródła)

$ sudo su # aptitude install alsa-base alsa-utils build-essential linux-headers-$(uname -r)

  1. Deaktywujemy:

# alsa unload

  1. Wychodzimy z roota, pobieramy paczkę i rozpakowujemy ją:

# exit $ wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-driver-1.0.21.tar.bz2 $ tar xvf alsa-driver-1.0.21.tar.bz2

  1. Konfigurujemy i kompilujemy (przy konfiguracji można zastosować domyślne ustawienia bądz bardziej złożone; można takze pobrać starszą / nowszą wersję ALSA)

$ cd alsa-driver-1.0.21 $ ./configure $ make

  1. Wchodzimy ponownie jako root i instalujemy tylko moduły

$ su # make install-modules

  1. Włączamy ALSA ze wsparciem dla danej karty dźwiękowej (w moim przypadku było snd_intel8x0)

# modprobe snd_intel8x0

(albo skorzystać z kreatora)

# alsaconf

  1. Na sam koniec ustawiamy sobie systemowy mixer lub:

# alsamixer

  1. Ewentualnie dodać swoje konto do grupy AUDIO:

# useradd -G audio TWOJA-NAZWA-USERA

Proszę o…stabilność

W moim przypadku 2.metoda (wzorowałem się na tej instrukcji) zakończyła się z powodzeniem, lecz nadal nie wiadomo z jakich powodów dźwięk zanika.

Jak widać, jestem wciąż naiwnym użytkownikiem Ubuntu, a że bez muzyki nie mogę pracować, to sprawa ta była dość priorytetowa. Ogólnie jest notatka ku pamięci.

I jeszcze jedno: nie lubię, jak coś się pieprzy w momentach, w których wymagam prawie że idealnego ładu i stabilności.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...