Mając na uwadze wcześniejsze problemy z dźwiękiem (9.04) ↗, liczyłem że w kolejnym wydaniu będą poprawione błędy, bo końcu nie byłem jedyną osobą z takim problemem (sądząc po ilościach postów na forach). Aż do wczoraj nie było żadnych symptomów, jakoby dźwięk odmawiał współpracy, a gdy się objawiły, to albo coś przerywało muzykę albo była totalna cisza w głośnikach.
Logi to podstawa
Nie trzeba powtarzać, że w takich wypadkach należy sprawdzić logi systemowe, w których być może zawarto informacje o konfliktach itp. Otóż:
Jan 22 10:43:11 bob-PC pulseaudio[2035]: alsa-sink.c: ALSA została wybudzona, aby zapisać nowe dane do urządzenia, ale nie było nic do zapisania. Jan 22 10:43:11 bob-PC pulseaudio[2035]: alsa-sink.c: Prawdopodobnie jest to błąd w sterowniku ALSA “snd_intel8x0”. Proszę zgłosić ten problem programistom ALSA. Jan 22 10:43:11 bob-PC pulseaudio[2035]: alsa-sink.c: Wybudzono za pomocą ustawienia POLLOUT - ale jednoczesne wywołanie snd_pcm_avail() zwróciło zero lub inną wartość < min_avail. Jan 22 10:43:12 bob-PC pulseaudio[2035]: ratelimit.c: 5 events suppressed
Mimo próby restartów ALSA, dźwięk nadal nie chciał działać.
Próba reanimacji nr 1
Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem, to aktualizacja alsy metodą, którą podałem w/w wpisie, a pochodzącą z tego tematu ↗ na ubuntu.pl. Aktualną wersją ALSA jest 1.0.22.1 - jest to dość istotna informacja, którą należy wpisać w trakcie wykonania skryptu, a osobiście zaufałem 1.0.21. Metoda ta nie do końca się sprawdziła, gdyż domyślnie ubuntu nie obsługuje polecenia alsaconf, która standardowo powinna być w alsa-utils, co też zresztą zaznaczyłem w notatce z 16/10/2009 ↗.
Nie wiedząc czemu, metoda ta nie do końca podskutkowała - może innym akurat to wystarczy.
Próba reanimacji nr 2
Tutaj pomocną dłoń podał MatiPL ↗, któremu z tego miejsca serdecznie dziękuje za poświęcony czas i za pewnego linka, który posłużyło jako kolejne rozwiązanie. Dodam, że zadziałało ;-).
Sposób instalacji i kompilacji wydaje się być banalnie prostym, dla laika niekoniecznie
- Instalacja / aktualizacja paczek : (nie muszę dodawać, że alsa-utils najlepiej pobrać z alternatywnego źródła ↗)
$ sudo su # aptitude install alsa-base alsa-utils build-essential linux-headers-$(uname -r)
- Deaktywujemy:
# alsa unload
- Wychodzimy z roota, pobieramy paczkę i rozpakowujemy ją:
# exit $ wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-driver-1.0.21.tar.bz2 $ tar xvf alsa-driver-1.0.21.tar.bz2
- Konfigurujemy i kompilujemy (przy konfiguracji można zastosować domyślne ustawienia bądz bardziej złożone ↗; można takze pobrać starszą / nowszą wersję ALSA)
$ cd alsa-driver-1.0.21 $ ./configure $ make
- Wchodzimy ponownie jako root i instalujemy tylko moduły
$ su # make install-modules
- Włączamy ALSA ze wsparciem dla danej karty dźwiękowej (w moim przypadku było snd_intel8x0)
# modprobe snd_intel8x0
(albo skorzystać z kreatora)
# alsaconf
- Na sam koniec ustawiamy sobie systemowy mixer lub:
# alsamixer
- Ewentualnie dodać swoje konto do grupy AUDIO:
# useradd -G audio TWOJA-NAZWA-USERA
Proszę o…stabilność
W moim przypadku 2.metoda (wzorowałem się na tej instrukcji ↗) zakończyła się z powodzeniem, lecz nadal nie wiadomo z jakich powodów dźwięk zanika.
Jak widać, jestem wciąż naiwnym użytkownikiem Ubuntu, a że bez muzyki nie mogę pracować, to sprawa ta była dość priorytetowa. Ogólnie jest notatka ku pamięci.
I jeszcze jedno: nie lubię, jak coś się pieprzy w momentach, w których wymagam prawie że idealnego ładu i stabilności.